Skocz do zawartości

Opony letnie 215/55 R17 94V do OBK - zgodne z homologacją


Apis

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem niedawno OBK 2,5 na zimówkach i felgach 17. Ponieważ i tak czeka mnie zakup opon letnich, postanowiłem zrobić to teraz licząc, że będą tańsze. Po przestudiowaniu niezliczonej ilości postów w tym temacie wybór mój padł na: Bridgestone Turanza ER 300 215/55 R17 94V.

Uzasadnienie - nie chcę udawać rajdowca bo nim nie jestem, jeżdżę raczej spokojnie, nie zakładam przekraczać dopuszczalnej maksymalnej prędkości jaka obowiązuje w Polsce, czasami zamierzam tym samochodem ciągnąć przyczepę. Od czasu do czasu będę musiał jednak zjechać z czarnego na szuter, a spotkałem w necie rozbieżne opinie.

Jeden z kolegów twierdził, że na szutrze jechał 120 (drogą pożarową) i czuł się pewnie, a inny z kolei informował, że są to opony wybitnie szosowe. Bądź tu mądry i pisz wiersze.

Kiedy sprawdzałem ceny tych opon w internecie moje zdziwienie spowodowała bardzo duża różnica w cenach między sklepami bo aż od 499.30 do 811,03 zł - http://www.ceneo.pl/Opony_letnie;szukaj-Bridgestone+Turanza+ER+300+215+55+R17+94V.

Czy może mnie ktoś z koleżanek i kolegów uświadomić o co w tym wszystkim chodzi? Jeden z tych sklepów chwali się, że obniżył cenę aż o 56%.

Czy istnieje taka ewentualność, że niektóre z tych opon zostały wykonane w biedniejszej części Azji?

I podstawowe pytanie: czy zrobiłem właściwy wybór decydując się na te opony bo przyznam, że po przeczytaniu tylu postów miałem lekki zawrót głowy.

Proszę o informacje na zadane pytania, nieśmiało liczę, że tym razem pomożecie mi podjąć właściwą decyzję.

 

Pozdrawiam

 

 

P.S. Podobny post umieściłem w Dziale Ogólnym, ale nie otrzymałem odpowiedzi na zadane pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opony uznanych koncernów, bez względu na kraj ich produkcji zachowują tę samą jakość i trwałość. Bridgestone jeżeli nie pochodzą bezpośrednio z JPN ,to najczęściej z Francji lub PL.

Na oponie jest zazwyczaj podany kraj produkcji, kodem lub po prostu Made in..... Możesz również dopytać zawsze sprzedawce, jeżeli Cię to nurtuje. Wybór Turanzy do autka jest OK, nie będziesz szalał na szutrach i zbyt często zjeżdzał z asfaltu więc nie będziesz rozczarowany. Moja subiektywna opinia jest taka, że są troszkę głośne, ale to moja opinia :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na rynku są dostępne dwa rodzaje T ER300. Z dopiskiem Ecopia i bez. Według opinii specjalistów od opon ta pierwsza ma inny skład mieszanki oraz wypada gorzej w testach.

http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?d ... sowigan=So

 

http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?d ... sowigan=So

 

W tej wersji co piszesz to indeks nośności chyba jest nieodpowiedni. Powinien być min.99 ta jak w obecnej wersji. Z tego co pamiętam to w moim poprzednim OBK 2.5 N/A MY06 stosowałem XL. Indeks 94 jest do Imprezy.

Głośniejsze ub nie to kwestia punktu odniesienia. Na pewno są głośniejsze od super komfortowych opon o miękkich barkach ale dzięki swojej twardości mniej się "wyginają" na zakrętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na rynku są dostępne dwa rodzaje T ER300. Z dopiskiem Ecopia i bez. Według opinii specjalistów od opon ta pierwsza ma inny skład mieszanki oraz wypada gorzej w testach.

ano święta prawda i słuszna uwaga :), to są dwie różne opony i nie powinny być sprzedawane pod jedną nazwą, ten dopisek Ecopia jest dość ważny :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na rynku są dostępne dwa rodzaje T ER300. Z dopiskiem Ecopia i bez. Według opinii specjalistów od opon ta pierwsza ma inny skład mieszanki oraz wypada gorzej w testach.

http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?d ... sowigan=So

 

http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?d ... sowigan=So

 

W tej wersji co piszesz to indeks nośności chyba jest nieodpowiedni. Powinien być min.99 ta jak w obecnej wersji. Z tego co pamiętam to w moim poprzednim OBK 2.5 N/A MY06 stosowałem XL. Indeks 94 jest do Imprezy.

 

 

Dziękuję kolegom "Adam12" i "okeyten" za informacje.

Jeżeli dobrze zrozumiałem to Ecopia jest gorsza mimo, że droższa?

 

Cytuję pełną informację z "Wyciągu ze świadectwa homologacji" jaki otrzymałem przy zakupie samochodu:

Opony i koła:

oś 1: 215/60 R16 95V 6,5JJx16; 215/55 R17 94V 7JJx17

oś 2: 215/60 R16 95V 6,5JJx16; 215/55 R17 94V 7JJx17

 

Ja mam felgi 17 więc według powyższej informacji wychodzi, że indeks nośności powinien być 94

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze zrozumiałem to Ecopia jest gorsza mimo, że droższa?

 

 

Ja kupowałem opony w tamtym roku i zdecydowałem się na continentale ze względu na cenę, ponieważ w czerwcu ceny były odwrotne, tzn ecopia była tańsza niż zwykła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna sprawa dotycząca Turanzy ER 300. Podczas studiowania postów o oponach ktoś napisał (teraz nie mogę tego znaleźć), że te opony posiadają tzw. rant ochronny.

Moje pytanie jest takie: czy jeżeli mają one ten rant, to służy on do ochrony opony przed uszkodzeniem przy zetknięciu z np. krawężnikiem, czy w celu usztywnieniu jej podczas pokonywania zakrętów lub jednemu i drugiemu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna sprawa dotycząca Turanzy ER 300. Podczas studiowania postów o oponach ktoś napisał (teraz nie mogę tego znaleźć), że te opony posiadają tzw. rant ochronny.

Moje pytanie jest takie: czy jeżeli mają one ten rant, to służy on do ochrony opony przed uszkodzeniem przy zetknięciu z np. krawężnikiem, czy w celu usztywnieniu jej podczas pokonywania zakrętów lub jednemu i drugiemu.

 

Pozdrawiam

 

tylko przed mechanicznym uszkodzeniem opony lub felgi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna sprawa dotycząca Turanzy ER 300. Podczas studiowania postów o oponach ktoś napisał (teraz nie mogę tego znaleźć), że te opony posiadają tzw. rant ochronny.

Moje pytanie jest takie: czy jeżeli mają one ten rant, to służy on do ochrony opony przed uszkodzeniem przy zetknięciu z np. krawężnikiem, czy w celu usztywnieniu jej podczas pokonywania zakrętów lub jednemu i drugiemu.

 

Pozdrawiam

 

tylko przed mechanicznym uszkodzeniem opony lub felgi

 

 

głównie felgi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi wybrać te opony, mam już je w domu. Zamawiałem w drugi dzień Świąt w cenie po 441 zł (koszty przesyłki pokrywa sklep). Wydaje się, że był to najlepszy moment bo dwa dni później cena w tym sklepie wynosiła już 606 zł. Teraz muszą trochę poczekać na cieplejsze klimaty.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...