Skocz do zawartości

Ciśnienie oleju a Temperatura oleju.


Krzysiek_WAWA

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio była dyskusja który wskaźnik jest lepszy temperatra oleju czy ciśnienie. Zastanawia czym kierują się osoby wybierając albo jedno, albo drugie lub oba rozwiązania. Prócz tego przegrzebałem internet wzdłuż i wszeż i nie udało mi się znaleźć zależności, o której mówił MarcinJ, że na podstwie temperatury oleju można określić jakie jest ciśnienie?? Tym bardziej że ciągle mnie nurtuje pytanie jakie powinny być ciśnienia oleju w zależności od temperatury oleju. Na scoobydoo wyczytałem że na silniku zimnym ciśnienie możę się wachać pomiędzy 7-8bar, natomiast jak się rozgrzeje powinno być około 4bar na biegu jałowym na wolnych obrotach, i okolice 7 bar przy obrotach powyżej 1500. I stąd jest moje pytanie, kiedy przyjmuje się że olej jest wystarczająco wygrzany? I jakie powinny być wskazania temperatury, a jakie ciśnienia w autach z Turbo??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia (mam wskażnik ciśnienia oleju) mogę powiedzieć że na seryjniej pompie oleju w GT '99 ciśnienie rozgrzanego oleju wynosiło ok 2 - 2,5 bara na wolnych obrotach. Niestety chyba było to za mało ponieważ przy mocy ok. 270 koni zatarłem silnik. Teraz mam pompę oleju STi, i daje dokładnie takie ciśnienie jak opisujesz, czyli 4 bary na wolnych obrotach przy rozgrzanym silniku i ok 7 na wysokich obrotach. Co do temperatury to nie wiem bo wskażnik temp. leży w garażu od roku i nie mam czasu go zamontować, ale jak tylko to zrobie to podziele się wrażeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio była dyskusja który wskaźnik jest lepszy temperatra oleju czy ciśnienie. Zastanawia czym kierują się osoby wybierając albo jedno, albo drugie lub oba rozwiązania. Prócz tego przegrzebałem internet wzdłuż i wszeż i nie udało mi się znaleźć zależności, o której mówił MarcinJ, że na podstwie temperatury oleju można określić jakie jest ciśnienie?? Tym bardziej że ciągle mnie nurtuje pytanie jakie powinny być ciśnienia oleju w zależności od temperatury oleju. Na scoobydoo wyczytałem że na silniku zimnym ciśnienie możę się wachać pomiędzy 7-8bar, natomiast jak się rozgrzeje powinno być około 4bar na biegu jałowym na wolnych obrotach, i okolice 7 bar przy obrotach powyżej 1500. I stąd jest moje pytanie, kiedy przyjmuje się że olej jest wystarczająco wygrzany? I jakie powinny być wskazania temperatury, a jakie ciśnienia w autach z Turbo??

 

Wiec tak ja jestem zwolennikiem wskaznika temperatury. Generalnie to chyba sie nie zrozumielismy, bo z cisnienia oleju mozna wyczytac jego temperature, na odwrot jest gorzej, ale wiadomo ze im wyzsza temperatura oleju, tym cisnienie nizsze (oczywiscie na wolnych obrotach). Dane ktore znalazles sa prawidlowe. Olej bedzie mial odpowiednia temperature, kiedy cisnienie oleju na biegu jalowym spadnie do okolo 4 barow (lub nizej).

Generalnie przy spokojnej jezdzie temperatura oleju powinna wachac sie miedzy 80 a 95 stopni (zalezy do tez od rodzaju i zuzycia oleju).

Przy ostrej jezdzie moze wzrosnac spokojnie do 150 nawet. Przy takiej temperaturze cisninie oleju u mnie wskazywalo okolice 1,5-1,8 bara.

A dlaczego wole wskaznik temperatury? Bo ja wykorzystuje go przede wszystkim do okreslenia temp. roboczej czyli kiedy juz mozna zaczac mocniej jechac. I teraz glupio jest kiedy ruszasz zimnym samochodem w trase (bo w jezdzie miejskiej jest latwiej) co pare minut wysprzeglac aby sprawdzic jakie jest cisnienie oleju mowiace wtedy mniej wiecej o temp. oleju. Mnie to osobiscie irytowalo. Dlatego zmienilem cisnienie na temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...