Jump to content

Jazda Laegacy '95. Rady ?

Piotter
 Share

Recommended Posts

Kupiłem Legacy kombi r. 95 2.0L z reczna skrzynia. Wczesniej nie jezdzilem nigdy subarakiem, nie mam zadnego manuala i mam w zwiazku z tym pewne pytania:

1. Jakich obrotów silnika sie trzymac przy normalnej jezdzie ? Na razie trzymalem sie 1500 do 2000, ale ciekaw jestem jak sie to ma do zuzycia paliwa, momentu, wlasciwego smarowania itd.

2. Jakie wlasciwie jest przelozenie po załączeniu reduktora ? Jak go sensownie uzywac na drodze ?

Piotter, AD1) - troche nisko... tzn poki obroty te sa przy malym obciazeniu (co sie przenosi na wychylenie pedalu gazu) to jeszcze OK... ale jezeli zmusza Cie do wciskania w podlodze to lepiej wrzucic nizszy bieg i wskoczyc na 3000...

To jak najbardziej OK... jak czasami jade w plynnym korku to tez zapinam wyzszy bieg i trzymam niskie obroty przy niskim obciazeniu... Mialem kiedys economizer w BMW wiec wiem jak ladnie kladlo to wskazowke w kierynku 0 :wink:

Witam,

AD1. Ja szczerze mówiąc, to bardziej słucham silnika niż patrzę na obroty. Zależy od sytuacji. Normalnie jeżdżę w zakresie 2000 do 3500rpm'ów czasami wyżej. Hmm, może dlatego nigdy nie zszedłem poniżej 9,9l/100km (to było w zimie, w snieżycy i nie więcej niż 60km/h)

AD2. Reduktor generalnie służy do trudniejszego terenu i ciągania np. przyczep. Podobno dobrze sie sprawdza w korkach. Ja sie czasami wspieram nim przy wyprzedzaniu, ale trzeba uważać, żeby nie przekombinowywać z relatywnie zbyt długim podejmowaniem decyzji: czy włączę reduktor, czy też zredukuję bieg, bo to zamiast skrócić manewr może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Generalnie jak wszystko, to też musi być używane z głową.

pzdr

Ja swoim szuwarkiem staram się nie zchodzić poniżej 2000 obr. Przyspieszanie przynajmniej od 2500, a zdecydowane wyprzedzanie to od minimum 3500. Średnio w mieście jak się toczę to wskazówka lata między 2-3 tys obr.