Jump to content

Jak sprawdzić, jaki mam silnik - OBK MY96

maup
 Share

Recommended Posts

Witam

Pierwsze lamerskie pytanie ale mnie VIN decodery przyprawiły o dysonans poznawczy.

Subaru Outback 1996 w dowodzie i papierach ma wszędzie 2500ccm i 150 KM

VIN: 4S3BG4854T6988414

Jak próbowałem rozszyfrować, to zarówno tabelki zamieszczone na forum, jak i ruski VIN decoder pokazują mi zgodnie silnik o pojemności 2200 ccm (a propos, czy istnieje jakiś bardziej rozbudowany VIN decoder dla takich roczników?).

Rozumiem, że samochód mógł w czasie swego długiego i burzliwego życia dostać inny motorek, pytanie jak to sprawdzić, co naprawdę ma pod maską?

Jeżeli chodzi o Subaru, jestem kompletnym ciemniakiem, mechanik ze mnie żaden ale jak mi się łopatologicznie wskaże gdize patrzeć, to pewnie w końcu trafię :)

maupiobkmotur.th.jpg

to na razie jedyne zdjęcie komory silnika, jakim dysponuję, być może będą potrzebne fotki jakichś określonych okolic?

Popraw w tytule roczni na MY96 :wink: .Silnik na zdjeciu wygląda na 2200 .Takowe mutory były montowane w tych rocznikach w wersji Outback :) Silnik 2.5 z manualną skrzynką w rocznikach 96 < 98 to raczej żadkość .Moc silnika 2.5 do 98r wynosiła 150KM.

Już poprawiłem, dzięki za zwrócenie uwagi ;)

Już wiem, że to jest motorek 2200ccm, z rodziny EJ22 (dowód rzeczowy wybity na bloku) pozostaje tylko kwestia odmiany: wikipedia zamieszcza zestawienie silników występujących w Subaru i tam opisane jest, że EJ22 występował w wersji EJ221 i EJ222 - jak je rozróżnić bez pomocy hamowni?? Są jakieś charakterystyczne a widoczne bez rozbierania cechy tych odmian?

2212ccm po pierwsze, po drugie jak EJ22 to ma 136KM, a jeżeli jest to EJ25 to ma 150KM, pierwszy ma małe głowice - po jednym kole pasowym na głowicę, a 2,5 duże - optycznie podobne do Turbo - mają po dwa kółka rozrządu na głowę, na zdjęciu nie widać dokładnie...

• Upvote 1

2212ccm po pierwsze, po drugie jak EJ22 to ma 136KM, a jeżeli jest to EJ25 to ma 150KM,

Kolega maup, podał info za wikipedią http://en.wikipedia.org/wiki/Subaru_EJ_engine#Specifications_5, i generalnie szuka którą wersje silnika ma w swoimi aucie.

Maup ,proszę doczytaj na tej stronce gdyż jest napisane o modyfikacji. IMHO, silnik 2,2 poddany modyfikacji został w '97 oraz druga generacja tego silnika to rok '99 i wówczas moc wzrosła do 106 kW. Przynajmniej tyle mówi teoria :lol:

Pozdr.

• Upvote 1

2212ccm po pierwsze, po drugie jak EJ22 to ma 136KM, a jeżeli jest to EJ25 to ma 150KM, pierwszy ma małe głowice - po jednym kole pasowym na głowicę, a 2,5 duże - optycznie podobne do Turbo - mają po dwa kółka rozrządu na głowę, na zdjęciu nie widać dokładnie...

małe głowice, już na 100% jest to EJ22 (dopatrzyłem się napisu na bloku), trochę mi tylko namieszało to rozróżnienie na EJ221 i EJ222, jakieś mutacje EJ22 ale jedna z nich ma właśnie 136KM a druga jest i mocniejsza i moment ma bardziej sympatyczny, ale czym się różnią - nie mogę dociec...

Maup ,proszę doczytaj na tej stronce ....

a doczytałem.. .

znaczy czytałem wcześniej bo fajne patenty tam wchodziły ale jakoś nie udało się tępej maupie skojarzyć, że to opis modyfikacji motorka (skądinąd całkiem ciekawych) a E222 opisywane jest tam jako Phase2, już wyewoluowane. Czyli że mam 136 kucyków, żadnych czarów z molibdenem i muszę z tym jakoś żyć :D

W wersji EU silnik 2,2 do roku 1994, a wiec w Legacy I mial 136 KM. Rocznik 1995 i 1996 w Legacy II mial 128 KM (sam takiego mialem). Rocznik 1997 i 1998 mial 131 KM, ale te silniki to rzadkosc bo wtedy wszedl juz 2,5 L do Legacy II.

• Upvote 1

Łomatko, już myślałem że wiem a znowuż nie wiem :/

Jak się przekonać? Rozebrać toto w drzazgi???

Mój Outback jest z US (przynajmniej VIN tak twierdzi), silnik ma EJ22 (stwierdzone organoleptycznie), tylko co dalej...

• 2 years later...

Trochę odświeżę temat :

Mam OBK MY96, wersja US, były tu montowane EJ25D , i z tego co się dowiedziałem o moim egzemplarzu to ok 2 lata temu został wymieniony silnik na taki sam EJ25D, aczkolwiek pewien mechanik wspomniał że wsadzoną mam nieco inną wersje tego silnika niż wynikało by to z rocznika mojego auta (bo chyba silniki montowane w poszczególnych latach produkcji różniły się jakimiś mało istotnymi detalami). Moje pytanie brzmi : gdzie w tym silniku znajduje się jakas tabliczka lub wygrawerowane numery dzieki którym mógłbym okreslić dokładną wersje mojego silnika (EJ25Ditujakiesliterki) ?