Skocz do zawartości

Holowanie lawety


witkru

Rekomendowane odpowiedzi

Ktoś z forum ma doświadczenia z holowania Fordem Mondeo 2.0 TDCI (ostatni model) lawety z GT-kiem?

Teoretycznie powinien dać radę, pytam jak tym się jedzie na zakrętach, pod górę itp. :?:

Jaki to ma wpływ na sprzęglo, hamulce :?: :?:

 

Z góry dzięki za info :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie pewnie uda się pociągnąć...

 

Spodziewaj się jednak kontroli drogowych co 20 kilometrów. Taki zestaw na 100% nie ujdzie uwadze drogówki :roll: W najlepszym wypadku zapłacisz mandat. W najgorszym będziesz musiał załatwiać "na szybko" odpowiednie auto do podpięcia lawety bo Policja nie pozwoli Ci dalej pojechać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żaden problem.holowałem subaraka tylko że octavia tdi

 

podstawa to dobra laweta,z dobrym hamulcem.jeśli masz szrot to jest to męka.no i dojedz subarakiem w miarę jak najdalej tak aby dociążyć tył.no i pyrkasz sobie własciwie nie czując obciążenia.

 

masz odpowiednie prawko :?: bo inaczej to cały czas jedziesz ze strachem że cie dupną

 

[ Dodano: Nie Lut 21, 2010 7:09 pm ]

Teoretycznie pewnie uda się pociągnąć...

 

Spodziewaj się jednak kontroli drogowych co 20 kilometrów. Taki zestaw na 100% nie ujdzie uwadze drogówki :roll: W najlepszym wypadku zapłacisz mandat. W najgorszym będziesz musiał załatwiać "na szybko" odpowiednie auto do podpięcia lawety bo Policja nie pozwoli Ci dalej pojechać...

 

e no nie przesadzaj ... a dlaczego ma zaplacic mandat :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grozi ci to ze ktos musi przyjechac z potrzebną kategorią.mi sie jakos udawał za kase jechac dalej :mrgreen: napewno warto miec 200pln luzem w schowku tak na wszelki wypadek.no i nie jechach 140km/h bo wtedy mozę być grubo :idea: i 200 nie wystarczy :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vert no nie wiem czy tak można sobie holować subaraka mondziakiem bo chyba DMC przyczepy ciągniętej musi być ileś tam % mniejsze od pojazdu który to przyczepę targa. Po za tym trzeba mieć już prawo jazdy Kat B/E. Więc jak będzie jakiś upierdliwy Pan to będzie lipa

[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając kat. B można ciągnąc przyczepę lekką, czyli taką, której DMC nie przekracza 750 kg, praktycznie bez względu na masę pojazdu ciągnącego, a zatem łączna DMC zespołu pojazdów może w takim przypadku wynosić 4,25t.

 

Do ciągnięcia lawety potrzebna jest kat. B+E, przy czym rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy oraz samochód ciężarowy o DMC nieprzekraczającej 3,5t nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego. Można wówczas kierować zespołem pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej nawet do 7t (3,5 + 3,5).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pare dni temu ciagnalem Insignia 2.0 cdti (136 kucy) lawete z GTkie i nie bylo zle... w dowodzie rejestracyjnym mialem DMC przyczepy wbite 1600 kg wiec mysle ze moglem sie zmiescic w tej granicy... niestety mam tylko B wiec 2 kursy robilem z dusza na ramieniu ale udalo sie przekulac przez cala warszawe bez problemow :mrgreen::mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleżanko forumowa Apal trochę się chyba pomyliłaś bo z kategoria B/E dmc zestawu nie może przekraczać 5.5t. Muszę poszperać w necie i znalazłem

 

http://img17.imageshack.us/img17/7498/p ... nakatb.jpg

 

no i ja trochę się pomyliłem

 

Przepraszam

 

 

 

 

Pozdrawiam

 

[ Dodano: Nie Lut 21, 2010 9:42 pm ]

Cysztof Nie wszyscy policjanci wiedzą co się powinno czym :lol::lol: [/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za info :!: , w takim razie trzeba zrobić B+E, bo nie chcę jeździć na zasadzie że "jakoś się uda", większość wyjazdów na Tor Kielce kończy się rozmowami z drogówką więc nie ma co ryzykować że moja RAkieta zostanie na poboczu :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warunki jazdy z lawetą z prawkiem B bez E:

1. DMC samochodu + DMC przyczepy < 3500kg

2. MW samochodu > DMC przyczepy

3. DMC przyczepy < DMC przyczepy wpisanej w dowodzie samochodu

 

 

DMC - dopuszczalna masa całkowita

MW - masa własna

 

Nie ma znaczenia czy przyczepa jest jedno czy dwuosiowa. Liczy się tylko DMC. Tak mi się przynajmniej wydaję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się przynajmniej wydaję

No widzisz, a ja to co napisalam powyżej wiem na pewno :razz: :wink:

 

PoRD:

art. 62, ust.1, pkt.1 (RMC przyczepy ≤ RMC pojadu ciągnącego),

 

art. 88, ust. 2 pkt. 1 lit. b (kat. B, pojazd samochodowy (...) + przyczepa zwykła → MC zespołu pojazdów nie przekracza 3,5t),

 

art. 88, ust. 3, pkt. 3 (kat. B, pojazd samochodowy (...) + przyczepa lekka) .

 

Pozdrawiam :cool:

 

[ Dodano: Pon Lut 22, 2010 10:12 pm ]

Proszę:

 

Art. 62.

1. Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez:

1) samochód osobowy, samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobus – nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego;

2) samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t – nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej tego samochodu powiększonej o 40 %;

3) motocykl lub motorower – nie może przekraczać masy własnej motocykla lub motoroweru, jednak nie może przekraczać 100 kg.

2. Przepis ust. 1 nie dotyczy naczep.

(...)

 

Art. 88.

1. Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo jazdy określonej kategorii.

2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania:

1) kategorii A – motocyklem;

2) kategorii A1 – motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3 i mocy nieprzekraczającej 11 kW;

3) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,

B) pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

c) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;

(...)

3. Prawo jazdy:

1) kategorii B i C+E lub B i D+E – uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii B+E;

2) kategorii C+E i D – uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii D+E;

3) kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 – uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;

4) kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E - uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami).

(...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warunki jazdy z lawetą z prawkiem B bez E:

1. DMC samochodu + DMC przyczepy < 3500kg

2. MW samochodu > DMC przyczepy

3. DMC przyczepy < DMC przyczepy wpisanej w dowodzie samochodu

 

 

DMC - dopuszczalna masa całkowita

MW - masa własna

 

Nie ma znaczenia czy przyczepa jest jedno czy dwuosiowa. Liczy się tylko DMC. Tak mi się przynajmniej wydaję

 

czyli jesli jedziesz mondeo ktore waży 1,5 tony plus subarak wybebeszony 1,3 tony plus przyczepa nawet 2 osiowa ktora wazy 700kg . to mozna smigac ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jesli jedziesz mondeo ktore waży 1,5 tony plus subarak wybebeszony 1,3 tony plus przyczepa nawet 2 osiowa ktora wazy 700kg . to mozna smigac ?

 

Nie możesz, bo 1,3t plus 700kg > od 1,5t

 

Panowie, zacytowałam Wam powyżej aktualne Przepisy o Ruchu Drogowym.

 

Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t.

 

Z przyczepą lekką taki zestaw może przekroczyć 3,5t, bo może wynieść maksymalnie 4,25t, ale tylko gdy samochód "waży" 3,5t, a przyczepa 750kg.

 

 

Miłego holowania :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...