Jump to content

Tajwan

QbaqBA
 Share

Recommended Posts

Jest duże prawdopodobieństwo, że trafię tam we wrzesniu. W związku z tym chętnie pozyskam troche praktycznych informacji na temat w/w państwa. Celem ma być mix zwiedzania/zabawy/kitesurfingu. Ktoś się podzieli :?:

Byłem na Tajwanie 6 tygodni w 2004 podczas lata (czerwiec-lipiec).

Ceny są zbliżone do naszych, może trochę wyższe. Tajwańczycy są bardzo przyjaźni i w większych ośrodkach miejskich prawie wszyscy władają angielskim. Widać, że są pod ogromnym kulturowym wpływem Amerykanów. Oczywiście kraj jest bardzo bezpieczny.

Co do zabawy to nie wiem jakiego rodzaju zabawy preferujesz :mrgreen: ale - jeżeli rozmawiamy o rzeczach w paśmie nocnym :wink: to Tajwan nie jest najlepszym adresem w Azji. Powiem tak, na drugim biegunie od Tajwanu jest Japonia i Korea Południowa. Tajwańczycy są stosunkowo konserwatywni. Więcej szczegółów na priva - if ye like sir

Nie bierz żadnych cieplejszych ubrań, najlepiej lniane. W tym okresie, w którym jedziesz jest piekielnie parno. Takiej aury nie doświadczyłem nigdzie na świecie na parę razy byłem w tej części Azji. Wyspa jest naturalną barierą, która zatrzymuje Tajfuny tworzące się pomiędzy Tajwanem i wyspami Japonii.

Tajwańczycy - o dziwo - nie korzystają z plaż i nie wchodzą do wody. Kąpać się można tylko w miejscach dozwolonych. Na wielu plażach są umocnienia (zagrożenie inwazją ze strony CHRL). Warunki na deskę i kaita są pewnikiem. Woda w Oceanie Spokojnym jest bardzo czysta choć sam Tajwan ze względu na forsowną industrializację lata temu ma ogromny problem z zanieczyszczeniem powietrza. Mała wyspa, na której mieszka w nielicznych skupiskach 22 mln ludzi. Centralna część wyspy to rejon wysokich gór i praktycznie niezamieszkałych.

Koniecznie trochę czasu trzeba spędzić w Taipei, wjechać na szczyt Taipei 101. Miasto jest b. żywe. Najlepszym środkiem komunikacji w metropolii jest MRT - Mass Rapid Transport. Kupuj bilet sieciowe i systemowe - wychodzi taniej.

Poza Taipei 101 nie powinienś uraczyć w Taipei wielu wysokich budynków.

Pod Taipei też znajdują się miejsca urokliwie przyrodniczo; wokół Taipei znajdują się gorące źródła.

Taipei Wikitravel

Między innymi polecam Wulai (i Wulai Hot Springs), które jest na południe od Centrum Taipei (dojeżdża się tam MRT). Jest tam jezioro o turkusowej (choć nieprzejrzystej) wodzie i górska rzeczka, w której można zarzyć przyjemnej kąpieli a woda jest naprawdę krystalicznie czysta i ciepła.

Stancjonowałem w Taouyan (kawałek na południe od Taipei). Odbyłem podróż do Hua-lien, przez Taipei. Hua-lien znajduje się na zachodnim wybrzeżu na Pacyfikiem. Stamtąd można wziąć wycieczkę do Taroko National Park (?). Piękne widoki, wysokie góry pochodzenia wulkanicznego.

Byłem także w Kaohsiung - jednym z największych portów przeładukowych na świecie. Miasto jest średnio atrakcyjne turystycznie.

Miałem jeszcze 1-dniową wyprawę nad Sun Moon Lake. Można tam dojechać tylko samochodem/autobusem.

Jak znajdę trochę zdjęć z Taiwanu to przypomnę sobie pewno więcej. Lata lecą, pamięć siada :mrgreen:

ps.

Pamięć wraca i przyjemne wspomnienia także.