Skocz do zawartości

Jaką skrętkę kupić


Roland

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję pilnie kupić jakieś 120m skrętki do okablowania mieszkania. Wydawało mi się to proste do czasu jak zacząłem szukać konkretnego kabla.

 

Kable będą szły w peszlach w podłodze ale obok nich będą szły też kable prądowe.

Zastanawiam się nad kablem ekranowanym (tylko jest FTP i STP) + nie wiem jaką kategorię kabla brać (5, 5e, ... ???)

No i czy ważna jest też firma czy brać po prostu jak leci? Kabel muszę kupić jutro żeby goście zdążyli go położyć (w W-wie pewnie najlepiej będzie podjechać pod GUS ??).

 

EDIT: jeszcze jedno - kabel w postaci linki czy drutu?

 

pozdr,

Roland

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup kabel w ekranie kategorii 5e.Co do wyboru rodzaju FTP czy STP obydwa sa ekranowane tylko FTP ma ekran wszystkich żył a STP ekran kazdej pary.Wiec do domu powinien wystarczyc FTP , co do firmy to wybierz jakiś markowy, tanie kable są powierzchniowo miedziowane.

Jeżeli kabelek będzie w rurkach to kup drut. Linke kup na przyłącza miedzy gniazdkiem a urządzeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozesz wziac madex.

aboslutnie nie kupuj ekranowanej, jezeli nie zamierzasz instalowac ekranowanego i uziemionego osprzetu. jezeli instalujesz na stale, to drut. na patchcordy linke. 5e, nawet piatka wystarczy. certyfikowac tego i tak pewnie nie bedziesz. 5e spokojnie wystarczy do transmisji gigabitowej. Bardziej zwroc uwage na ulozenie i osprzet.

 

ftp - foiled; stp - shielded. nie potrzebujesz zadnych cudow, wystarczy utp. oczywiscie nie kladziesz logiki w jednym peszlu z pradem ?

 

 

pozdrawiam,

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

burzum, no w jednym peszlu z prądem na pewno nie będzie to szło.

Co najwyżej będą szły 2 skrętki w peszlu bo szkoda mi miejsca na kładzenie wszystkiego w osobnych osłonach.

Obok sieciówki będą szły kolejne peszle - ew. wręcz kable położone bezpośrednio pod wylewką (bez peszla).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wymaga poprawnej instalacji ekranu end-to-end (lacznie z paczkordami) i uziemienia.

w przeciwnym przypadku zamiast ekranowac, 'zbiera' zaklocenia. bardzo rzadko mi sie zdarzalo klasc ekranowana, jak juz jest bardzo zle, np w halach, gdzie pracuja jakies duze urzadzenia, lepsza alternatywa jest swiatlowod.

 

przynajmniej tak twierdza moi specjalisci od okablowania, ja to moge tylko potwierdzic praktyka, bo specjalizuje sie raczej w wyzszych warstwach :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...