Skocz do zawartości

Dziwny problem audio (glitch / przerywany dźwięk)


betonos

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Pacjent: Forester XT 2017 Platinum. Mam dziwny glitch w systemie audio. Od jakiegoś czasu, czasami po odpaleniu auta (zdarzyło się 2-3 razy do tej pory) cały dźwięk glitchuje, słychać szum, przerywa, jest zniekształcony. Możecie posłuchać tutaj:

 

https://youtube.com/shorts/6VjSqvuGnsY

 

I teraz ważne sprawy:

1) nie ma znaczenia jakie źródło, na filmie jest to BT z telefonu, ale jest tak samo z tunera fm itd. Przełączałem w trakcie problemu, na wszystkich wejściach tak samo glitchuje

2) wszystkie głośniki, więc to nei problem głośnika

3) wyłączenie/włączenie radia i auta nie pomaga

4) ale uwaga: po paru (5-10) minutach problem zaczyna stopniowo ustępować (jakby coś się nagrzewało?). po czym w końcu wszystko gra normalnie. I tak rpzez klilka(naście) dni jest wszystko OK, po czym znowu nagle pewnego razu wsiadam do auta i znowu słychać glitch. I znowu po 5-10 min się naprawia.

 

Jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, betonos napisał(a):

1) nie ma znaczenia jakie źródło, na filmie jest to BT z telefonu, ale jest tak samo z tunera fm itd. Przełączałem w trakcie problemu, na wszystkich wejściach tak samo glitchuje

Ciekawe słowo :) 

Ja obstawiam problem ze zintegrowanym wzmacniaczem lub układem DSP obrabiającym dźwięk (może być zintegrowany z jakimś innym scalakiem). 

Jest prawdopodobieństwo awarii jakiegoś kawałka pamięci w której odbywa się obróbka sygnału dźwiękowego - to by mogło sugerować ową losowość występowania (bo obszar RAM może się zmieniać). 

Ale to takie zgadywanie. Na początek można spróbować zrobić reset fabryczny radia - ale nie sądzę by miało to w jakikolwiek sposób pomóc. Niemniej to nic nie kosztuje. 

Jak problem występuje dalej, to trzeba targać radio i sprawdzić PCB czy nie ma jakichś zimnych lutów, ewentualnie odświeżyć luty w ciemno (o ile nie trafi się jakiś układ BGA co nieco utrudnia zabawę i podnosi koszt). 

Ewentualnie wymienić radio na inne. 

4 godziny temu, betonos napisał(a):

3) wyłączenie/włączenie radia i auta nie pomaga

Radio tak szybko nie traci zasilania by zrobić pełny restart. W nowszych modelach trzeba przytrzymać wciśnięte pokrętło głośności przez dziesięć sekund by zrobić pełny restart (reboot) stacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...