Skocz do zawartości

Ubezpieczenie - dopłata po wypowiedzeniu?!


555marcin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem wielce sfrustrowany tą złodziejską bandą, ale postaram się napisać bez emocji.

 

Zakupiłem pojazd 20 sierpnia tego roku, wypowiedziałem umowę poprzedniego właściciela 20 września (więc 32 dni od zawarcia umowy kupna sprzedaży).

 

Umowa ubezpieczenia ważna do stycznia 2014.

 

Wszystko fajnie pięknie, zakupiłem w AXA nowe ubezpieczenie za 498zł (15% zniżek plus jakiś bonus za ubezpieczenie kolejnego auta u nich). Dziś zaglądam do skrzynki a tam kopertka od Ergo Hestii - poprzedniego TU. Myślę sobie, pewnie informują o rozwiązaniu umowy. I owszem, informują, ponadto chcą mnie okraść na kwotę... 235zł!

 

Jest tu jakiś spec od ubezpieczeń i byłby na tyle miły, żeby wyjaśnić mi za co? Za dwa dni użytkowania polisy po ustawowych 30 dniach? Czy za cały miesiąc użytkowania? To ostatnie byłoby absurdalne, gdyż polisa na rok, kosztowałaby prawie 3kzł!

 

W pisemku zawarte jedynie "Dokonano rozliczenia składki, zgodnie z poniższą informacją:" i tabelka z datą wypowiedzenia umowy, kwotą.

 

Co robić?

 

I alternatywny scenariusz - list leżał w skrzynce w której zamek trzyma się na słowo honoru, co gdyby ktoś przytulił liścik od tych bandytów a ja nie byłbym tego świadom?

 

Z góry dzięki za jakiekolwiek wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na polisie mam tylko info o wysokości składki (583zł). Niemniej, załóżmy, że zapłacił pół, czyli "na legalu" jeździł do końca czerwca. Lipiec i sierpień "na nielegalu". Nie powinno być tak, że za tamten okres płaci on, ja (w najgorszym przypadku) za okres miesiąca? Czy po prostu prawo jest po stronie tych bandytów, bo jak można płacić za coś, z czego warunków się nie korzystało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglada na to ze nie wypowiedziales polisy w terminie. Masz na to 30 dni od zakupu samochodu. Hestia policzyla Ci za polise do konca okresu jej działania.

Druga sprawa jest taka ze poprzedni wlasciciel nie oplacil calej skladki. Mial najprawdopodobniej rozlozone na raty i nie poinformowal Cie przed sprzedaza.

Edytowane przez Kapic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, czyli jak kupilem samochod to musze wypowiedziec umowe bylego wlasciciela? Dobrze rozumiem? Byly wlasciciel mial wypowiedziec umowe, bo ja po samochod pojechalem juz z moim pelnym ubezpieczeniem na podstawie f pro forma.

 

Kupując samochód, kupujesz go razem z OC. Jedynie AC jest przypisane do właściciela, nie samochodu.

 

Wyglada na to ze nie wypowiedziales polisy w terminie. Masz na to 30 dni od zakupu samochodu. Hestia policzyla Ci za polise do konca okresu jej działania.

Druga sprawa jest taka ze poprzedni wlasciciel nie oplacil calej skladki. Mial najprawdopodobniej rozlozone na raty i nie poinformowal Cie przed sprzedaza.

 

Jak do końca, jak ją wypowiedziałem? Chyba, że prawo jest tak po...krętne na korzyść towarzystw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spóźniłeś się bo masz 30dni na wybór ubezpieczyciela. nawet jezeli poprzednie raty nie byly zaplacone, przy przepisaniu aneksu Ty musisz te raty opłacić. jezeli jednak zrezygnujesz z OC (ale spozniles sie) to poprzedni wlasciciel dostanie wezwanie do zaplaty za okres w ktorym on jezdzil

 

ale weszly w zycie nowe przepisy mówiące o tym, ze nie mozna miec dwóch polis jednoczesnie (tak wynikaloby z Twojego przypadku). zatem najlepiej udac sie do placówki hestii i wyjasnic sprawe, przedstawic zakup nowej polisy

 

co innego luka w Twojej polisie, byles 1 lub 2 dni bez OC (zalezy jak to interpretowac) a za to juz masz kare z ubezpieczeniowego funduszu gwarancyjnego. nie pamietam kwoty, ale do 7 dni chyba 100 euro, od 14dni do roku 500 euro. system znajduje przerwę w ciągłości ubezpieczenia pojazdu (po numerze VIN) i wysyła pismo z określoną karą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nowe przepisy mówiące o tym, ze nie mozna miec dwóch polis jednoczesnie

można mieć nawet 10...ale i można wypowiedzieć polisę po terminie 30 dni. Generalnie każdą teraz można wypowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem cos takiego - "Gdy dochodzi do sprzedaży pojazdu, prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia OC przechodzą na nabywcę pojazdu, a polisa zachowuje ważność do ostatniego dnia trwania umowy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nabywca zachowuje jednak prawo do złożenia wypowiedzenia umowy OC. W wyniku nowelizacji ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, nabywca pojazdu takie wypowiedzenie może złożyć w dowolnym momencie. W takim przypadku umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z dniem nadania oświadczenia o wypowiedzeniu w urzędzie pocztowym lub z datą doręczenia wypowiedzenia właściwemu Agentowi. (...) Jednocześnie zbywca ma obowiązek dostarczyć do zakładu ubezpieczeń w terminie 14 dni informację o zbyciu pojazdu wraz z danymi nowego właściciela. (...) Należy zaznaczyć, że w przypadku niewywiązania się z tego terminu, zbywca pojazdu wraz z nabywcą ponoszą solidarną odpowiedzialność z tytułu nieopłaconych rat składki" Chyba najlepiej przejść się do biura i osobiście wyjaśnić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spóźniłeś się bo masz 30dni na wybór ubezpieczyciela. nawet jezeli poprzednie raty nie byly zaplacone, przy przepisaniu aneksu Ty musisz te raty opłacić. jezeli jednak zrezygnujesz z OC (ale spozniles sie) to poprzedni wlasciciel dostanie wezwanie do zaplaty za okres w ktorym on jezdzil

 

ale weszly w zycie nowe przepisy mówiące o tym, ze nie mozna miec dwóch polis jednoczesnie (tak wynikaloby z Twojego przypadku). zatem najlepiej udac sie do placówki hestii i wyjasnic sprawe, przedstawic zakup nowej polisy

 

co innego luka w Twojej polisie, byles 1 lub 2 dni bez OC (zalezy jak to interpretowac) a za to juz masz kare z ubezpieczeniowego funduszu gwarancyjnego. nie pamietam kwoty, ale do 7 dni chyba 100 euro, od 14dni do roku 500 euro. system znajduje przerwę w ciągłości ubezpieczenia pojazdu (po numerze VIN) i wysyła pismo z określoną karą

 

Polisa w AXA, którą zakupiłem "zazębiała" sie okresem ubezpieczenia z dniem wypowiedzenia umowy. Tj. wypowiedzenie 20 września i ochrona w AXA od 20 września. I aneksu nie przepisywałem, umowę z poprzednim TU (Hestia) wypowiedziałem. Chyba, że te spóźnione 2 dni oznaczają wg ubezpieczyciela chęć kontynuowania polisy, a skoro obowiązki przechodzą na kupującego (mnie), to i na mnie spadł obowiązek zapłacenia drugiej raty. Skontaktuję się z nimi, być może uda się chociaż wywalczyć rekalkulację tego haraczu wg moich zniżek.

 

Wyjaśniło się, w tabelce była jeszcze kwota 50zł i tyle muszę zapłacić z tytułu użytkowania polisy przez miesiąc, rata faktycznie nie była zapłacona. Tylko na poleceniu do zapłaty widnieje pełna suma ponad 240zł, ciekawe czy gdybym zapłacił to by przymknęli oko na nadpłątę... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W tym wątku tylko Sen123 napisał tzn wkleił coś co jest zgodne z prawdą :D

Wiec:

po zakupieniu auta masz trzy mozliwości (zapisane w ustawie)

  1. jeździć na polisie zbywcy do końca jej trwania i jeśli byla opłacona w całości to rowiązuje się z dniem na jaki zostala zawarta,jesli na raty to raty przechodą na ciebie
  2. możesz dokonoać rekalkulacji czyli "przepisania" polisy na siebie, towarzystwo uwzględnia wtedy twoje zwyzki/znizki i przelicza polisę od dnia zakupu do konca jej trwania.
  3. mozesz wypowiedzieć umowe w dowolnym momencie jej trwania (a nie 30 dni jak tu niektorzy piszą i ty :P ) i ulega ona rozwiązaniu z dniem zlożenia wypowiedzenia. Tylko że w ustawie jest napisane że cyt."zakład ubezpieczeń może dokonać ponownej kalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej" i znamienne jest tu slowo "może" ;) niektore zaklady ubezpieczeń korzystają z tego inne nie jak widać Hestia korzysta.

Info dla ciebie monsieurboxeur co musisz zrobić:

Jako że hestia nie wie jakie masz przysługujące znizki/zwyzki policzyla ci 0% wiec musisz sie do nich zgłosić i powiedzieć żeby przeliczyli jeszcze raz.Podasz im dane i jesli masz duze zniżki to wyjdzie ci mało do doplaty ale jesli jestes szkodowy lub nie masz znizek to lepiej zapłacić "tylko" te 235zł ;)

 

Aaaa i nie masz żadnej przerwy w ubezpieczeniu jak tu ktoś napisal :biglol:

Towarzystwo ma prawo tak zrobic jak zrobilo tylko tak jak mowię, szanujące się towarzystwa tego nie robią bo to nie wpływa dobrze na wizerunek :D

 

Jak masz jeszcze jakieś pytania to dawaj...

 

Ps. że mi się o tej porze jeszcze chce tyle pisac ;)

 

Wyjaśniło się, w tabelce była jeszcze kwota 50zł i tyle muszę zapłacić z tytułu użytkowania polisy przez miesiąc, rata faktycznie nie była zapłacona. Tylko na poleceniu do zapłaty widnieje pełna suma ponad 240zł, ciekawe czy gdybym zapłacił to by przymknęli oko na nadpłątę... :)

 

ooo dopiero doczytałem że się wyjaśniło ale i tak jak masz duże zniżki i jestes bezszkodowy to może nawet tych 50zl nie będziesz musiał płacić,trzeba by sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...