Skocz do zawartości

balbin

Nowy
  • Postów

    43
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez balbin

  1. Nie wiem jak zbudowana jest w tej wersji głowica ale może warto sprawdzić sprężyny popychaczy zaworów. Choć tutaj nie będę się mądrzył bo nie pamiętaj czy w Twojej wersji nie było inaczej.

     

    Proponuję - pożycz o kogoś stetoskop taki jak ma lekarz i zacznij osłuch silnika. Każdy element po kolei, tam gdzie będzie bardziej intensywny dźwięk będzie winowajca. Według mnie piston slap.

  2. Kolejny update:

     

    Wymieniłem zawór TCV na inny, podobno sprawny. Po diagnozie w SSM odpowiada na zadane komendy, czyli zmienia stopnie położenia według ustawień w programie. Osiąga prób graniczny (max otwarcie) około 79 stopni. 

     

    Aktywny grill działa prawidłowo, kalibracja zakończona sukcesem, przy prędkości powyżej 60km/h przesłona zamyka się i nie wychładza dolnej części chłodnicy. Wykluczam ten podzespół.

     

    Dodatkowo sprawdziłem czujnik temperatury montowany w górnej części silnika. Badałem na dwóch poziomach temperatury 20st i 80st. Zgodnie z serwisówką rezystancja jest prawidłowa 2,40Koma oraz 0,3Koma. Napięcie z ECM do obsługi czujnika 4.82V.

     

    Podczas prób drogowych w trakcie gwałtownego przyśpieszania temperatura nadal opada. Moje spostrzeżenia i obserwacje z SSM: podczas jazdy i gwałtownego przyśpieszania ECM daje komendę na zawór TCV otówrz 79stopni (max wychylenie) i to następuje. Trwa to zaledwie 2 sekundy. Czy takie działanie może doprowadzić do obniżenia temperatury? Czy takie działanie/komenda ECM jest prawidłowa? 

     

    Następny pomysł, chyba już ostatni, pompa cieczy chłodzącej. Czy jej nieprawidłowa praca mogłaby zaburzać działanie zaworu TCV, np. niskie obroty niskie ciśnienie w układzie, następnie zwiększam obroty, wzrasta ciśnienie i miesza się ciecz co powoduje do spadku temperatury. Ma ktoś jakiś pomysł?

  3. W dniu 5.04.2023 o 20:37, balbin napisał(a):

    W samochodzie zamontowany jest grill, wlot powietrza w zderzaku od wersji turbo. Różni się on od wersji N/A tym że całość jest pozbawiona przesłony. Wersja N/A ma na dwóch górnych  półkach zrobioną fabrycznie przesłonę, blokadę dla powietrza. Myślę, że to odstępstwo może mieć jakiś wpływ bo strumień powietrza dostaje się do komory silnika. Kolejna sprawa to czy podczas dodawania gazu i obciążania silnika aktywny grill nie otwiera się. 

     

    Pozdrawiam

    M.

     

     

     

     

    Update:

    Wymieniłem osłonę chłodnic/grill na oryginał. Temperatura nadal opada podczas przyśpieszania. Wychylenie jest mniejsze ale nadal występuję. W kolejnym kroku przyjrzę się układowi TCV oraz spróbuję zrobić ponownie adaptację aktywnej przesłony w SSM. 

  4. W dniu 14.11.2021 o 09:12, haubi65 napisał(a):

    przed 2 tygodniami zastosowalem cos takiego

    efekt taki ze silnik lepiej reagule na pedal gazu szczegolnie w trybie L nie ma juz takiego lagu. Nie kosztuje to majadku i wydaje mi sie ze warto przed wymiana oleju silnik tym potraktowac. Najlepiej w 2 osoby bo po odkreceniu czujnika MAP silnik gasnie. Trzeba szybko wprowadzic wezyk najlepiej z gumowa stabilna uszczelka. Po wtrysnieciu dawki obroty natomiast rosna. Potrzba wyczucia w operowaniu gazem. Takze najlepiej w 2 osoby to zrobic. Ny YT sa przyklady.

     

    LIQUI MOLY 5111 Pro-Line

     

    Czy w Twoim przypadku zabieg LM 5111 robiłeś na silniku z wtryskiem bezpośrednim? Robiłeś to przez wtrysk mgiełki w kolektor za przepustnicą? Dodawałeś coś jeszcze do benzyny?

  5. 10 godzin temu, DZIAŁ TECHNICZNY napisał(a):

    Takie objawy w przypadku gdy poziom płynu jest na odpowiednim poziomie mogą być związane z działaniem "termostatu". 

    Oprócz wspomnianego zaworu TCV, w układzie także znajduje się klasyczny termostat.

     

    Podczas napełniania układu płynem producent przewidział specjalna procedurę "zablokowania" zaworu TCV.

     

    PS. Istnieje procedura sprawdzenia czy wysterowanie zaworu TCV jest prawidłowe. Zadaje się mu odpowiednie położenie, a następnie sprawdza się jego odpowiedź (odczyt sterownika). Jeśli wartości te się pokrywają to przyjmuje się, że zawór ten jest sprawny.   

     

    pozdr

    DT

    Dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź.

    W SSM4 w sekcji silnik znalazłem opcje odpowietrzania układu. Na zimnym silniku słychać jak elektrozawór otwiera się. 

    Wracając do klasycznego termostatu to według instrukcji znalazłem tylko na wyjściu do radiatora skrzyni biegów. Przy dolnym króćcu wchodzącego w blok od chłodnicy, przy pompie nie ma termostatu. Inaczej jest w wersji turbo - tam jest termostat, a nie ma elektrozaworu sterowanego pełniącego funkcję termostatu.

     

    Wersja bez turbo

    https://parts.bestbuysubaru.com/a/Subaru_2020_Legacy-25L-CVT-4WD-Limited/_54102_7628532/WATER-PUMP/B16-035-02.html

     

    Wersja z turbo

    https://parts.bestbuysubaru.com/a/Subaru_2020_Legacy-24L-CVT-4WD-Limited/_54102_7628531/WATER-PUMP/B16-035-01.html

     

    Jedyny termostat w wersji 2.5 to ten od radiatora skrzyni biegów. Pozycja 21210.

    https://parts.bestbuysubaru.com/a/Subaru_2020_Legacy-25L-CVT-4WD-Limited/_54102_7628530/WATER-PIPE-1/B16-036-02.html

     

    Jeśli ma Pan możliwość weryfikacji czy w wersji 2.5 jest ten termostat na wejściu do bloku to proszę o pomoc.

     

    Kilka istotnych faktów.

    Temperatura na wskaźniku opada tylko wtedy kiedy układ miesza się z dużym obiegiem. W momencie kiedy silnik jest w trakcie rozgrzewania się taka sytuacja nie występuję. Jeśli silnik jest rozgrzany i auto stoi na biegu jałowym, to podczas dodawania gazu temperatura nie opada. Wskaźnik reaguje na zmianę obrotów dopiero kiedy prędkość przekroczy około 60km/h i wyżej. Zawsze w sytuacji kiedy obroty silnika przekraczają 3000 i więcej. 

     

    Na tą chwilę sprawdzam czy nadmiar przepływającego powietrza przez wlot może nadmiernie wychłodzić chłodnice i przewody doprowadzające. W samochodzie zamontowany jest grill, wlot powietrza w zderzaku od wersji turbo. Różni się on od wersji N/A tym że całość jest pozbawiona przesłony. Wersja N/A ma na dwóch górnych  półkach zrobioną fabrycznie przesłonę, blokadę dla powietrza. Myślę, że to odstępstwo może mieć jakiś wpływ bo strumień powietrza dostaje się do komory silnika. Kolejna sprawa to czy podczas dodawania gazu i obciążania silnika aktywny grill nie otwiera się. 

     

    Pozdrawiam

    M.

     

     

     

     

     

     

  6. Moje auto było w ASO Subaru  miesiąc temu. Serwis nic niepokojącego nie znalazł. Od serwisu zrobiłem około 2 tyś km i nic poza tą wskazówką nie zaobserwowałem.

    W związaku z tą sytuacją mam kilka podejżeń:

    - Czy takie objawy mogą być powodem nieodpowietrzonego układu albo źle działającego TCV?

    Podobno silniki z TCV (Valve Thermostat Control) wymagają procedury odpowietrzania przy udziale SSM, Od 2019 roku takie ustrojstwo mają wszystkie 2.5, 2.4 z turbo mają tradycyjny termostat i nie mają aktywnej żaluzji. Wersja 2.5 nie posiada klasycznego termostatu, sterowanie temperaturą odbywa się poprzez ECU i parametry. Bardzo wadliwy komponent i w USA była akcja na wymianę na poprawioną wersję. Poniżej schemat działania układu chłodzenia z TCV. W innych silnika w przy dolnym króćcu jest termostat. 

     

    TCV.thumb.jpg.cea753d1682976b84eae0ae58165bb43.jpg

     

     

  7. Cześć,

     

    Proszę o pomoc w interpretacji powstałego błędu. Podczas diagnozy pojawił się stały/obecny błąd B1A00 i był wspólny z historycznymi. Było przy nim wiele innych ale tamte udało się skasować. Nigdzie w sieci nie mogę znaleźć informacji co oznacza ten błąd. Według mojej najlepszej wiedzy pojawił się w momencie jak rozładował mi się akumulator, a podczas próby uruchomienia systemy padł kilka razy. Po wymianie na nowy akumulator nie było błędu. Aktualnie nie ma kontrolki CEL ani innej, natomiast błąd znalazłem podczas przypadkowej diagnozy. Samochód jeździ normalnie i każdy system działa prawidłowo.

     

    Udało mi się ustalić, że błąd należy do sekcji FRM (Front Relay Module), nie da się go skasować.

    Kolejne moje pytanie to czy tak powinno być, że podczas diagnostyki szyny can pokazuje inny status niż ok. Czyżby tam było jakieś uszkodzenie?  

     

    Z góry dziękuję za sugestie i pomysły.

     

    IMG_4232.JPG

    IMG_4233.JPG

  8. Cześć,

     

    Chciałbym uzyskać informacje na temat pozycji startowej przesłony chłodnicy.

    Mój aktywny grill w Legacy 2019 2.5 w momencie wyłączonego silnika jest zamknięty, kiedy odpalam zimny silnik żaluzja otwiera się i pozostaje otwarta. 
    Czy w tym momencie nie powinna otworzyć się i zamknąć żeby dogrzać szybciej silnik? a następnie po rozgrzaniu uchylać się, a w momencie szybkiej jazdy zamykać się.

     

    Jak ktoś z Was ma taką możliwość to proszę o informacje jak zachowuje się Wasza żaluzja.

     

    Pytam dlatego, że szukam rozwiązania mojego problemu. Jak silnik jest rozgrzany to podczas przyśpieszania, powolnym ruchem faluje mi wskaźnik temperatury na liczniku. Tzn. spada temperatura o 10st i po 3-5 sekundach wraca do pozycji optymalnej. Mam wrażenie jakby w tym momencie pod wpływem wzrostu ciśnienia elektroniczny termostat otworzył się i puścił więcej gorącej cieczy w obieg, a możliwe jest że w tym momencie podczas tej wymiany otwarta jest żaluzja i następuje nadmierne wychłodzenie dolnej części chłodnicy. Dodatkowo tam jest podłączenie chłodnicy/pompy i bloku silnik. Tam również jest zamontowany czujnik temperatury obsługujący licznik.

     

    Na YT znalazłem film na którym widać jak po odpaleniu żaluzja robi test i pozostaje otwarta.

     

  9. 40 minut temu, Kowalesik napisał(a):

    MY23 ma ustawienie temperatury i innych jednostek z poziomu tabletu, nie trzeba żadnych magików: F na C, mile na km, mpg na l/100km. MY20-MY22 mają ten sam tablet, więc jest duża szansa, że też tak jest.

    Czujnika deszczu OBK w US nie ma, przynajmniej MY23 Touring.

    Nie wiem jak Outback ale Legacy MY20 US nie ma takiej opcji. W ustawieniach tabletu nie możesz ingerować w jednostki. Może wersja na Kanadę posiada taką funckję.

  10. 7 minut temu, gruszon18 napisał(a):

    Chłopcy, chce wymienić żarówkę w tej lampce oświetlenia wewnętrznego ( ta między przednimi fotelami a tylną kanapą), jaki jest trik aby nic nie uszkodzić? 

    Ja wymieniałem u Siebie, trzeba dokładnie złapać czymś ostrym i pociągnąć. Tam trzymają tylko uchwyty, które są dość mocne. Walczyłem z tym przez chwilę aż podsufitka ruszała się;)

    • Dzięki! 1
  11. 11 godzin temu, Pablo Rybak napisał(a):

    Witam serdecznie wszystkich Użytkowników

     

    Zakupiłem auto z USA . Zauważyłem że nie  działa czujnik deszczu Outback 2,4 240 KM 2020 wersja Touring .. Teraz otrzymałem informacje że w amerykańskicch samochodach nie jest montowany .. Czy ktoś może pomóc mi wyjaśnić  ?

    Skoro ma eyesight i steruje oświetleniem i resztą komponentów bezpieczeństwa to musi być czujnik deszczu. W celu diagnozy pozostaje wizyta u kogoś kto ma SSMA lub serwis. Podłączą interfejs i sprawdzą moduły komfortu.

     

    Napisz na priv to dam Ci kontakt do ludzi co przerobią z US na EU, temperaturę z F na C i sprawdzą co dzieje się z modułami komfortu.  

  12. 35 minut temu, dirkdiggler napisał(a):

    Jak trwoga to do boga.

     

    Zakupiłeś auto z usa to bądź konsekwentny na całej linii i zapytaj w usa.

     

    A po co taka złośliwość, daj silnik FA24 i taką wersję wyposażenia w EU to nie będą ludzie importować z US. Daj spokój z docinkami bo nic nie wnosisz do tematu. 

  13. 12 godzin temu, rosaskc napisał(a):

     

    Czujniki przypłynęły z kołami z US, więc do aut z US będą pewnie pasować. 

    Gdzieś na czujniku powinna być wybita częstotliwość na obudowie, mogę sprawdzić jutro przed południem.

    Jak przypłynęły z US to powinny obsługiwać częstotliwość 315hZ. Proszę sprawdź co jest na nich napisane. Ja sprawdzę czy po numerze będą pasowały do mojego auta.

  14. Tutaj pomoże tylko i wyłącznie diagnostyka komputerem i sprawdzenie modułów komfortu.

    System martwego pola jest połączony z wieloma systemami, np. system sterowania światłami, czujniki cofania, rab, eyesight itp.

    Czy świeci się jakaś kontrolka?

  15. Nie wiem dlaczego serwisy upierają się przy oleju 5w30. Różnica parametrów lepkości kinetycznej jest tak niewielka że opowiadanie o tym, że w PL jest inny klimat albo, że jak jeździsz po autostradach to spalisz olej jest bardzo słabe i świadczy o braku profesjonalizmu.

     

    Ja mam FB25D z 2020 i leje 0w20, na pytanie serwisu dlaczego, prosta odpowiedź, ten silnik ma takie zalecenia w US/JP/EU. Do tych silników wchodzi 4.2 litra więc jakość oleju ma ogromne znaczenie, zwłasza jeśli jest system StartStop.

     

    Według mnie serwisy bronią bo interwały co 15 tyś km mogłyby spowodować problemy ze spalaniem oleju. Wynika to z tego że silniki z wtryskiem bezpośrednim po rozruchu mają tendencję do przelewania benzyny. Idąc dalej paliwo przedostaje się do oleju i zmianie jego parametry. W US interwały są co 10 tyś km a u nas 15 tyś km. Taka różnica może spowodować, że silnik zacznie spalać olej i tym samym zacznie go ubywać. Okres 15 tyś km przy jeździe krótkimi trasami mógłby doprowadzić do reklamacji klientów. Dlatego narracja jest aby lać 5w30 i mieć spokój z marudzącymi klientami. 

     

    Natomiast nie zmienia to faktu, że wszyscy producenci zalecają oleje 0w20, LSAC GF-5 i w górę.

     

    Ja leje 0w20 i wymieniam co 12 miesięcy. Wolę ewentualnie dolać trochę oleju niż zaśmiecić te drobne kanały nowych silników szlamem gęstego oleju, który ma dobre parametry przy wysokich temperaturach a przy niskich stawia zbyt duży opór.

    • Lajk 2
  16. Cześć,

     

    Kupiłem auto importowane z USA Legacy 2020 2.5, oczywiście po kolizji. Samochód jest w trakcie naprawy i wygląda już coraz lepiej. Natomiast mam pytanie kto jest z Warmińsko - Mazurskiego lub Kujawko Pomorskiego z SSMa do tej wersji Subaru. Chciałbym podłączyć mój samochód aby sprawdzić listę błędów. Jeśli jest ktoś z mojej okolicy proszę o kontakt. Auto uszkodzone jest przodem a lista błędów pewnie będzie długa.  

×
×
  • Dodaj nową pozycję...