Skocz do zawartości

Zamiana na samochody. Jak to zrobić?


DanPlut

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ rozważam możliwość zamiany samochodów to chciałbym się zapytać czy ktoś z Was już coś takiego przerabiał? Z tego co już wyczytałem to wiem, że coś takiego oficjalnie istnieje i są wzory umów zamiany pojazdów, żeby nie spisywać dwóch oddzielny "kupna-sprzedaży". Niestety nie potrafię znaleźć jednoznacznej odpowiedzi odnośnie złożenia później wniosku PCC-3. Czy trzeba, kto musi zakładając, że jedna ze stron musi dopłacić do wartości samochodu. Po weekendzie dowiem się (mam nadzieję) w US, ale może ktoś coś wie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawą opodatkowania jest w tym przypadku wartość rynkowa rzeczy, od której przypada wyższy podatek (droższy samochód)

Stawka podatku wynosi 1%

Obowiązek podatkowy natomiast ciąży na stronach czynności. Strony umowy zobowiązane są do zapłaty podatku solidarnie. Oznacza to, że fakt zapłaty PCC przez jedną ze stron, poprzedzony złożeniem deklaracji PCC zwalnia drugą stronę czynności od dokonania tego obowiązku. Przy czym nie ma tu przeszkód aby strony czynności niejako podzieliły się obowiązkiem zapłaty podatku (można to zawrzeć w umowie) Właściwym miejscowo do rozliczenia tej czynności jest urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania jednej ze stron umowy zamiany

 

Trzeba uważać bo umowa zamiany jest bardzo zbliżona do umowy sprzedaży warunkowej tj sprzedaż jednoego pod warunkiem sprzedaży drugiego i wtedy PCC wynosi 2% od obu sprzedaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to że zamiana bez dopłat jest jasna ale przy opcji dopłaty, niektóre urzędy interpretują to jako sprzedaż-sprzedaż (bo według nich ktoś otrzymuje korzyść majątkową-pieniądze). Postaraj się nie zawierać umowy warunkowej o treści, że osoba a przenosi własność pojazdu na osobę b pod warunkiem że b przeniesie własność swojego pojazdu na a.

Ja bym ci proponował zapytać jeszcze w urzędzie komunikacji czy umowa zamiany wystarczy do rejestracji pojazdu bo te urzędy żyją swoimi prawami i jak pani/pani w wydziale komunikacji ma napisane, w wykazie niezbednych dokumentów do rejestracji umowa zakupu/faktura to moze stwierdzić, że nie posaidasz takiego dokumentu jaki ona potrzebuje.

 

Inna opcja do takiej transakcji to zaprzyjaźniony komis, który będzie wiedział jak to tanio zrobić:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...