Skocz do zawartości

Hałas przy skręcie


Tom174

Rekomendowane odpowiedzi

Już kilka miesięcy jeżdżę moim XV.  Jest to mój pierwszy automat, więc nie wszystkie zachowania są mi znane. Dlatego uzupełnię swoją wiedzę na tym Forum.

Niepokoją mnie dźwięki dobiegające prawdopodobnie ze skrzyni? przy ostrym skręcie w czasie manewrów parkowania (raczej na zimnym silniku). Podobne dźwięki słyszałem przy pokonywaniu zakrętów 180 st. w czasie podjazdów na górskich serpentynach, gdy po wyjściu z zakrętu dodawałem gazu. W instrukcji jest napisane, że czasami przy zmieniających się warunkach jazdy słyszany może być dźwięk łańcucha. Jednocześnie w różnych komentarzach czytałem, że skrzynie te charakteryzują się cichą pracą. Dlatego wolę się upewnić.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz opisać ten rodzaj hałasu?

 

Od jakiegoś czasu, odkąd miałem przejażdżkę, podczas której testowałem przyśpieszenie (od ~30 km do ~160 skrzynia musiała szybko zmieniać biegi) w Foresterze II 2006 w automacie mam "podobny" dźwięk, obecny zwłaszcza był jesienią i zimą (auto mam od lata zeszłego roku). Na zimnym silniku, czasami na wolnych obrotach, nierzadko podczas mocniejszego skrętu (rondo lub skryżowanie 90 stopni) a raz nawet podczas postoju.

Początkowo był to dźwięk jakby przypominający skrzek mewy/szczekanie foki/tarcie gumy/tarcie wycieraczki o suchą szybę, potem trochę skrzypienia. Od około 2 miesięcy jest cisza, moża poza 1 lub 2 przypadkami, kiedy na rondzie słyszałem "coś", ale nie wiem, czy to jest to samo. Forestera mam niecały rok i jeszcze nie robiłem serwisu skrzyni (tylko filtr i olej były wymieniane).

 

Poniżej moje wideo z tym dźwiękiem. Nie wiem, czy XV i Forester II mają w jakimkolwiek stopniu te skrzynie podobne, ale może pomoże to nam wpaść na jakiś trop.

 

Byłem z tym u mechanika, ale niczego nie słyszał, dźwięk nie jest jednostajnie występujący. Czasami jest, czasami nie ma.

Początkowo myślał, że to kwestia wydechu i jego uszczelnienia, które ponoć było luźne (nie wiem, czy dobrze to opisuję, ale mniej więcej takie było tłumaczenie) – po tej poprawie wydechu chwilowo dźwięk zniknął, ale na krótko.

Liczę, że serwis skrzyni wyjaśni ewentualny problem.

Edytowane przez xoxo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

U mnie dźwięk przypomina raczej terkotanie (nie do końca metaliczne, i nie do końca głuche) i dlatego kojarzy mi się z przeciąganiem łańcucha. Postaram się nagrać i wkleić. Praktycznie zawsze zdarza się gdy wyjeżdżam z garażu podziemnego. Po odpaleniu obroty do ok 1800-1900. Kilkanaście sekund silnik pracuje po czym wrzucam D i ostro skręcam. W czasie skrętu muszę go przyhamować aby wyrobić się w zakręcie obroty spadają poniżej 1000. W trakcie tego skrętu pojawia się terkotanie. Następnie na podjeździe, na który wjeżdżam po skręcie 90 st. w momencie dodania gazu jeszcze przy skręconej kierownicy znowu pojawia się  ten dźwięk.

Jak wspomniałem w poprzednim poście to samo było na podjazdach w górach. Przed dojazdem do zakrętu zwolnienie, ostry skręt z dodaniem gazu i terkotanie ustępujące po wyjściu z zakrętu.

 Samochód ma obecnie 195 tys km. W styczniu skrzynia miała wymieniane hydrozaworki i olej w ASO w Józefowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...