Skocz do zawartości

Problem z głośnikami Legacy IV


Stain

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Próbowałem coś znaleźć na forum, ale nic nie znalazłem. Mam problem z głośnikami. Mianowicie po wymianie glośników przód gra jakby miał HPF (ok. 120/150Hz) a tył LPF (ok. 1000Hz). 
 

Co było robione:

1. Po zakupie dołożona Wefa WF603 ze splitterem

 

2. Wymiana głośników przód Pioneer 1710F (wiem słabe, ale takowe miałem i chciałem sprawdzić na ile lepiej będzie). Faktycznie źle podłączyłem prawy, ale teraz już jest ok. podłączone wszystkie głośniki jak pokazuje manual. 
Od tego momentu przód gra jakby miał nałożony filtr HPF, bardzo mało basu, ale za to tył na serii zaczął lepiej grać (przynajmniej dołem)

 

3. Wygłuszenie drzwi i boczków przód/tył. 
 

4. Wymiana głośników tył Eton PRX 170.2. Gra lepiej od serii, czyściej, ale jakby miał nałożony filtr LPF. Kobiece wokale są już przytłumione, ale za to gra niskimi tonami. 
 

5. Zamieniłem głośniki przód z tyłem. Zero zmian, Eton na przodzie stracił dół, a Pioneer z tyłu go zyskał. Przywrócenie Pioneer na przód, Eton tył. 
 

6. Dołożenie wzmacniacza Sony XM-S400D. Oprócz większej mocy i braku charczenia głośników przy wyższej głośności zero zmian. 
 

7. Odpięty tweeter, aby pominąć pseudo zwrotnicę - zero zmian. 

 

Podejrzewać problemy z samym radiem? Czy może coś innego tłumi pasma po drodze do głośników?

Edytowane przez Stain
Błędne oznaczenie wzmacniacza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Stain napisał(a):

Próbowałem coś znaleźć na forum, ale nic nie znalazłem.

Tu jest wątek nt. takich spraw i chyba będzie lepiej to przenieść tam.

 

Nie do końca rozumiem jednak jak wygląda Twoja instalacja car audio. Tweetery są fabryczne, bo głośniki które wymieniłeś są koncentryczne i szerokopasmowe...?

Po co ten wzmacniacz (4x100W), skoro moc znamionowa głośników Pioneer to 40W a Etonów 50W? 

Kable były od nowa położone? Jakie są zwrotnice? Jakie radio?

 

1 godzinę temu, Stain napisał(a):

Podejrzewać problemy z samym radiem? Czy może coś innego tłumi pasma po drodze do głośników?

szukałbym problemów w samej idei takiej instalacji

Edytowane przez anakinsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio fabryczne 204LH jak się nie mylę, nie chcę wymieniać, żeby nie psuć wyglądu wnętrza. Z przodu wymienione jedynie głośniki dolne, teeetery seria, bez zwrotnic, wersja tego pioneera jednodrożna (sam niskotonowy, wersja wykastrowana z kopułki). Na oryginalnej wiązce. Wzmacniacz po High Input podłączony wyjscie radia-> wzmacniacz -> głośniki. Wzmacniacz taki nie inny ze względu na rozmiar i możliwość schowania pod panelem klimatyzacji. 
 

EDIT: 

Kolejność z pierwszego posta nie jest przypadkowa, w takiej były robione z kilkudniowymi przerwami między punktami. Dlatego wiem, że wzmacniacz nic nie dał, prócz tego, że głośniki teraz nie charczą przy większej głośności. Wzmacniacz dodany, bo rozmawiając z kimś z grupy, była możliwość, że radio nie potrafi poradzić sobie z cięższą membraną (papier vs. kompozyt, ale eton też ma membranę papierową, a jednak z przodu nie gra jak z tyłu, według producenta ma 70W RMS). Poza tym, z przodu, nie robiąc nic innego (patrz punkt 2) oprócz wymiany głośnika straciły one całe dolne pasmo. 

Edytowane przez Stain
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Stain napisał(a):

Z przodu wymienione jedynie głośniki dolne, teeetery seria, bez zwrotnic, wersja tego pioneera jednodrożna (sam niskotonowy, wersja wykastrowana z kopułki). Na oryginalnej wiązce. Wzmacniacz po High Input podłączony wyjscie radia-> wzmacniacz -> głośniki.

Podtrzymuję, co napisałem wyżej. Trochę jak próba oglądania 4K na kineskopie. Zrób porządną instalację przynajmniej jeśli chodzi o głośniki.

 

Opcja pierwsza: Wywal te randomowe szerokopasmówki i załóż przyzwoite głośniki odseparowane ze zwrotnicami (weź pod uwagę moc wzmacniacza na kanał). Załóż dystanse. To wszystko podłącz pod ten wzmacniacz. Różnica powinna być znacząca.

 

Opcja druga: kup oryginalną konsolę 2DIN, załóż porządną stację multimedialną, kup porządne odseparowane głośniki, załóż dystanse. Poniżej link jak to wyglądało w Legacy mojej Małżonki. 

https://rajucars.pl/2022/04/30/my08-subaru-legacy-kombi-3-0-h6-active/#

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, anakinsky napisał(a):

Podtrzymuję, co napisałem wyżej. Trochę jak próba oglądania 4K na kineskopie. Zrób porządną instalację przynajmniej jeśli chodzi o głośniki.

 

Opcja pierwsza: Wywal te randomowe szerokopasmówki i załóż przyzwoite głośniki odseparowane ze zwrotnicami (weź pod uwagę moc wzmacniacza na kanał). Załóż dystanse. To wszystko podłącz pod ten wzmacniacz. Różnica powinna być znacząca.

 

Opcja druga: kup oryginalną konsolę 2DIN, załóż porządną stację multimedialną, kup porządne odseparowane głośniki, załóż dystanse. Poniżej link jak to wyglądało w Legacy mojej Małżonki. 

https://rajucars.pl/2022/04/30/my08-subaru-legacy-kombi-3-0-h6-active/#

Wydaje mi się, że się nie rozumiemy. Wszystko jest założone tak jak piszesz, wzmacniacz podłączony poprawnie,  dystanse założone, drzwi wygłuszone, jedynie tweetery są seryjne bez zwrotnicy. Jednak gdy odłączyłem tweetery (żeby ominąć tą pseudo zwrotnicę w nim) i podłączyłem etony na przód to nie było żadnej różnicy - zagrały bez dolnego pasm. Wygląda to tak jakby obcinało dolne pasmo przed głośnikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update.

Nie dało mi to spokoju i wymieniłem dzisiaj głośniki (zestaw) z przodu na Excursion SX-6C. Jest lepiej, dużo lepiej, przy niższych głośnościach dalej słychać jakby głośniki grały bez dołu, ale przy normalnych jest już ok. Wydaje mi się, że dużo zrobiła wyższa sprawność tych głośników i prawidłowe zwrotnice. Na tę chwilę zostawiam jest wystarczająco. W przyszłości wpadnie jeszcze sub, ale to w dalszych planach. Dzięki za odpowiedzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...