Skocz do zawartości

geos

Nowy
  • Postów

    52
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez geos

  1. 12 minut temu, mio1 napisał:

    Z pewnością ubezpieczyciel wyliczy szkodę całkowitą. Z AC likwiduje się szkodę do 70% wartości pojazdu , w Twoim przypadku niestety naprawa szkody w ASO  nie będzie możliwa.

     

    chyba masz rację a ja się wprowadziłem w błąd. dopytałem teraz dokładniej co i jak i poprawię zaraz pierwszy post.

  2. moja pierwsza w życiu kolizja, ulubieniec dostał w dzioba :( polisa umożliwia naprawę z użyciem części oryginalnych, zamienników, mogą być nowe. wiem, że tak dokładnie się nie da, ale z tego co się da zobaczyć ze zdjęć fachowym okiem i z doświadczenia mechanika -- z jakimi kosztami z grubsza, orientacyjnie powinienem się liczyć naprawiając w ASO z użyciem nowych "zamienników"? uderzenie dziobem w tył innego pojazdu z prędkością ok. 33-42km/h. jak coś to spróbuję odpowiedzieć na pytania dot. uszkodzeń. szacowania typu "what-if" są OK.

     

    załączam zdjęcia. prawe drzwi przednie pasażera nie chcą się otworzyć. nie siłowałem się z nimi gdy wyczułem opór.

     

    P_20220113_094810.jpg

    P_20220113_094824.jpg

    P_20220113_094833.jpg

    P_20220113_094842.jpg

    P_20220113_094852.jpg

    P_20220113_094901.jpg

    P_20220113_094910.jpg

    P_20220113_095019.jpg

    P_20220113_095048.jpg

    P_20220113_095102.jpg

  3. W Foresterze SG 2.0 N/A 125KM miałem kiedyś opony zimowe Yokohama Geolandar I/T 205/70/R15. Jazda zimą główie po mieście i w trasy, wszystko właściwie prawie wyłącznie po asfalcie -- nie miałem kłopotów, ale też i żadnego porównania do innych opon (to mój pierwszy samochód). Felgi "klasyczne foresterowe", z oznaczeniami jak na zdjęciach poniżej (źródło: allegro, zdjęcie przykładowe).

     

    Teraz potrzebuję kupić nowy komplet. Przeglądam oferty w sklepach i mam dwa pytania:

     

    1) Czy są jakieś tolerancje w wymiarze opon pasujących dla takich felg? Jeśli tak, to jakie? Na przykład, czy 205/65/R15 byłyby OK? Albo 215/65/R15? Czy lepiej trzymać się tego co było, czyli 205/70/R15?

     

    2) Nie wiem jak oceniane są ww. Geolandary, ale ktoś polecił mi:

    a) Sava Eskimo S3/S3+

    b) Barum Polaris 5

    c) Firestone Winterhawk 3

    Czy któraś z nich to sensowny wybór? Niestety, niektóre z nich są tylko w rozmiarze 205/65/R15, nie ma 205/70/R15.

     

    Ewentualnie czy są jakieś o sensownej, w miarę dobrej renomie w klasie ekonomicznej, które możecie zasugerować?

     

    pozdrawiam

    geos

     

    Screenshot - 21.11.2019 - 21:55:30.png

    Screenshot - 21.11.2019 - 21:55:16.png

  4. wymieniałem ostatnio lampę tylną i przy okazji zauważyłem, że żarówki są już w stanie wskazującym: przyciemnione, dają słabe światło, dwie nie działają.

     

    z Waszego doświadczenia: jakie konkretne modele żarówek moglibyście polecić na wymianę? fajnie gdyby były jasne, nie muszą być super hiper trwałe, bo wymiana tych żarówek jest dość prosta a działanie oświetlenia tylnego sprawdzam w odbiciach w szybach pod pierwszym lepszym sklepem. chciałbym wymienić wszystkie w obu lampach i potrzebuję kompletu. z oporem podchodzę do LED, ale nie wykluczam (z oporem, bo wiele LED mruga przy kresach swojego żywota i wydaje mi się to niezbyt bezpieczne, np. przy kierunkowskazach, podczas gdy żarnikowe są binarne w swojej pracy: działa lub nie działa). 

     

    jakie konkretne modele żarówek się sprawdziły u Was i jesteście z nich zadowoleni?

  5. 1 godzinę temu, skwaro napisał:

    Przeciwmgielne jest z drugiej strony, po naszej jest tylko miejsce na nie. Wystarczy wyciąć w plastiku otwór pod żarówkę i będzie ok. Z drugiej strony wkładasz jakąkolwiek żarówkę bo inaczej widać otwór w lampie przez klosz. Reszta jest tak samo. Ja mam u siebie zamontowane lampy JDM.

     

    dzięki @Skwaro! jeśli możesz to zerknij proszę na zdjęcie. czy w tym plastiku trzeba wyciąć geometryczne koło przy samej ściance czy też ciąć wzdłuż tego łamanego, mniejszego, kolistego wzoru czy też może wyciąć to mniejsze kółeczko centralne? czy po wycięciu otworu procedura wymiany powinna wyglądać mniej więcej tak?

    1. odłączam akumulator
    2. otwieram bagażnik i odkręcam śruby mocujące lampę
    3. wyciągam lekko klosz a z niego wykręcam/wyciągam (?) przewody z oprawami/żarówkami
    4. podmieniam
    5. składam do kupy w odwrotnej kolejności

    Screenshot - 22.08.2019 - 20:33:08.png

  6. przymierzam się do wymiany szyby przedniej w foresterze MY03, która solidnie zimą ucierpiała.

    uszczelka szyby jest dość sparciała i poszarpana, i prawdopodobnie też będzie konieczna jej wymiana.

    oryginalna szyba jest podgrzewana, z zielonym paskiem na górze.

     

    mam kilka pytań, szczególnie do osób, które wymieniały szybę i miały podobne rozterki natury finansowo-jakościowej:

    1) polecono mi zamiennik, szybę firmy Pilkington. czy z Waszego doświadczenia ta firma jest OK czy też może rozglądać się za czymś innym?

    2) czy jest sens szukać oryginału z używanego samochodu? na rynku są dostępne części pojazdów z Wysp - czy podpasuje taka szyba? zastanawiam się też, czy taka podmiana w ogóle ma rację bytu ze względu na nastoletni wiek pojazdu-dawcy i, prawdopodobnie, podobny wiek szyby.

    3) grzana vs. niegrzana? w jednym warsztacie skrzywili się na "grzane" twierdząc, że to niepotrzebny dodatkowy wydatek. jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

    4) warstwy ochronne szyby (?) - czy nakłada się podczas montażu czy też szybę się kupuje z już naniesionymi warstwami? na co zwracać uwagę przy wyborze szyby? podobno są jakieś rozpraszające ciepło (?), z powłokami hydrofobowymi itp.

    5) uszczelka - kupować oryginał czy też możecie polecić z doświadczenia jakiś konkretny zamiennik?

    6) na co zwracać uwagę już po montażu?

    7) warsztaty - jeśli macie godne polecenia z okolic Warszawy to poproszę o informacje.

     

    pozdrawiam

    geos

     

  7. poszukuję zaworu EGR o oznaczeniu 14710AA690 do Forestera SG 2.0X MY03. ku swojemu zaskoczeniu nie znajduję. dziwi mnie to bo jest to jedna z najpopularniejszych wersji Forestera. dodatkowo zawór o takim oznaczeniu był używany w innych pojazdach Subaru. i chociaż na portalach aukcyjnych zaworów EGR od groma to nie mogę się dogadać ze sprzedającymi, gdy proszę ich o numer części lub numer VIN pojazdu, z którego został wymontowany. nabierają wody w usta lub przesyłają jakieś flamastrem namalowane ich własne oznaczenia.

     

    czy jest jakiś zawór EGR o innym oznaczeniu, który można użyć zamiast 14710AA690?

     

    pozdrawiam

    geos

  8. kupiłem niebieski filtr oleju w ASO ale nie zauważyłem, ze nie ma dołączonej podkładki pod korek spustowy (kiedyś kupowałem czarny i był w komplecie). czy ktoś może potwierdzić wymiary tej uszczelki dla Forestera SG MY2003 bez turbo, bo nie jestem pewien: 2x20x24mm?

     

    przy okazji zapytam: czy ma znaczenie, czy taka uszczelka jest wykonana z miedzi/aluminium oraz czy jest płaska/dmuchana? jakie najczęściej stosujecie? jeśli dmuchane to gdzie się zaopatrujecie w sensownych cenach?

     

    pozdrawiam,

    geos

  9. czy ktoś z Was na własne potrzeby mierzył prąd spoczynkowy, jaki pobierany jest po zgaszeniu silnika, zamknięciu samochodu itp. i mógłby się podzielić zmierzoną wartością? ewentualnie jakiego prądu oczekiwać dla Forestera N/A 2.0 2003 bez turbo i bajerów, który nie wzbudza podejrzeń, że jest jakieś przebicie w instalacji? może ktoś też wie, czy otwarta maska uruchamia jakiś czujnik, który nie pozwala elektryce przejść w stan spoczynku i dokonać poprawnego pomiaru?

     

    pozdrawiam

    geos

  10. ciekawi mnie jak wykonuje się diagnostykę rozrusznika. czy sprawdzając rozrusznik podłącza się go pod jakieś urządzenie pomiarowe czy też jest to diagnostyka wymagająca "wiedzy eksperckiej" i doświadczenia w "odsłuchiwaniu" jego pracy? co najczęściej psuje się w rozrusznikach? czy naprawa to zazwyczaj wymiana całości czy niekoniecznie?

     

    i drugie pytanie: forester odpala, ale jakby tak trochę mu się nie chciało: kaszlnie, zakręci i dopiero. wydaje mi się, że wcześniej było jakoś szybciej, sprawniej, bez tego delikatnego opóźnienia. wykluczyłem akumulator, na nowym jest to samo. czy rozrusznik to pierwszy podejrzany czy też może na coś innego zwrócić uwagę?

     

    pozdrawiam,

    geos

    • Lajk 1
  11. @raveout: tak jakby wszystko się zgadza, jechałem na LPG.

     

    w którym ASO i warsztacie byłeś?

    nie masz wrażenia, że jakoś mniej mocy jest z tym błędem? 125KM nie jest demonem szos, ale jakoś mam wrażenie, że teraz bardziej ślamazarnie mu wszystko idzie...

     

    pozdrawiam,

    geos

  12. pacjent to Forek 2.0X, manual, 2003. pojawił się błąd check engine P0400 - Exhaust Gas Recirculation Flow Malfunction. pojawił się po godzinnym pełzaniu w korku i jeździe "na żabkę": jedyneczka, "skok" 2m, stop, jedyneczka, "skok" 2m, stop itd.

    czy taki błąd oznacza drenaż portfela u mechanika?

    czy naprawę usterki afiszującej się takim błędem można opóźnić w czasie powiedzmy o miesiąc czy też trzeba to zrobić jak najszybciej?

    pozdrawiam,
    geos

×
×
  • Dodaj nową pozycję...