Skocz do zawartości

MateuszK

Nowy
  • Postów

    32
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez MateuszK

  1.  

     

    MateuszK, o 14 Jul 2016 - 20:58, powiedział: Ponawiam pytanie - czy ktoś użytkuje Subaru z silnikiem FB20 z instalacją LPG? W Krakowie jeździ użytkownik tego forum, Foresterem SH z tym silnikiem. A co chciałbyś wiedzieć? Silnika jak każdy inny subarowy - gazowalny. :)

     

    Mało informacji o LPG w tym silniku - więcej idzie znaleźć o instalacji LPG w nowym XTku ;)

     

    Jak FB20 znosi gaz? Naczytałem się sporo o gniazdach zaworowych, lubryfikatorach etc. i już mam mętlik w głowie (z tym, że o FB20 niewiele w sieci).

    Nie znalazłem informacji czy ten silnik ma twarde czy miękkie gniazda.

     

    Często trzeba sprawdzać/regulować luzy zaworowe?

     

    Czy trzeba używać specjalnego oleju? Teraz jeżdżę na 0W20.

     

    I jeżeli ktoś jest zorientowany.... ile pali w porównaniu do PB95? U mnie w realu średnio 10 litrów benzyny :)

  2.  

    Napisalem do firmy EGP, która zakłada gaz nawet do wspomnianych tutaj forków XT. Polecili mi kompletny zestaw sekwencyjny BRC. Instalacji wtrysku cieklego, krórą brałem pod uwagę nie da sie podobno w tym silniku zainstalować

    bo ta instalacja ktora montuja w XT jest do aut z bezposrednim wtryskiem paliwa i musi byc dedykowana przez producenta. My w FB 20 bezposredniego wtrysku paliwa nie mamy a stary tradycyjny wielopunkt wiec w gre wchodzi tylko sekwencja  Niejaki uzytkownik Jako z Warszawy podobno niezle ogarnia LPG w Subaru, warto z LPG udac sie do zakladow ktore juz takie auta robily. Przebieg mam taki sam jak ty 30k km co prawda w XV ale motor ten sam i problemow z silnikiem nie mam. Osobiscie do jazdy po Wroclawiu mam yarisa 1.0 ktory pali 6l/100 a XV uzywam na trasy. Pamietaj ze jezeli masz LPG to nie pownienes auta garazowac.

     

    Na szczęście nie garażuje :-)

    Zakłady, które robią Subaru idzie znaleźć, ale nie w mojej okolicy :-( Co też mnie przeraża, bo wiadomo, że trzeba zrobić przegląd instalacji, pewnie co jakiś czas regulację etc....

     

    Czy ktoś z Was ma 'zagazowane' auto z FB20? :)

  3. Witam,

     

    Chciałbym założyć LPG do Forestera 2.0 N/A, rocznik 2011, silnik FB20, ale po przeczytaniu 50 stron tego wątku mam mętlik w głowie.

    Wzmacniane gniazda, lubryfikatory, wtryskiwacze..

     

    Napisalem do firmy EGP, która zakłada gaz nawet do wspomnianych tutaj forków XT. Polecili mi kompletny zestaw sekwencyjny BRC. Instalacji wtrysku cieklego, krórą brałem pod uwagę nie da sie podobno w tym silniku zainstalować.

     

    Czy ktoś użytkuje Forka z tym silnikiem i instalacją LPG? Czy to ma sens?

    Od przyszłego roku będę zmuszony robic > 20kkm rocznie. Planowalem zmiane auta na jakiegoś oszczędnego diesla, ale szkoda mi Forka - mam go od nowości, a przejechane ma tylko nieco ponad 30kkm :-) (przez 5 lat).

     

    Z drugiej strony mam mieszane uczucia do tego samochodu - jestem po lekturze wątku o zamulającym FB20 jednego z użytkowników i też mam wrażenie, że za każdym razem wsiadam do innego samochodu - raz jedzie jakby miał te 150KM innym razem jakby miał ich 70... Nic nie przerywa i nie szarpie, ale połączenie relacji - wciskanie pedału przyspieszenia kontra nabieranie prędkości jest często mocno nieadekwatne - zwłaszcza biorąc pod uwagę spalanie.

    Spalanie... Wg komputera 8,6 przy jeździe raczej poza miastem, w 'realu' bliskie 10l/100, a poruszam się raczej wg zasad eco drivingu i z optymalnymi prędkościami (wg wartości spalania chwilowego). Stąd pomysł na LPG.

     

    Drugi problem to ogarniety warsztat. EGP jest z Warszawy (odlegosc 300km). Może znacie kogoś, kto ogarnia Subaru i LPG w Kaliszu, Wrocławiu...?

     

    Z góry dziękuję za pomoc.

  4. Poszukuję troszkę lepszych hamulców niż OEM.

     

    Pacjent to Forester 2.0 11MY.

     

    Jakieś sugestie? Jazda normalna, bez szaleństw.

     

    Myślałem o tarczach EBC (podstawowych) + 'zielonych' klockach.

    Miałem niegdyś taki zestaw w trochę mocniejszej Alfie Romeo i raczej mile wspominam :-)

  5. 1. Wjeżdżając do garażu (silnik pracował może minute) czuć było spaleniznę. Czy to jest pierwszy objaw"super mocarnego sprzęgała" czy może coś innego. Po przesiadce z astry nie mam jeszcze wyczutego wozu i do garażu wjeżdżałem na pół sprzęgle bo się bałem, że jak wystrzelę to mam po garażu :). Na pokładzie mam reduktor, i teraz nie wiem, czy to pomaga?, w sensie, że wtedy będę "oszczędzał sprzęgło"?

     

    Otwórz maskę i zerknij czy masz taką zieloną maź na niektórych elementach silnika. Myślę, że masz. To właśnie to się wypala. U mnie trwało to... nie pamiętam, ale coś ~tysiąca kilometrów.

     

    2. Kiedy włączam podgrzewanie fotela pasażera po chwili znowu zaczyna coś capić :) Trzeba dać temu czasu, żeby się tam coś podopalało (tylko co) czy jechać do ASO.

     

    Tego przypadku nie kojarzę :)

     

    3. Komputer pokładowy, a dokładniej spalanie chwilowe czy jakoś tak. Dlaczego to tak skacze? Ta funkcja pokazuje po prostu ile paliwa się w danym momencie przelewa przez wtrysk czy coś? I czy jest możliwość zobaczenia na komputerze pokładowym na ile KM wystarczy mi paliwa przy obecnym średnim spalaniu.

    Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

     

    Spalanie chwilowe chyba w każdym aucie "tak skacze" :) Niestety komputer (jakież to mocne słowo w wypadku tego co zainstalowali B) ) nie podaje zasięgu...

  6. Jako, że wątek został reaktywowany pozwolę sobie na zadanie pytania, jako że dotyczy ono owego auta :)

     

    Od jakiegoś czasu (o ile pamiętam był to któryś z mroźnych dni) zamiast średniego spalania komputer pokazuje mi coś na kształt spalania chwilowego - zmieniające się wartości od --.- do 50.0 :lol:

    O ile dobrze wyczytałem w instrukcji to komputer nie posiada funkcji chwilowego spalania - nie licząc wskazówki ekonomicznej jazdy ;)

     

    Nie robiłem nic przy ustawieniach wskaźników dlatego nie wiem czym to może być spowodowane... wcześniej od samego początku było tam wyświetlane średnie spalanie.

     

    Czy ktoś ma jakiś pomysł? :)

     

    (Tak, do ASO mam zamiar się wybrać, ale nie mam w tej chwili czasu tracić kilku godzin na takie 'drobnostki').

  7. Kupiłem Michelin Alpin A4 - 216/65/R16.

    Każdy tutaj poleca coś innego, ja zaryzykowałem z Michelin ;)

     

    Co do auta, to jest to wersja benzynowa - diesel totalnie mi się nie opłaca, bo od maja Forkiem zrobiłem coś ~2200km :-)

    Jeździ mi się bardzo fajnie. Najbardziej podoba mi się to, że nie trzeba uważać na każdą dziurę w jezdni - zawieszenie dla mnie jest więcej niż OK!

    Po poprzednim samochodzie (Alfa Romeo 156 2.4JTD + obniżone zawieszenie (na początku było fajne, ale wraz ze wzrostem 'zdewastowanych' dróg w okolicy przestało bawić....) myślałem, że ten silnik będzie "mułowaty", ale nie jest tak źle. Mnie w zupełności (póki co :twisted: ) wystarcza :)

  8. Jako, że w przytaczanych wcześniej wątkach odpowiedzi na swoje pytanie nie znalazłem....

     

    Czy taka felga -> MSW 19 - 6,5x16 5x100 ET38 będzie pasowała do nowego Forestera?

    http://www.ozracing.com/car_wheels_var/MSW/25191/WINTER/MSW%2019/25545.aspx#

     

    Niektóre katalogi w sieci twierdzą, że pasuje do mojego auta, natomiast przy próbie zamówienia felg, sklep odpisał mi, że mogą wysłać felgi na moją odpowiedzialność bo wg katalogu producenta odbiegają za bardzo od oryginalnego wymiaru mogą wystawać na zewnątrz.

     

    Z góry dziękuję za pomoc :D

  9. W najbliższych dniach chciałbym zakupić opony do Forka - 2.0 benzyna, MY11.

     

    Moje typy:

    Nokian WR A3 225/55 R17 101 V XL - wyprodukowane w Finlandii, nie w Rosji :] Chyba nowość na rynku...

    Michelin Alpin A4 225/55 R17 97 H - Teoretycznie chyba najlepsza?

    Falken HS 439 225/55 R17 101 V XL - Made in Japan. Raczej dobre opinie w sieci, choć opony chyba średnio znane.

     

    Mile widziane konstruktywne za/przeciw lub inne propozycje do 800PLN/szt. :-)

     

    Z góry dziękuję za pomoc.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...