Jump to content

SebRom

Nowy
  • Content Count

    3
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

0 Neutralny
  1. Tak też podejrzewa mój mechanik, że puszczają podkładki od wtryskiwaczy. Czy da się do nich dostać bez wyciągania silnika?
  2. Przyczyną świecenia kontrolki ciśnienia oleju przy niskich obrotach silnika, był zatkany smok pompy oleju. Elementy zatykające były w postaci kulek. Pierwszy raz przytrafiła mi się taka sytuacja. W innych samochodach jeździłem na oleju półsyntetycznym z firmy Lotos i nigdy nie zatykało smoka pompy oleju. Do tego silnika jest zalewany Motul 8100 X-clean+ 5-W30. Czy warto spróbować wypłukać silnik przy pomocy dostępnych na rynku środków przeznaczonych do tych celów? Jaka może być przyczyna powstawania takich zanieczyszczeń? Na drugim zdjęciu widać lepiej wnętrze silnika nie ma za dużo nalotu misa też była czysta bez opiłków metalu.
  3. Mam Subaru Outback z 2008 roku z silnikiem diesla z przebiegiem 160 tyś. km. Zauważyłem niedawno, że w momencie uruchomienia silnika po nocy kontrolka oleju gaśnie jako ostatnia. Gdy zrobiłem trasę około 200 km i wjechałem do miasta to na światłach (wolne obroty silnika) zaczyna się zapalać i gasnąć kontrolka oleju. Jaka może być tego przyczyna? Czy to już koniec panewek? Dodam, że stan oleju minimalnie powyżej górnego znacznika poziomu i wymieniony około 2000 km. temu oczywiście wraz z filtrem. Silnik pracuje normalnie tak jak przedtem.
×
×
  • Create New...