Skocz do zawartości

Multi wskaznik z wykorzystaniem czujnikow Autogauge


Quaki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Oto moje nowe dzieło chociaż niejako jest to rozwiniecie mojego wcześniejszego pomysłu z zastąpieniem kilku (czasami nawet kilkunastu) zegarów typu AG jednym multi wyświetlaczem

Tym razem jednak powstał projekt oparty o ogólnie dostępne obudowy i większy wyświetlacz

Co urządzenie robi jak na razie ma funkcje

-zegar egt x2 (jedno EGT można zastąpić cienieniem oleju albo zrobić odczyt z kilku punktów ale wyświetlanie najwyższej wartości )

-zegar boostu

-zegar temp oleju

-boost controller

Całość obsługuje się przy pomocy trzech przycisków na obudowie naciśniecie równocześnie dwóch skrajnych powoduje wejście do menu gdzie mamy następujące pozycje

-EGT Warning (wartość EGT po przekroczeniu której włączy się alarm)

-Oil Temp Warning (wartość temp oleju po przekroczeniu której włączy się alarm)

-Boost Warning (wartość Boostu po przekroczeniu której włączy się alarm)

-Boost Target (wartość Boostu po przekroczeniu której włączy się elektrozawór sterujący)

-Boost PWM (wartość wypełniania sygnału dla zaworka sterującego boostem)

-Max Peak (maksymalne wartości jakie uzyskały poszczególne mierzone parametry)

-Reset Peak (wykasowanie maksymalnych wartości z pozycji Max Peak)

-Exit (wyjście z menu)

A oto zdjęcia

20100818190.th.jpg 20100716175.th.jpg

Na pierwszym zdjęciu już działające urządzenie (ale bez podpiętych czujników dlatego takie dziwne odczyty) pod urzadzeniem widac zastosowane czujniki są to czujniki Auto Gauge (oprócz termopary do EGT bo ta jest z Polskiej firmy)

Na drugie zdjęcie widac samą płytkę juz po trawieniu.

W urządzeniu sa jeszcze wolne wyjścia wiec można za jego pomocą sterować innymi urządzeniami na przykład elektrozaworem na chłodnicy oleju co daje nam dokładny termostat przy chłodzeniu oleju.

Ogólnie wykorzystałem już większość zasobów tego mikroprocesora i możliwe ze aby uzyskać więcej pomiarów trzeba się będzie przesiąść na jakiś większy mikroprocesor jak na razie moge dorobic jeszcze kilka EGT jak juz wyzej wspomnialem i pomiar cisnienia oleju (co mam zamiar zrobic )

Pozdrawiam

ps. o jednej rzeczy zapomniałem napisać w następnej edycji będzie możliwość zmiany koloru wyświetlacza bo będzie podświetlany RGB wiec można będzie dostosować praktycznie do każdego koloru podświetlenia i w wypadku alarmu oprócz sygnału dźwiękowego który jest teraz będzie zmiana koloru podświetlenia na czerwony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quaki,

widzę, że pomysł ewoluuje. Brawo, pełne uznanie. Można na prive poznać cenę urządzenia, tj. wszystko bez czujników i informacja dodatkowa, gdzie i za ile można kupić termoparę dedykowaną pod ten zestaw (ewentualnie uniwersalną, nadającą się do wymiany w przypadku "upalenia" aktualnie użytkowanej).

 

 

Pozdrawiam

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wszystkich wysłałem pw :) co do miejsca gdzie można zakupić czujniki (termopary) mogę podać firmę z której kupowałem, uważam ze maja dobre jakościowo ale nie chce zostać posadzony o jakaś formę reklamy bo nie mam z ta firma nic wspólnego :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

Po dość długiej przerwie znalazłem trochę czasu (niestety większość czas zajmuje mi praca ) i chęci na dalsze udoskonalanie mojego projektu chociaż w dużej mierze jest to praktycznie nowy projekt dużo bardziej rozbudowany i o dużo większych możliwościach.

Doszedłem do wniosku ze dobrze by było wykorzystać PDA co za tym przemawia

-lepsza widoczność

-samodzielność wyświetlacza

-to ze w razie potrzeby można go wykorzystać jako nawigacje czy w innym celu nie traci on nic ze swojej funkcjonalności

-no i ostania przyczyna ale nie najmniej ważna estetyka (dzięki bluetooth brak kabli i obudowa bardzo estetyczna)

Mam dwie takie maszynki jedna to HP ipaq h2200 druga to GoClever 5066 (navi odblokowana ) każde z tych urządzeń jest trochę inne różnią się kilkoma rzeczami ale najważniejsza różnicą jest w systemie operacyjnym otóż HP to Microsoft® Windows® Mobile 2003 a GoClever 5066 to Windows CE 5.0 (różnice w systemie pociągaj konieczność pisania dwóch programów ale niestety urządzenia z systemem 2003 już nie są sprzedawane jako nowe a te z systemem win mobile 5.0 jeszcze tak) jedna rzecz maja natomiast wspólna otóż oba urządzenia maja wbudowany bluetooth który będzie wykorzystywany do przekazywania danych do aplikacji która będzie je wyświetlała na ekranie aplikacja będzie tez miała wbudowany ustawiany alarm dla każdej wartości udzielnie będzie tez możliwe sprawdzenie najwyższych wartości jakie uzyskane zostały przez dany parametr i możliwe ze dołączę tez możliwość logowania parametrów na karcie sd (bo oba urządzenia posiadają sloty na takie karty)

Myślę ze sam wygląd programu będzie zbliżony do tego

wygladprogramu.th.jpg

Istnieje także możliwość dopisania w programie komunikacji przez ir-de czyli praktycznie każdy palmtop by się do tego nadawał

pozdrawiam

ps. jakby ktoś miał jakieś pytania to pytać :) w miarę możliwości postaram się odpowiedzieć a może ktoś ma jakieś sugestie co do funkcji jakie można w tym zawrzeć chętnie wysłucham pomysłów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram sie wykonac go jak najszybciej (urzadzenie w starej wersji juz jakis czas temu jezdzilo u mnie w aucie ale wyglada to paskudnie z taka iloscia kabli na desce rozdzielczej mi to nie przeszkadza i tak mam auto wypatroszone ale jak ktos ma normalne cywilne autko to moze to troszke szpecic )

Nowa koncepcja zaklada troche inne podejscie do tematu

1. Brak kabelkow laczacych wyswietlacz z reszta elementow komunikacja bedzie sie odbywalal po laczu bluetooth

2. Jednostka centralna wykonujaca sciaganie wszytskich danych z zewnetrznych czujnikow calos polaczona siecia rs485

Co to daje

- wygode jak niechcesz to nie wlaczasz wogole palmtopa i nic ci nie sieci nie mryga nie daje znakow itp

- masz ladnie dotykowy wyswietlacz na ktorym dobrze widac wszytskie dane

- masz mozliwosc logowania danych na karcie SD w formacie pozwalajacym na robienie wykresow na przyklad w excelu (wg mnie ciekawa opcja)

- nie masz zadnych kabli ktore trzeba przeciagac pod konsoleta cudowac z nimi itp itd

- mozliwosc podlaczenia duzo wiekszej ilosc roznych elemtow (pozwala na to siec RS485 ) dzieki czemu mozna wykonac bardzo duzo roznych pomiarow

Pozdrawiam

ps. niestety wykonanie takiego projektu zajmie pewnie sporo czasu szczegolnie ze robie to sam i to w wolnych chwilach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kropkowicz dzieki nie doczytalem ;) ale dziekuje za pomoc twoj projekt tez jest bardzo fajny szczegolnie podoba mi sie wyglad wskaznikow

Po rozmowach z Istreed doszedlem do wniosku ze jednak bede kontuowal prace nad ukladem ze zwyklym wyswietlaczem LCD beda one niejako szly rownolegle z nowym projektem wyswietlacza na PDA i sadze ze stary projekt ujrzy swiatlo dzienne duzo wczesniej niz nowy (bo jest prawie skonczony)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wypadku jesli pytasz o cene tego uzadzenia z palmtopem to odwpoeidz brzmi nie mam pojecia (najpradopodobniej software bedzie darmowy tzeba bedzie zaplacic tylko za hardware do tego ale to sie jeszcze okaze w praniu jak to bedzie )

Jesli chodzi o ten pierwszy wskaznik to wyslalem ci PW

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GoClever 5066 to Windows CE 5.0

bardzo mi się podoba współpraca z tym urządzeniem, bo właśnie takie posiadam :idea:

co trzeba zrobić, by mieć na tym odczyt parametrów (boost, olej, itd)?

Quaki, kropkowicz, połączcie siły :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzd ogólnie już jestem związany z pewnym programista z 3-miasta który miał mi zrobić taka aplikacje (chciałem to robić sam ale niestety nie bardzo mam czas ) jeśli się chłop nie spisze (a na razie wygląda ze idzie mu to słabo) to na pewno zgłoszę sie do kropkowicza i pomyślimy nad współpraca :)

Co do go clever to nie wiem jakie masz urządzenie (będzie ono musiało mieć BT bo to warunek podłączenia) a wybrałem akurat to bo obecnie to najtańsze nowe uradzenie typu navi czy PDA ktore ma BT i system Windows Mobile 5.0 (można oczywiście taka aplikacje napisać praktycznie na każdy system operacyjny na świecie ale im nowszy system tym ciężej o darmowe środowisko do pisania aplikacji a zakup środowiska za kilka czy kilkadziesiąt tysięcy euro jest niestety kłopotliwy)

Co do odczytu parametrow typu

-boost

-olej temp i cisnienie

- EGT w liczbie od 1 do kilkunastu (12 chyba bedzie max ;) zeby mozna praktycznie w kazdym aucie na kazdy cylinder dac 1 sonde tak jest najbezpieczniej i najszybciej mozna zdiagnozowac jakies nieprwawidlowosci na przyklad wadliwy wtryskiwacz )

-AFR szerokopasmowy (trzeba posiadać urządzenie innovate LC-1 lub podobne z wyjściem )

potrzebne sa

-urządzenie takie jak w pierwszym poście tego tematu czyli mikrokontroler do którego dołączamy poszczególne czujniki (za pomocą sieci można połączyć tych mikrokontrolerow kilka tak aby można połączyć większą ilość czujników ale na razie liczymy jeden mikrokontroler) do tego urządzenie bluetooth które będzie odpowiadało za wysyłanie danych do softu w PDA (takie uradzenie jest w trakcie projektowania cześć projektu zostanie przejęta z podstawowego projektu jakim jest ten w pierwszym poście.

-program na urządzenie (typu PDA) który będzie czytał dane przesyłane z mikrokontroelra i wyświetlał ja na ekranie urządzenia i przy okazji będzie tez odpowiadał za alarmy (ustawiane w programie ) i za tak zwane peaki (czyli najwyższe wartości jakie osiągnęły dane czujniki przechowywane na karcie SD ) program można oczywiście rozbudować o logger wartości w funkcji czasu, obrotów nawet przeciążeń jeśli komuś będzie to potrzebne

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quaki, mam właśnie goclever 5066 BT, oraz pracuję nad posiadaniem pda z BT, i niedługo zamierzam mieć "zabawkę kropkowicza".

 

Fajnie byłoby, jakby dałoby radę to wszystko połączyć z czujnikami ciśnienia/temperatury oleju (jak rozumiem trzeba dokupić i wkręcić gdzieś w blok) i np sondą szerokopasmową (np taką? ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie jesli chodzi o sonde to poszukaj na tej stronie urzadzenia LC-1 jest to kontroler z wyjsciem ale bez zegara (zegar jest ci zbedny bo bedziesz mial calosc na PDA)

Co do polaczenia obu urzadzen problemem jest to ze urzadeznia BT pracuja niejako 1 do 1 czyli miedzy elemntem kropkowicza a moim musialo by byc inne polaczenie (albo kabel i lacze typu rs-485 albo jakis bezprzewod ale inny niz BT)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...