Jump to content
Licho

Za wysoki poziom oleju

Recommended Posts

Jestem po wizycie w serwisie Subaru i wymianie filtra oleju i oleju. Na fakturze jest, że zapłaciłem za 5,1l oleju.

Po trzydniowym postoju na bagnecie jest kilka cm powyżej max., sprawdzane kilka razy z wycieraniem bagnetu.

Poniżej Andrzej Koper w swojej wypowiedzi na 44 stronie wskazuje że wymienia 4,8l oleju.

Mam pytanie czy nic nie grozi silnikowi i mogę tak jeździć do następnego przeglądu?

faktura.jpg

bagnet.jpg

Jedz do serwisu gdzie wymieniali olej i powiedz żeby odciągnęli nadmiar.

Do silnika fb20 podczas wymiany -przynajmniej w XV 2.0i wchodzi 4,5l oleju do trochę więcej niż połowa stanu po zaciągnięciu oleju przez filtr więc do gornej kreski będzie z 4,8l może trochę mniej ale na pewno nie 5l . Dochodzi jeszcze kwestia pomiaru jaki wykonujesz. bagnet wchodzi pod katem i na ściankach "rurki" w który się go wkłada zostaje olej - stąd pomiar może być nieprecyzyjny. Chcesz mieć pewność ile tak na prawdę tego oleju jest to wyciągnij bagnet na noc( tak aby olej spłynał ze scianek i jak wstaniesz włóż wyciągnij - 1 pomiar będzie wiarygodny . Ale masz ewidentnie przelane

Klasyka gatunku. Ja mam na to uczulenie. Proszę zawsze przed przeglądem, żeby zwrócili na to uwagę, ale często muszę odsysać.

Po ostatnim przeglądzie z FB25 musiałem odciągnąć pół litra, żeby stan zszedł do max. Dałem bańkę 5 l i wlali całą.

• Upvote 1

W ASO takie rzeczy robią? Podajcie które.

wysłałem niedawno żonę na wymianę oleju po ~5000km -- miała po drodze do wrocławskiego ASO.

pojechała tam z 5l własnego eneosa, mimo to wcisnęli jej dodatkowe 0.5l oleju bo stwierdzili że 5l to za mało do FB20.

ciut się zagotowałem ale nie miałem siły/nerwów jeździć na drugi koniec miasta -- odessałem w domu zestawem do kroplówki nabytym w aptece ponad 0.5l i dopiero wtedy uzyskałem poprawny stan w okolicy max.

kontrola podstawą zaufania.

Problem polega wg. mnie na błędnym zapisie w instrukcji i dokumentach serwisowych. W przypadku silnika FB25 jest informacja, że do wymiany z filtrem potrzeba 4,8 l oleju. Z moich trzyletnich obserwacji wynika, że faktyczna ilość potrzebna do wymiany z prawidłowym poziomem, to nie więcej niż 4,5l. A jak ASO dla świętego spokoju wleje 5l - to mamy na miarce duuuuużo ponad max.

To było ASO Zielona Góra.

Co dziwne, że po 5.000km wlali dobrze, a teraz widać inna zmiana mechaników (może Karenz u A. Koper też trafił na "inną zmianę"). Do ASO mam 2h jazdy, czyli tam i z powrotem to z 5h zejdzie. Może to ASO do mnie przyjedzie w ramach gwarancji :), bo za taką pierdołę mam do tyłu praktycznie dniówkę.

Jako alternatywę rozważam zakupić wężyk który wchodzi w miejsce bagnetu, długość jego przyciąć tak by kończyła się na pozycji max na bagnecie. A do wężyka podłączyć ssawko strzykawkę jaką mam do odsysania oleju z kosiarki. Ale pozostaje nadal pytanie do Działu Technicznego, jakie jest oficjalne stanowisko Subaru na temat tak wysokiego poziomu oleju w eksploatacji auta.

50 minut temu, spawalniczy napisał:

. Z moich trzyletnich obserwacji wynika, że faktyczna ilość potrzebna do wymiany z prawidłowym poziomem, to nie więcej niż 4,5l

słuszna uwaga , tylko będą reklamacje , że czasem nie jest na max. a w instrukcji jest 4.8/5.1...ale może jak na fakturze będzie 4.5 l to klient zrozumie..:)

To już zależy od typu natręctwa klienta ;) 

W przypadku poziomu oleju silnikowego osobiście bardziej wolę trochę poniżej niż powyżej max.

• Upvote 1

W kwietniu serwisowałem auto w ASO Koper. Poprosiłem o  nie przelanie oleju ponad max. 

Serwis zrobił, tak jak prosiłem. Olej precyzyjnie na maximum. 

Ale w innym ASO też prosiłem. Kilka razy. I dlatego muszę teraz jeździć do ASO Koper, choć nie bardzo mi po drodze. 

Edited by bardzozlymisio
  • Upvote 1

W Volvo XC60 miałem zdarzenie, że po okresowej wizycie w ASO, po przejechaniu ok 200km zapaliła się kontrolka silnika. Wizyta w ASO i mi powiedzieli, że przy wymianie oleju zostało za dużo nalane, odessali i odjechałem bez zapalonej kontrolki silnika.

11 godzin temu, Licho napisał:

pozostaje nadal pytanie do Działu Technicznego, jakie jest oficjalne stanowisko Subaru na temat tak wysokiego poziomu oleju w eksploatacji auta.

I czy standardem jest fabryczne zalewanie silników olejem ponad stan max?

1. Kupiłem w Castoramie przezroczysty wężyk fi 4mm - 0,5m i fi 6mm - 0,5m

2. Wężyk fi 4 końcówkę posmarowałem olejem silnikowym i wcisnąłem w wężyk fi 6 na kilka cm, utworzyło to szczelne połączenie

3. Wężyk fi 6 założyłem do wcześniej wymienionej ssawko/strzykawki o poj. 300ml

4. Wężyk fi 4 włożyłem do rurki od bagnetu pomiaru ojeju.

5. By dojść do poziomu tuż poniżej górnego otworku na bagnecie, odessałem 0,7l oleju

Wcześniej opisane założenie, że wężyk włożyć do rurki tylko tyle by sięgał górnego dopuszczalnego poziomu oleju nie zdało egzaminu, bo bagnet wchodzi do rurki a potem jak kończy się rurka zanurzany jest w misce. A wężyk jak wyjdzie z rurki to w misce zaczyna się zakręcać, dlatego kilka cm trzeba jej włożyć więcej by ciągnęła olej.

Wężyk fi6 wchodzi do rurki po bagnecie ale nie dostanie się do miski olejowej bo przy przejściu do miski jest przewężenie i tam staje.

• Thanks 1

No to mnie roz...liście 

Tyle wlano mi w MTS do Imprezy MY18 2.0 N/A

Aż sprawdziłem faktycznie mam przelane ...

Jutro dzwonie do Marka ;(  niech mnie uspokoi że jest ok ... 

image.thumb.png.4c0f2b97015503fba116cbb133cde01c.png

Może wliczyli zapas , który Ci włożyli do bagażnika :mrgreen:.

pudloooo :)

No to jak to? Chyba, że ktoś zamiast 4 wcisnął 5. :mrgreen:

umówiłem sie na przyszły tydzień na wizyte zobaczymy ;)

Posted (edited)

robić 100km żeby odessać kapkę oleju... Zazdroszczę wolnego czasu :) I właśnie to jest imo bolączka tej marki tzn. Turystyka serwisowa 

Edited by Karas

Karas a czy ja napisałem że jadę specjalnie tam ... ?? ;) 

Turystyka to moje hobby ;) 

• Like 1