Jump to content

225/45 R17 vs dojazdówka vs dyferencjał

Oczkoo15
 Share

Recommended Posts

Mam zamiar kupić letnie opony 225/45 R17 i mam pewne wątpliwości. Dojazdówka to 135/70 17. Jeśli złapię kapcia i założę dojazdówkę to mogę popsuć dyfer?:huh:  Różnica w średnicach to 9mm (1.4%). Spotkałem się z opinią, że dojazdówkę mogę założyć tylko na przód.

Szukałem, ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie. Inne tematy dotyczą Foresterów, a tam są inne dyfry :o. Samochód to Legacy IV 3.0 5EAT z VTD:)

Według mojego prostego umysłu to niby można a  niby nie. Bo niby mamy dwa mechanizmy różnicowe, jeden z przodu drugi z tyłu.. I one powinny różnicowac prędkość obrotową kół.. Ale z drugiej strony nie bez powodu należy zakładać komplet nowych opon bo inaczej te nowe polecą szybko z bieżnika.. 

W dniu 7.04.2018 o 14:18, Oczkoo15 napisał:

Mam zamiar kupić letnie opony 225/45 R17 i mam pewne wątpliwości. Dojazdówka to 135/70 17. Jeśli złapię kapcia i założę dojazdówkę to mogę popsuć dyfer?:huh:  Różnica w średnicach to 9mm (1.4%). Spotkałem się z opinią, że dojazdówkę mogę założyć tylko na przód.

Szukałem, ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie. Inne tematy dotyczą Foresterów, a tam są inne dyfry :o. Samochód to Legacy IV 3.0 5EAT z VTD:)

Z tego co sprawdzałem to różnica wysokości  pomiędzy kołami to 13,5 mm czyli 2,13%  ( 225/45/R17 = 634,3mm a 135 /70 17  ma 620,8 mm ) ale dane wzięte z aplikacji więc mogą się różnić. 

Z drugiej strony, na dojazdówce nie jedziesz więcej niż 80 km /h i nie pokonujesz też zbyt długich dystansów żeby zabić dyferencjał (wiskozę). 

wiec myslę ze jak zrobisz na niej 30 - 40 km do pierwszej wulkanizacji to nic sie nie stanie. 

W dniu 7.04.2018 o 14:18, Oczkoo15 napisał:

Spotkałem się z opinią, że dojazdówkę mogę założyć tylko na przód.

tak lepiej, szkoda LSD w tylnym dyfrze

4 godziny temu, RafcioL27 napisał:

żeby zabić dyferencjał (wiskozę)

Nie mam wiskozy :o

5 godzin temu, RafcioL27 napisał:

Z tego co sprawdzałem to różnica wysokości  pomiędzy kołami to 13,5 mm czyli 2,13%  ( 225/45/R17 = 634,3mm a 135 /70 17  ma 620,8 mm ) ale dane wzięte z aplikacji więc mogą się różnić. 

Masz rację :), pomyliłem się :huh:

• 2 months later...

Zawsze możesz wyłączyć napęd na tylne koła, założyć taką objazdówkę na przód i jechać.  Z tyłu jest szpera, nie polecam długiej jazdy z różnymi kołami.

15 godzin temu, thorxahest napisał:

Ja posiadam subarowską dojazdówkę, nieśmiganą i z naklejką, ale w moim mniemaniu, jeżeli takie koło dają jako dojazdówkę, to chyba musi służyć jako dowolny zamiennik kapcia przód czy tył.

Zgodzę się w 100 procentach, jeśli by nie można było zakładać dojazdówki to na zapasie powinno być pełnowymiarowe koło.

16 godzin temu, thorxahest napisał:

jeżeli takie koło dają jako dojazdówkę, to chyba musi służyć jako dowolny zamiennik kapcia przód czy tył.

Niby tak, ale ja chciałem założyć opony 225/45, a homologowane są 215/45 i to do homologowanych opon jest dostosowana dojazdówka.

Jeśli odniesiesz się do homologowanych 205/55R16 to nie jest tak źle... Podejrzewam, że dojazdówka dla nich jest ta sama.

Osobna sprawa to czy ogólnie warto zakładać 225/45R17...

16 minut temu, Oczkoo15 napisał:

Tyle że u mnie homologowane są 215/45 R17 ;)

Ktoś sprawdzi, jakie jest koło dojazdowe (wystarczy rozmiar opony) w lagacu SBD, gdzie homologane są 205/55R16 oraz 215/45R17?

... bo mniej więcej o to mi chodziło ;)