Jump to content
Sebastian W

Alternatywne opony do OBK 2018

Recommended Posts

Cześć. 

Niebawem odbieram OBK 2018 i kusi mnie by zmienić rozmiar opon . Nie przekonuje mnie ani marka fabryczna ani rozmiar - auto wygląda brzydko jak na łyżwach......

Myślę o 245 50 R18 

CZy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia w temacie?

Z góry dziękuję

19 godzin temu, Sebastian W napisał:

Myślę o 245 50 R18

Nie wiem, czy to dobry pomysł - koło będzie miało niższą średnicę o 25 mm - obniży się prześwit i koło będzie słabiej wypełniało felgę. Bardziej zbliżony pod względem średnicy jest rozmiar 245/55/18. Taka szeroka opona będzie się słabiej zachowywała w koleinach i na mokrym, przy mocy OBK wpłynie pewnie też na osiągi i spalanie.

Poza tym, to chyba za duża szerokość opony do fabrycznej felgi - opona może się nie ułożyć optymalnie, dziwnie wyglądać (zrobi się balon) i nie pracować tak jak powinna. No i jeszcze kwestia samej szerokości - pytanie, czy szersza o 2 cm opona nie będzie obcierała o elementy podwozia przy maksymalnym skręcie w dynamicznej sytuacji (hamowanie, duże nierówności)?

Jeśli chcesz poprawić wygląd, to kup sobie inne felgi według gustu. Ja założyłem chyba o jeden numer szersze niż fabryczne i z innym ET. Efekt jest taki, że poszerzył się nieco rozstaw kół i opona na felgach też inaczej się układa - efekt jest dużo lepszy niż przy fabrycznych - przy zostawieniu fabrycznych opon. A te nie są złe. Oryginalne felgi zostaw na zimę.

https://forum.subaru.pl/uploads/monthly_2017_04/DSC_3108.JPG.26bdd219f03a7ac661f4391abb6c1211.JPG

Edited by spawalniczy

W dniu 5.04.2018 o 13:28, Sebastian W napisał:

Nie przekonuje mnie ani marka fabryczna ani rozmiar - auto wygląda brzydko jak na łyżwach......

Myślę o 245 50 R18 

instrukcja od obk w dłoń i zobacz jakie opony/felgi są homologowane do OBK. Jeżeli założysz koła o mniejszej średnicy to automatycznie prędkość pokazywana na liczniku będzie mniejsza niż w realu, to samo z nabijanymi kilometrami :) będziesz jechał według licznika 100km/h a w rzeczywistości 80 , licznik pokaze ze zrobiłeś 100km a tak naprawdę 80 itp itd. nie szedłbym tą drogą...@spawalniczy dobrze Ci radzi. Jak już koniecznie chcesz zepsuć OBK i zamontować do auao mającego sobie dobrze radzić w terenie oponę typu naleśnik, to kup felgę 19 albo 20 i dobierz oponę tak żeby średnica koła była zbliżona do homologowanej masz tu kalkulator zamienników

http://www.opony.com.pl/narzedzia/zamienniki-opon/

6 godzin temu, spawalniczy napisał:

wygląda zacnie

Edited by Karas
ortografia

Ok, Dzięki za info,

Muszę temat przemyśleć i poprzymierzać parę modeli felg 

Odbiór niebawem 19.04!!!:)