Jump to content

Dbanie o zaciski

kamul
 Share

Recommended Posts

Hej, tak się zastanawiam jak dobrze dbać o zaciski, bo jednak otwory w felgach są dość spore. Oprócz malowania, regeneracji a przede wszystkim mycia czy macie jakieś patenty jak najdłużej zachować żywotność i dobry wygląd no i oczywiście sprawność zacisków :)  

Sprawność to przede wszystkim czyszczenie, czyszczenie i smarowanie prowadnic zacisków żeby się nie zapiekały, sprawdzanie stany blaszek osłaniających jarzma itp.

Wygląd to mycie, czyszczeni malowanie itp.

Wydaje mi się, że takie czyszczeni i konserwację hamulców warto zrobić po sezonie zimowym - ja w swoich samochodach tak robię, przy okazji zobaczysz klocki, tarcze itp. 

Do smarowania części układów hamulcowych stosujemy dedykowane produkty, żadne towoty itp. Firma ATE produkuje taką chemię + smar miedziowy na styku klocek / prowadnica i będzie ok.

Przede wszystkim blaszki wymieniać na nowe a jak klocek z oporem pracuje to go pilnikiem podpiłować w miejscu styku z prowadnicami i blaszkami  by  miał luz.

Przekonałem się, że  warto czyścić zaciski co najmniej raz w roku, żeby jakoś działały. Ot. Taka uroda nowoczesnych Subaru ;) A jak się zaciera, może fajnie pomóc zestaw naprawczy - tłoczki i uszczelki. A jak i to nie pomaga - kupić nowe lub oddać do regeneracji. 

Mój mechanik przy każdym przeglądzie - (2 razy w roku) również sporo czasu poświęca zaciskom hamulcowym tzw. "luzowanie zacisków hamulcowych"  mam wpisywane w książkę serwisową. Warto o hamownię dbać regularnie a nie jak coś zaczyna szwankować.