Skocz do zawartości

Czarnogóra Orahovac - czerwiec 2018


Czarne_Koronkowe

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć o czołem. Z uwagi na to, że chorwackie ceny z zeszłego roku nas nieco zniechęciły, postanowiliśmy dorzucić trochę kilometrów i celujemy w Orahovac. Noclegi mamy już klepnięte - 14 dni w jednym miejscu, więc chętnie przyjmę na klatę wszelki wskazówki:

1) Dojazd - czy jest opcja ominąć drogie autostrady Chorwacji? Czy w Słowenii nadal można ominąć autostradę? Bo straszyliście, że to się miało zmienić ;-)

2) Co warto zwiedzić?

image.thumb.png.7f92c5c9bc2d0d54496290e6907b3500.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zobaczyc Ulcinj gdzie na jednej plaży leżą muzełmanki w burkach i chrześcijanki w bikini i jakoś nikt na nikogo nie napada. Dalej fajnie strzelic pętelke przez Albanię - czysto krajoznawczo.

Koniecznie trasa z Kotoru do Cetinie drogą P1 - genialne serpentyny ale to ostatni gwizdek - w zeszłym roku ruszyli z budową szerszej drogi dla autokarów więc sporo wrażeń mniej ale widoki nieziemskie.

Kotor koniecznie połącz z Perastem. Św. Stefan - zamknięta wyspa więc w zasadzie tylko zerknąś z drogi (sa zatoki żeby zaparkować). Jak zjedziesz na dół to zabulisz za parking a widoki z plaży na wyspe gorsze niż z góry.

Polecam wycieczki po bocznych dróżkach - często na 1 samochód + mijanki. Frajda z jazdy, widoki, mało turystów, na drodze żółwie:)

 

Celuj tak z trasa by na granicy byc do południa - potem mega korek - ja w zeszłym roku stałem od 16ej do 19:15

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drogowych atrakcji, to polecam drogę przez Durmitor i nad Jeziorem Pivsko:

 

Po samej Boce warto wziąć jakąś wycieczkę łódką i opłynąć całą, prawie cały dzień, ale widoki piękne i świetny odpoczynek.

Z ciekawych na wybrzeżu to jeszcze Stari Bar, czyli ruiny dawnego miasteczka.

Monastyr Ostrog, ładnie ale tłumy. Droga też całkiem ciekawa, dość wąsko i kręto.

Jeśli spisz cały czas w tym samym miejscu to wycieczka w Góry Przeklęte raczej za daleka eskapada.

 

Co do dojazdu, to jeśli masz więcej czasu, zrób gdzieś międzylądowanie i turystycznie przez Bośnie polecam, o ile nie byłeś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza opcja dojazdu to autostradą przez Budapeszt do Nowego Sadu (SRB), i pociągiem do Baru - najpiękniejsza trasa kolejowa Europy. Kuszetka. Auto jedzie na lawecie zabezpieczone siatkami. Odprawa paszportowa w pociągu.

Problemy są dwa.

-Kupno biletów, choć w sezonie w Barze w przeciwną stronę można było załatwić od ręki. Wieść gminna niesie, że ktoś, kiedyś on-line załatwił.

-Mała wysokość lawet (piętrowe) OBK -owi na lifcie brakowało ze 2 cm, do tej pory żałuję, że powietrza nie upuściłem. 

 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potwierdzam, też się czailiśmy na ten pociąg i odpadliśmy bo kumpel jechał za wysokim chryslerem voyagerem, standardowy OBK się mieścił.

bilety w barze były dostępne mimo szczytu sezonu.

 

czarnogóra jest mała i spokojnie zjeździcie całe wybrzeże. nie należy się zrażać brudnymi, miejskimi plażami -- najlepsze plaże w skalistych zatoczkach są dostępne wyłącznie po przepłynięciu łódką (często z plaż 'miejskich' kursują takowe co pół godziny w te i we wte).

 

durmitor i tara koniecznie. można to załatwić wracając przez serbię-węgry (o ile pociąg nie wypali). polecam rozważyć nocleg w zabljaku -- można wtedy pokusić się o szybkie zdobycie bobotov kuk.

 

na zachętę film z okolic durmitoru: 

 

 

 

 

 

 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam jeszcze do Was pytania:

1) rozumiem, ze do Czarnogóry mogę na 30 dni wjechać na dowód osobisty?

2) opłacalnoście zielona kartę na granicy? Wyczytałem w necie, ze kosztuje to 10 euro

3) jak wyglada sprawa autostrad: bramki czy winieta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Czarne_Koronkowe napisał:

1) rozumiem, ze do Czarnogóry mogę na 30 dni wjechać na dowód osobisty?

2) opłacalnoście zielona kartę na granicy? Wyczytałem w necie, ze kosztuje to 10 euro

3) jak wyglada sprawa autostrad: bramki czy winieta?

Ad 1) wjezdzasz na dowód

Ad 2) zielona karta obowiązkowa, chyba obecnie we wszystkich ubezpieczalniach jest za free , trzeba o nią jedynie poprosić agenta. Nie ma sensu płacić za coś 10eur co masz za free

Ad 3) brak oplaty wjazdowej ( ekologicznej czy jakos tak ) kiedyś była, tam gdzie drogi są płatne przed wjazdem pobiorą od Ciebie opłatę ( tunel sozina)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
11 minut temu, Dottoree napisał:

Leasing? Leasingodawca będzie wiedział o co kaman...

Kredyt, więc w dowodzie wpisana jest moja firma. Reprezentację mamy 2-osobową (ja i moja żona, która w podróży będzie na fotelu pilota). Zastanawiam się czy policjanta nie zaciekawi to, że ja i moja żona udzielamy pełnomocnictwa mi i mojej żonie na poruszanie się pojazdem ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...