Skocz do zawartości

Sprowadzenie i naprawa OBK MY2017 z USA - relacja :-)


Piskoor

Rekomendowane odpowiedzi

27 minut temu, rombu napisał:

To można zrobić w zderzaku. Nawet na oryginale z ASO

 

Zderzaki się różnią - i taka operacja nie przejdzie. Chyba, że z cały zderzak da się przełożyć od europejskiej wersji, ale nie wiem, czy będzie pasował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, rombu napisał:

To można zrobić w zderzaku. Nawet na oryginale z ASO

Czasami jak cofam, to muszę doświetlać awaryjnymi, więc przydają się jak najlepsze światła cofania.

 

Lampa EU w zderzaku różni się od US

US to tylko odblaski - więc trochę więcej dłubania

 

No nic popytam - mam lewy odblask prawy odblask luzem - lewy mogę wymontować i gdzieś wysłać

może mi jakoś "zaimplementują" żarówkę

 

a co do dopieszczania - położenie kabla teraz to jakieś 2 minuty roboty, tak samo przyklejenie zasilaczy do rejestratorów...

jak podsufitka wróci na swoje miejsce - będzie więcej dłubania..

A USB z tyłu - chyba też tylko na razie dam kabelki ( zostawię 50 cm zapasu z każdej strony )- potem będę myślał nad podłączeniem - zawsze to dla elektryka mniej roboty

Zastanawiam się też czy może lepiej będzie zrobić gniazda w drzwiach w okolicach półki na butelki... Przynajmniej kabel nie będzie się potem po aucie plątał..

 

afb6de93443ca4abcf2950bc77a5.jpg

W piątek kolejne paczki przyszły 

- pas tylny

- osłony wydechów ( w sumie nie wiem po co zamówiłem :-) - na diagramie wyglądały jakby osłaniały tłumiki od zewnątrz ( cos jak płyta pod silnikiem ) a w rzeczywistości sa pomiędzy podłoga a tłumikiem - więc mam teraz wszystkie 3 osłony zdublowane :-D

- tapicerka klapy

- jakieś dwa elementy słupka

 

No i teraz pozostaje już czekać..

Brakuje tylko jednej zamówionej pozycji ( składającej się chyba z 6 czy 7 elementów ), ale składania zacząć nie można, bo to wewnętrzne elementy poszycia błotnika

 

Wygląda na to że po naprawie, parę elementów mi zostanie :-)

 

A i zamówiłem zestaw do pielęgnacji skóry colourlock :-)

W trakcie negocjacje dotyczace korekty lakieru i jakiejś ceramiki..chyba położę Gyeon Durabead 

Korekta i powłoka na poprzednim czarnym OBK ( Gyeon Mohs) zrobiły mega robotę, a dwa lata mycie polegało na spłukiwaniu na bezdotykówce

Podobno nowa powłoka jest jeszcze trwalsza 

 

subaru_detailing_18.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Trochę odświeżam status..

Auto nadal nie ruszone bo ostatni element blachy przesunięty na 11 tydzień.

Niemniej jednak postęp jest.

- samochód przejechał przez miedzę w ręce Jako który w międzyczasie robi instalacje Lpg - oczywiście na razie od strony silnika

- udało się zarejestrować - dowód
tymczasowy - nie pamiętam czy przy zmianie na stały tablice się zmienia czy zostają? (bo bym sobie pomyślałem już nad ubezpieczeniem

- przyszły tłumiki - wersja budżetowa - zobaczymy jak będzie chodził. Za oba zapłaciłem kawiorową cenę 430 pln brutto. Wyglądają solidnie - chyba nawet lepiej niż oryginalne. Jest problem z mocowaniem do reszty wydechu bo rozstaw otworów to 9cm a w oryginalnym jest 9.5. Ale chyba da się to podfrezować po 2,5mm w każdą stronę.

- zamówiony też na ebay drugi kluczyk za całe 75 usd (mam nadzieję że można go zresetować)
fe7b6bd601b5338f8146fa022097a2d2.jpg

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Piskoor napisał:

udało się zarejestrować - dowód
tymczasowy - nie pamiętam czy przy zmianie na stały tablice się zmienia czy zostają? (bo bym sobie pomyślałem już nad ubezpieczeniem

 

Nie chcę Ciebie martwić ale z dniem rejestracji (niezależnie jakie dostałeś blachy) powstaje obowiązek wykupienia OC! Nikogo nie obchodzi, że auto nie jeździ - zarejestrowany = ubezpieczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie mam jeszcze badań technicznych. W związku z tym auto nie jest dopuszczone do ruchu. Tak czy siak i tak zaczynam szukać ubezpieczenia.. Ktoś ubezpieczał 3.6? W rankomacie nie ma więc nie można wybrać..

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

STAŁE Tablice wymuszają OC !!! Kara wyliczana jest za każdy dzień bez OC do maksymalnej kary równej wyliczanej przez fundusz gwarancyjny w oparciu o minimalną krajową  = max kary w 2018 to ok. 4`200 pln dla osobówki+ koszty egzekucji  !

 

ogólnie:

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/prawo-i-podatki/wyzsza-kara-za-brak-obowiazkowego-oc-od-1-stycznia-2018-r/16x3vk0

 

Podstawa:

Opłaty karne

Bez obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej narażasz się na płacenie - z własnej kieszeni - wysokiego odszkodowania gdy spowodujesz wypadek lub kolizję. Za brak takiej polisy grożą także surowe i nieuchronne kary finansowe.

Wysokość opłaty karnej za brak OC komunikacyjnego uzależniona jest od:

  • rodzaju pojazdu, którego posiadacz nie spełnił obowiązku ubezpieczenia:
    • samochody osobowe – równowartość 2- krotności  minimalnego wynagrodzenia za pracę,
    • samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy – równowartość 3- krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę,
    • pozostałe pojazdy – równowartość 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę.
  • okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej w danym roku kalendarzowym:
    • do 3 dni – 20% pełnej opłaty karnej,
    • 4 do 14 dni – 50% pełnej opłaty karnej,
    • powyżej 14 dni – 100% opłaty karnej.
  • minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku kontroli, ustalonego na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Wysokość opłat karnych za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC w 2018 roku

gradacja opłaty

 

gradacja opłaty samochody osobowe samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy pozostałe pojazdy OC rolników
100% 4 200 zł 6 300 zł 700 zł 210 zł
50% 2 100 zł 3 150 zł 350 zł
20% 840 zł 1 260 zł 140 zł

 

Opłaty karne nie są wyznaczane (naliczane) przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – zarówno ich wysokość, jak i tryb nakładania i dochodzenia są ściśle określone przez przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK i z tego względu nie mogą podlegać negocjacjom!

Osoba, która nie spełniła w danym roku obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC - zgodnie z warunkami określonymi w ww. ustawie - powinna dobrowolnie wnieść należną stawkę opłaty na konto UFG (art. 88 ustawy).
 
Zatem jeśli nie wpłacisz kary dobrowolnie, może być ona w konsekwencji ściągana zgodnie z procedurami administracyjnymi -tj. przez urząd skarbowy na drodze postępowania egzekucyjnego.

Podstawy do umorzenia opłaty lub zastosowania ulgi w jej spłacie każdorazowo podlegają ocenie UFG na podstawie Regulaminu umarzania wierzytelności Funduszu z tytułu opłat, odstępowania od dochodzenia zwrotów wypłaconych świadczeń i poniesionych kosztów (roszczeń regresowych) oraz udzielania ulg w ich spłacie.

 

 

Dobrze "zagadaj" z świadomym brokerem to da się to "zamaskować".

Edytowane przez 4444
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, 4444 napisał:

STAŁE Tablice wymuszają OC !!

Stałe czy także tymczasowe ? Chociaż OC już mam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde dopuszczające do ruchu publicznego.

Przy stałych nie ma w ogóle gdybania. Stałe traktuję jako biało-niebiesko-czarne z przezroczystą naklejką + naklejka na szybę.

Tak głupio jest w naszym prawie, że badanie dopuszczające do ruchu nie ma wpływy na posiadanie OC. Aby mieć nieopłacone OC należy wyrejestrować auto. Odwrotnie ludzie którzy kupują nowe auto w salonie mają podobny problem, bo muszą TEGO SAMEGO dnia mieć wykupione ubezpieczenie OC !!!

Taki chorobowy kraj,

podobny przykład to auto o DMC do 3,5 tony + przyczepka typu lekkiego bez hamulca o DMC do 0,750 tony = zwykłe prawko kat.B wystarcza ale MUSISZ płacić viatola jak za ciężarowy z przyczepą bo interpretują to że zestaw przekracza łącznie 3,5 tony - i nie ważne czy na pusto czy z ładunkiem, więc się uśmiecham i pytam = czy jak załaduję przyczepkę na bagażnik dachowy lub do środka np. busa to muszę płacić czy nie muszę ? ODP. nie muszę, ale jak ją ciągnę to muszę...

I w ten sposób trzepią kary z monitoringu po 10-15 tys. pln gdy przejedziesz przez kraj z kempingiem lub małą przyczepką; mieli to poprawić w ustawie ale już drugi rząd tylko obiecuje, bo zwyczajnie IM się to opłaca.

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W piątek widziałem Twój samochód w warsztacie u Jako. Piękna fura.
Życzę powodzenia w finalizacji naprawy i gratuluję odwagi podjętego ryzyka.
Coraz bliżej!
Dzisiaj przyszły ostatnie elementy blacharskie... Ja pitole - ponad 3mies. (no ale to mój błąd)
Tak więc chyba jutro na ramę i zaczynamy II etap.. Relacja również będzie na bieżąco

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Części szczęśliwie dojechały z KRK do Warszawy i jest jeden mega plus...

Okazało się że zamawiaajac elementy pod nr katalogowy "nadrzędny" przychodzą już zespawane.. Cwiartka wewnętrzna tylna składa się z 10 elementów. Można ją jednak zamówić jako jeden nr katalogowy.. Byłem przekonany że przyjedzie 10 elementów luzem a tutaj super sprawa bo jest już wszystko fabrycznie połączone..
Tym sposobem blacharz zamiast połączenia 19 elementów będzie miał ich 9

Tak więc nawet gdy nie wszystkie elementy są potrzebne czasem warto zamówić je jako całość i mieć fabryczne łączenia. 2bef740f7dcc03921d397d1f46eb83f2.jpg

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oby tylko blacharz miał dobry dzień.
 
Teraz będzie :-) Wizja składania boku z 10 elementów trochę go irytowała. Teraz tak naprawdę to spoko.
bok - poszycie wewnętrzne w całości + zewnętrzne też jeden element
tył - klapa jest w całości
podłoga bagażnika - wanna plus prawy kawałek podłogi, w sumie 2 elementy
no i pas tył też jest w całości jako jeden element.
plusem jest to ze nic nie będzie cięte - wszystko robione fabrycznych łączeniach

Są jeszcze ze 3 drobne elementy typu okular lampy ale to drobiazgi.

Trzeba patrzeć optymistycznie. :-)

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdradzisz jaki jest orientacyjny koszt tej operacji? 

Pytam, nie  żeby krytykować, ale oszacować pi razy oko jak bardzo zbliżyłeś się do ceny nowego 2.5 w PL? bo cały czas chodzi mi po głowie zakup i sprowadzenie 3.6. \

Chodzi mi o odpowiedź w stylu - 

Od ceny nowego 2.5 zostanie mi: 

a. na waciki

b. na flaszkę 

c. na rower 

d. na używane auto miejskie 

 

Podziwiam to co robisz, żeby mieć 3.6 - sam muszę sprawdzić czy mam wystarczająco duże cojones i czy mi się chce :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.03.2018 o 15:47, bardzozlymisio napisał:

Zdradzisz jaki jest orientacyjny koszt tej operacji? 

Pytam, nie  żeby krytykować, ale oszacować pi razy oko jak bardzo zbliżyłeś się do ceny nowego 2.5 w PL? bo cały czas chodzi mi po głowie zakup i sprowadzenie 3.6. \

Chodzi mi o odpowiedź w stylu - 

Od ceny nowego 2.5 zostanie mi: 

a. na waciki

b. na flaszkę 

c. na rower 

d. na używane auto miejskie 

 

Podziwiam to co robisz, żeby mieć 3.6 - sam muszę sprawdzić czy mam wystarczająco duże cojones i czy mi się chce :)

 

To trudno oszacować bo nie wiem ile by kosztował nowy 3.6 w PL

2,5 z tego rocznika kosztuje około 150 - 165 tys 

jeżeli odejmę od kosztów, które poniosłem instalację lpg oraz zakup mnóstwa gadżetów..

to w cenie 165 tys zmieszczę się blisko 2x

 

Jakby ktoś był kiedyś zainteresowany to mam oczywiście pełną kalkulację nawet z zamienikami żarówek Led do środka :-) - ale to dopiero jak będzie gotowy :-)

 

 

 

W dniu 20.03.2018 o 15:54, Xawery1939 napisał:

Wrzuć fotki....i pisz kiedy podjechać na szampana?

będzie na ramie - będą fotki 

Podobno jutro - mam zresztą podjechać żeby zabrać koła do przelakierowania

 

Wtorki z założenia są u mnie pechowe więc nawet nie dzwonię :-)

 

 

W międzyczasie jednak drążyłem temat tylnego przeciwmgielnego...

Pomimo wielu firm, które się ogłaszają żadna !! nie raczyła odpowiedzieć czy się podejmie przeróbki odblasku..

 

Z nudów zająłem się tym sam - okazało się że za pomocą zwykłego śrubokręta można "rozkleić" odblask ze zderzaka - może nie wyszło mi to mega estetycznie bo fragmencik się rozerwał nie tylko na kleju ale i na kawałku ramki, ale generalnie nadal tył i przód idealnie do siebie pasują więc problemu ze złożeniem nie będzie.

 

Zamówiłem sobie miejsce w środku jest mniej więcej o wymiarach 2,5x 9 cm więc zamówiłem sobie

2 moduły led po 6 ledów każdy o wymiarach  2,4x3,5 cm  oraz jeden moduł Led Cob o wymiarach 2,2 x 6 cm - od razu w kolorze czerwonym

i zobaczę który lepiej świeci...  koszt to w sumie chyba 40 pln

 

do tego włącznik pojemnościowy który można przykleić od wewnątrz deski rozdzielczej i nie trzeba niczego ciąć i dokładać włączników. wydrukuję na ploterze mały znaczek przeciwmgielnych i go przykleję w miejscu gdzie jest "ukryty" włącznik

do tego najmniejsza dioda led 1mm jako sygnalizacja - to akurat łatwo będzie w dowolne miejsce wpasować bo jest malutkie

 

- tak więc zakładam że tył przeciwmgielny - załatwiony

- nabyty też Noxudol 3100 bo blacharz powiedział że za naprawdę drobną opłatą wymaluje mi od razu środek bagażnika i nadkola od strony bagażnika - koszt niewielki a od razu będzie ciszej i zawsze to dodatkowo ochrona antykorozyjna

- dowiadywałem się też by w 100 % być w zgodzie z przepisami ( poza nieszczęsną literką E na reflektorach ) o spryskiwacze lamp - można to zrobić koszt spryskiwaczy wraz z całym osprzętem to w ASO około 1000 pln.. więc może...może

  wcześniej chciałbym jednak sprawdzić czy lampy z EU pasują - jakby ktoś miał dokładne zdjęcia to niechaj poda :-) bo może z czasem też bym wymienił

- jeśli chodzi o sam znaczek E to... nie ma żadnego problemu by kupić naklejką przyklejaną od środka reflektora ale to hmmmm dyskusyjne

- pozostaje jeszcze połączyć pomarańczowe obrysówki z kierunkami, po co ma kogoś na stacji diagnostycznej kłóć to w oczy..

 

W związku z tym że podczas naprawy mam zdjętą podsufitkę i całą tapicerkę z tyłu , nie ma problemu z tym żeby poprowadzić dodatkowe kable..

Elektryk powiedział że za samo podłączenie kamer + przecimgielnego , bez kładzenia kabli weźmie 50 pln więc zawsze coś na plus..

 

aha - pociągnięty tez jest kabel od gniazda 12V w bagażniku w okolice kratek nawiewu z podłokietnika - poniżej tych nawiewów dam dodatkowe gniazdo USB

 

 

 

 

Update :

przeciwmgielne gotowe

- troszkę druciarstwo, ale grunt że świeci, 

Problemem było to że większość modułów led ma strasznie krótkie kabelki więc trzeb było posiłkować się "rozebranymi" adapterami do zwykłych żarówek, które są dodawane z reguły w gratisie

otwory zaklejone klejem na gorąco, zresztą moduły tez dodatkowo "obklejone" 

Poświeciło wczoraj 10-15 minut - plastik z przodu ledwo ciepły więc wydaje się że będzie ok..Sumarycznie mają ze 3W więc ilość ciepła powinna być znikoma, choć miejsca w odblasku tez za wiele nie ma.  Dzisiaj włączę w garażu na 2 h i zobaczymy  . Jeśli będzie trzeba zrobi się jakieś mini otworki wentylacyjne i będzie ok. Ewentualnie używać tylko na stacji diagnostycznej :-)

 

No i oczywiście trzeba zaizolować przewody i zrobić jakiś konektor do instalacji samochodowej

IMG_20180321_221850_007.jpg

IMG_20180321_222020_495 1.jpg

20180322_074333.jpg

20180322_074343.jpg

Edytowane przez Piskoor
P
  • Super! 3
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dzieje :-)
Od ubiegłego pn jest na ramie ( niestety jakieś BMW miało fory)
Ja w międzyczasie faktem felgi do przelakierowania.

Podobno blacharsko ma być gotowy w tym tygodniu.

 

 

a felgi odebrane :





Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka
 

20180417_074540~01.jpg

Edytowane przez Piskoor
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Niezwykła rzecz - blacharz odebrał telefon :-D

Przez ostatni miesiąc kontakt był połowiczny

tzn ja dzwoniłem - on nie odbierał

 

Auto ma skończone naprawy blacharskie

w piątek idzie do lakierni

 

Oczywiście majster ściemniał 

- a to że mechanik złamał rękę

- pompa od ramy się zepsuła

a prawda jest taka że w międzyczasie robił chyba ze 3 BMW :-)

no i pewnie parę innych z ubezpieczenia bo tutaj wiadomo można bardziej przyciąć  ( ostatnio kolega robił Mazdę 6 - przytarł o barierkę - do wymiany lampa, poszycie błotnika i maska i zderzak - koszt wg ASO - 30 tys pln - w rzeczywistości sprawa do załatwienia za 4-5 tys )

 

Ściągając auto samemu płaci się jednak frycowe - generalnie po tych doświadczeniach wiem że jeśli wszystko odpowiednio się zorganizuje to można auto kupić - sprowadzić - naprawić - w około 3 miesiące

 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...