Jump to content

Właściwa praca solenoidu turbo


Luke Skywalker
 Share

Recommended Posts

Czołem!

Z cyklu "poszukiwanie usterek nie istniejących", dziś wydłubałem solenoid. Czy ktoś z Szanownych sprawdzał bądź wie, jakie są objawy poprawnej jego pracy po podaniu do złącza 12V? Mój wydaje jedynie cichuteńkie cyknięcie i zdaje się, że NIE otwiera przejścia powietrza pomiędzy króćcami. Wskazywałoby to na zacięcie w pozycji zamkniętej.

 

Byłbym zobowiązany za podpowiedź :)

Pozdrowienia!
Luke

Link to comment
Share on other sites

Jedno cyknięcie jest OK, ale przejście powinien otworzyć... 

Miałeś objawy niskiego doładowania ? Bo przy zamkniętym solenoidzie powinieneś mieć tylko ciśnienie wastegate'a (0,4-0,5 Bara)

Link to comment
Share on other sites

Hej,

Od dłuższego czasu wydaje mi się, że po porządnym rozgrzaniu traci "pazur", chociaż boost w S# jest na poziomie 1 - 1,1 bar. Raz jest lepiej, potem znowu jakby słabiej.

Możliwe, że się przycina zawór.

Jakie ciśnienie należy przyłożyć do króćca, aby stwierdzić, że jest otwarty? Przepraszam za wyrażenie: wdmuchnięcie powietrza ustami :blush: wystarczy?

 

:icon_205:

 

Luke

Link to comment
Share on other sites

Hej :)

Wiem wiem... Nawet Mistrz Carfit potwierdza te wartości. Natomiast sam objaw występuje okresowo. Musiałbym dorwać jakiś nowy (sprawny) solenoid, żeby obejrzeć, jak się zachowuje. Nie wiem, jaki poziom ciśnienia jest potrzebny do przejścia przy "otwartym".

 

Pozdro!

Luke

Link to comment
Share on other sites

Czyściłem to ustrojstwo u siebie , robiłem to na podłączonym solenoidzie ,  ale odpiętych wężykach i pryskając do górnego króćca solenoidu wylatywał brud dolnym króćcem , w drugą stronę się nie da

2yknbzl.jpg

294ot1k.jpg

można też to rozebrać -podobno , nie próbowałem ale mam zapasowy , w chwili wolnego zobaczę co tam w środku jest grane

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@arkadius 73: wielkie dzięki, to odpowiedź, której potrzebowałem. Z tego wynika, że po podaniu 12V solenoid jest fizycznie otwarty. U mnie jest zamknięty.  Mam co prawda zawór nowszego typu, z króćcami po jednej stronie, ale zasada działania raczej ta sama. 

 

Udanego Sylwestra, pozdrowienia!

Luke

Link to comment
Share on other sites

Hej :)

Ależ ja dokładnie od tego zacząłem. Kupiłem dedykowany preparat do czyszczenia podzespołów pokrytych nagarem / sadzą. Niestety, czyszczenie zawsze w pozycji zamkniętej i raczej nieskuteczne. Po przyłożeniu 12V jest baaaardzo cichutkie tyknięcie bez otwarcia zaworu...

 

Dla spokoju ducha zainwestuję w nowy (sprawdzę cenę jutro w moim ulubionym ASO ;) )

 

Pomyślności w Nowym Roku!!!

Zdrówka!

Luke

 

 

Zawór wymieniony. Jutro test drogowy...

Przy okazji wziąłem dotychczasowy do domu i na spokojnie podłączyłem pod zasilacz 13,8V. Po dwukrotnym czyszczeniu przepuszcza niewielkie ilości powietrza po otwarciu. Należy "porządnie dmuchnąć" aby z drugiego króćca był lekki "syk". Nadal twierdzę, że otwiera się z opóźnieniem, nie w pełni i czasami się zacina.

 

Zdrówka!

Luke

 

PS.: Dzięki ASO Koper za bardzo dobrą cenę części. Na tyle dobrą, że zakup używki z Allegro był bez sensu :)

Edited by Luke Skywalker
Link to comment
Share on other sites

Cześć!

Kończąc wątek, dla potomnych:

Wymiana solenoidu przyniosła efekt w postaci powtarzalnych wartości przyspieszenia. Wcześniej - jak pisałem - czasami było lepiej, czasami gorzej. Po wymianie jak dotąd nie zaobserwowałem zjawiska "gorzej".

Do kompletu dziś zresetowałem ECU i przyuczyłem przepustnicę (chociaż podobno to tylko jedna z wielu subarowych legend i niczego takiego się nie robi...) Ale dla spokoju ducha - efekt placebo bezcenny ;)

 

Miłej niedzieli.

Luke

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...