Jump to content

Uszczelki, listwy szyb bocznych, porysowane szyby.

Daniel2.0

Recommended Posts

Jedną z rzeczy które nie dają mi spokoju w moim Foresterze od kiedy nim jeżdżę to porysowane szyby boczne przednich drzwi. Takie są i takie już będą. Nie będę się bawił w ich wymianę czy polerkę. Ale opuszczając i podnosząc szybę wciąż słyszę nieprzyjemny zgrzyt szyby rysowanej piaskiem, a to już za wiele. Dziś wyjąłem listwę drzwi kierowcy. Okazuje się że to ona odpowiada za ten stan. Po jej wyjęciu - cisza. W dziale o Legacy ktoś pisał też prowadnicach dociskających szyby z zewnątrz. Są one obłożone miękkim materiałem i też mogą rysować więc warto i nimi się zainteresować. Do demontażu zarówno prowadnic jak i listwy trzeba ściągnąć tapicerkę drzwi. Żeby wyjąć listwę trzeba też odkręcić śrubkę w tylnej części drzwi. Po wyjęciu listwy zabrałem się za jej mycie i niestety część materiału uszczelniającego po prostu się rozpłynęła. Wydaje mi się że zbiera się tam woda i uszczelka gnije. Niektórzy wklejają tam filc tylko że moim zdaniem to jest raczej flok a filc może zatrzymywać bardziej piasek i zanieczyszczenia i nadal rysować. Macie pomysł czym można uzupełnić to uszczelnienie? szerokość ok. 10mm. Grubość minimalna, może 1 mm. Na zdjęciu widać że część tego floku, w środkowej części listwy została i ma się dobrze. Uszczelnienie zeszło z powierzchni w górnej części listwy, z tego rantu który jako pierwszy zgarnia wodę z szyby podczas jej otwierania. Może jakaś gąbkowa uszczelka do okien...

20171229_211006.jpg

2 godziny temu, Kambol napisał:

Znalazłem coś takiego: http://uszczelki24.pl/index.php?p1107,uszczelka-do-szyby-samochodowej-12-010-02

ale polecam kontakt z ASO, bo może się okazać, że oryginał będzie w przyzwoitej cenie.

Też na to natrafiłem. Jednak dziś podrążyłem temat dalej i okazuje się że tam gdzie trzeba czyli na jedynej przylegającej do szyby powierzchni flok pozostał. Natomiast powierzchnia z której ten meszek zszedł pod palcem podczas mycia, w ogóle nie przylega do szyby (zdjęcie). Do szyby przylegać powinna jedynie krawędź. Pewnie ma za zadanie uszczelnić drzwi przed wodą i zgarniać zanieczyszczenia podczas opuszczania szyby. Z czasem jednak guma twardnieje i ta krawędź nie przylega do szyby na całej długości, przepuszczając syf niżej, gdzie piasek się zbiera i rysuje szybę. Ja zdemontowałem dziś tą listwę z drugich drzwi i umyłem. Na jakiś czas spokój ale podejrzewam że nie na długo. Trzeba by znaleźć jakiś sposób na przywrócenie gumie elastyczności ale nie wiem czy to możliwe bo to jak cofanie czasu:P Swoja drogą również przez stwardniałą gumę powstaje problem z przedmuchami powietrza przez trójkąty gumowe przy lusterkach które niektórzy doginają. Ale to inny temat.

20171230_092147.jpg

• 3 years later...