Jump to content

s-turbo demontaż kolektora

olej

Recommended Posts

Witam, demontuje kolektor dolotowy, odczepiłem cały ten bajzel i milion rurek oplatający to z góry. Trzymają się jeszcze sztywne przewody paliwowe, pod kolektorem, w poprzek auta. Odkręcenie ich wygląda na niemożliwe. Czy Kolektor ma wyjść razem z tymi przewodami i muszę je odłączyć od listwy zasilającej wtryski? Dojście do wtryskiwaczy jest gorsze niż matura z matematyki, przeklęta orientalna technologia...

Kolektor wyjmujesz kompletny razem z przewodami paliwowymi, odłączasz tylko te trzy elastyczne przy filtrze paliwa (dwa grubsze oznacz sobie żeby nie pomylić ich przy składaniu). Listwy wtrysków wychodzą razem z kolektorem, mam wrażenie że za dużo rozebrałeś na aucie. Konstrukcja jest bardzo przemyślana i prosta w serwisowaniu, tylko trzeba wiedzieć jak się do niej zabrać.

Przewody paliwowe od strony akumulatora mam odłączone. Ale te sztywne co idą pod kolektorem wchodzą pod rurę łączącą filtr powietrza z turnią. Nie ma opcji żebym zdjął dolot razem z przewodami. Musiał bym to wyjąc razem z ta rura do turbiny. 

Dokładnie, wyjmujesz całość z rurą dolotową do turbiny, wiązką silnikową i sztywnymi przewodami paliwowymi. Potem można sobie wszystko porozbierać na stole, wg mnie wygodne rozwiązanie ;)

Przy okazji zwróć uwagę na stan tej rury dolotowej od strony turbo, często bywa nieszczelna w tym miejscu.

Ta rura taka sobie u mnie, n kołnierz popękany, długo nie pociągnie... Inne przewody też są sztywne ze starości, wypadało by wymienić to i owo. Czy spotkałeś się z silikonowymi zamiennikami. np. tej rury zasilającej turbinę?

Oczywiście są, często opisane jako do Imprezy z analogicznego rocznika. Zrzut kolektora to dobry moment na wymianę wszelakich przewodów, robisz porządnie i zapominasz o nękających nieszczelnościach. Zakładałem ładny zestawik z Ali do WRX, ale przewody podciśnieniowe to swoją drogą, drobnice kupowałem "z metra".

P1070320.thumb.JPG.6497bd7fd28fd91dd212f309e29f9752.JPG