Skocz do zawartości

XIV Subariada Albania/Czarnogóra 30.08-06.09.2018


Jacek Wyrzykowski

Rekomendowane odpowiedzi

My chcieliśmy WSZYSTKIM bardzo podziękować za super towarzystwo / zabawę / urlop / przeżycia / pomoc - jednym słowem za super Subariadę!!!

Ekipa super, przewodnik rewelacja - jeszcze raz wielkie dzięki i mam nadzieję do zobaczenia na kolejnych!!!

specjalne podziękowania dla naszego Forka, bez którego byśmy tam nie pojechali :)

20180901_131821.thumb.jpg.1169ab28b4356c72f1cd0ce57f5ab646.jpg

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i Gaziki w chałupie. Albania i Czarnogóra niesamowite ale to właśnie ludzie tworzą atmosferę tego wyjazdu. Jeszcze raz dzięki wszystkim za niezapomniane wrażenia. Do zobaczenia. Nasz 12 letni Forek bezpiecznie dowiózł nas w tę i z powrotem zadowalając sie niecałym bakiem benzyny


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poznań wrócił pół godziny temu. Pełnoletni Forek dał radę i teraz w nagrodę dostanie spa :) Dzięki wielkie wszystkim za świetną atmosferę i wsparcie w ciężkich chwilach. Brakuje nam gadania przez CB. Andrzej musisz coś nagrać dla nas do słuchania w samochodzie tak dziwnie bez Twoich komentarzy się jechało:D 

 

Ukłony szerokości smacznego et caetera et caetera dla wszystkich:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, marhof napisał:

W telegraficznym skrócie - ekipa Gdańska dojechała do domu emoji3.png Jak tylko ochłoniemy to napiszemy więcej. Dzieki za kolejną subariadową przygodę!!!

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka
 

A w Gdańsku zimno....musicie sie przestawic;) pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasza ekipa dotarła do Bydgoszczu ok. 16:00.

 

Dziękujemy firmie "przygody 4x4", w szczególności przewodnikowi za świetną organizację i bezpieczne przeprowadzenie krętymi drogami Albanii i Czarnogóry do urokliwych miejsc, które na długo zapadną w naszej pamięci.

Jednak największe podziękowania kierujemy do Wszystkich uczestników. To dzięki Waszemu zaangażowaniu stworzyliśmy wspaniałą atmosferę wielkiej przygody.

Czekamy z nadzieją na kolejne spotkania na "subariadowych" szlakach.

 

 

 

  

piva.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.08.2018 o 20:30, Subary napisał:

To jest XV z salonu Reiski z właścicielem. Co go widzę, to rośnie w siłę:D

 

Auto, bo kierowca "trzyma" linię

Thanks! w sumie to Andrzej B i Ja na dokładkę w "Aucie Zastępczym" :D

W dniu 31.08.2018 o 18:56, przemekka napisał:

Ale ktoś ma fajny namiot dachowy. :)

Polecam taki namiot.. 10s i można iść spać. :)

Dzięki Wszystkim za wspólną przygodę. Piotrowi i 4x4 za Super trasy. Uczestnikom za Super Klimat i wzorową integrację.. no i MarkoV za "drugie oczy" !! no i mojemu "Partnerowi" Andrzejowi B za to, że obyło się "bez ofiar".;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

My również od wczoraj przebywamy w domu. Dotarliśmy około godziny 15. :)

 

Jesteśmy bardzo zadowoleni z kolejnej Subariady, która oprócz przepysznych widoków i ekstremalnych przejazdów przebiegała we wspaniałej atmosferze. Uczestnicy stworzyli  znakomity klimat za który serdecznie wszystkim dziękujemy.  Kolejny raz ludzie spod znaku Subaru pokazali, że można się znakomicie bawić. Dziękujemy również organizatorom za ciekawe przygotowanie tras i naszemu przewodnikowi Piotrowi który nas przez te zakręcone trasy poprowadził. Impreza przypominała trochę życie "na zakręcie". :)  Myślę, że po kilku dniach refleksji przyjdzie czas na myślenie o kolejnej ... Subariadzie. ;)

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ojciec Założyciel
W dniu 3.09.2018 o 11:57, marhof napisał:

problemy z grzaniem w wielu autach (32 stopnie bylo), ale o dziwo raczej w tych nowych z cvt

Trochę mnie to zdziwiło, ale nie wypowiadałem się bez uzyskania wiedzy "z pierwszej ręki" o jakich temperaturach mówimy.

Okazało się, że 117 stopni temperatury oleju. To nie jest problem. Normalna temperatura to ok. 110 stopni, 117 to dalej nie powód do niepokoju. Elektronika dba - ew. wyłączy klimatyzację i wszystko wraca do normy. Niepokojące może być, gdy wyjdzie dobrze ponad 120 - zazwyczaj okaże się, że chłodnica zawalona błotem czy pisakiem ( lub w starszych egzemplarzach już zanieczyszczona ).

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dyrekcja napisał:

Trochę mnie to zdziwiło, ale nie wypowiadałem się bez uzyskania wiedzy "z pierwszej ręki" o jakich temperaturach mówimy.

Okazało się, że 117 stopni temperatury oleju. To nie jest problem. Normalna temperatura to ok. 110 stopni, 117 to dalej nie powód do niepokoju. Elektronika dba - ew. wyłączy klimatyzację i wszystko wraca do normy. Niepokojące może być, gdy wyjdzie dobrze ponad 120 - zazwyczaj okaże się, że chłodnica zawalona błotem czy pisakiem ( lub w starszych egzemplarzach już zanieczyszczona ).

 

Pozdrowienia


Ja tam nie wiem prawie 20 letni Forek cały czas trzymał dzielnie 90 stopni i zagrzać się nie chciał :)

Kiedyś to było :D 

 

comment_gNXe2XIEOsqoWGpfTdb0c0svR9B8GQPE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Dyrekcja napisał:

Trochę mnie to zdziwiło, ale nie wypowiadałem się bez uzyskania wiedzy "z pierwszej ręki" o jakich temperaturach mówimy.

Okazało się, że 117 stopni temperatury oleju. To nie jest problem. Normalna temperatura to ok. 110 stopni, 117 to dalej nie powód do niepokoju. Elektronika dba - ew. wyłączy klimatyzację i wszystko wraca do normy. Niepokojące może być, gdy wyjdzie dobrze ponad 120 - zazwyczaj okaże się, że chłodnica zawalona błotem czy pisakiem ( lub w starszych egzemplarzach już zanieczyszczona ).

 

Pozdrowienia

 

problem z przegrzewaniem nie dotyczył aut nowych z cvt, tylko zdaje się aut z osłona dolną komory silnika, nasze nowe z cvt bez tej osłony ani razu nie przekroczyło 106°

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Tiger napisał:

 

problem z przegrzewaniem nie dotyczył aut nowych z cvt, tylko zdaje się aut z osłona dolną komory silnika, nasze nowe z cvt bez tej osłony ani razu nie przekroczyło 106°

 

W naszym OBK z CVT i osłoną silnika max. zarejestrowane temp. wyniosły:

- na podjeździe na przełęcz przed Theth 112°

- na podjeździe na przełęcz w Czarnogórze 115°

Swoją drogą @Tiger szacun za odwagę, w góry bez osłony :bowdown:

 

P.S. Z cyklu "znajdź szczegół na zdjęciu"

 

1419592496_znajdzsubaru-ANIMATION.gif.86a5b62c762f56ae5a6bcf2787afd2e7.gif

 

59753707_dolinaTheth-ANIMATION.gif.cc2393929604619d4ac03389c45d40ff.gif

Edytowane przez MarkoV
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MarkoV napisał:

Swoją drogą @Tiger szacun za odwagę, w góry bez osłony :bowdown:

 

 

nie wiem czy dobrze się rozumiemy, ja nic nie ściągałem, ale niektórzy mieli dodatkowe osłony, inne niż montowane fabrycznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, MarkoV napisał:

ok.

mój błąd, jeżeli masz osłonę silnika wymienioną na metalowa zamontowaną "fabrycznie" czyli przed odbiorem auta w serwisie to ok., plastikowa to jednak ryzyko.

 

raczej mój błąd, pojechałam z taką osłoną jaka była fabrycznie - czyli pewnie plastikową (nie dopłacałem / nie zlecałem jej wymiany, nawet pojęcia nie miałem że tak trzeba zrobić :blink:, wymieniłem tylko koła na felgi stalowe + opony AT - jak to było podane w poradniku Miłosza dotyczącym aut.

a grzały się te auta, które miały osłonę metalową - więc chyba jednak coś w tym jednak jest, bo brudziły się wszystkie jednakowo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, systemy zadbają w ekstremalnych sytuacjach.  Należy obserwować komunikaty i stosować się do zapisów książki pojazdu.

Fabryczna osłona w aktualnym XT  jest metalowa i w zupełności wystarczająca na dodatek wentylowana:) Tiger nic z nią nie rób!   Dokładanie i przerabianie osłony w tym przypadku może dać więcej szkody niż pożytku. W pozostałych modelach polecam przyjrzenie się przepływowi powietrza i w razie potrzeby wykonanie dodatkowych otworów wentylacyjnych w osłonach. Dodatkowym rozwiązaniem, które sam stosuję i było polecane przez 4x4 są dodatkowe Skrzela odprowadzające ciepło z komory silnika - oczywiście należy taką decyzję  podejmować świadomie, gdyż ingerujemy w strukturę karoserii, a powrót do stanu fabrycznego wiąże się z wymianą maski. 

 

Wszystkim tym, którym zagrzał się olej w CV-kach, a było ich kilku, polecam wymianę tegoż oleju na nowy.  

 

pzd. ASO Reiski

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do nowego XT-ka to zgoda, że niema osłon akcesoryjnych metalowych, a umiejscowienie turbiny powoduje, że zastąpienie jej osłoną pełną może spowodować przegrzewanie. Pytanie czy były nowe XT-ki z nieoryginalnymi osłonami? 

Co do jej wytrzymałości to bym dyskutował, bo w Gruzji i Armenii dwie były klepane. ;)

Zresztą wtedy nikomu auta się nie przegrzewały. Przegrzewały się natomiast na kolejnej Subariadzie w Gruzji i pomogło wyczyszczenie chłodnic. 

Poza tym jak już zauważył @Dyrekcja warto by ustalić temperaturę tego "przegrzewania" bo temperatura oleju i cieczy chłodzącej to dwie różne sprawy. ;)

 

7 minut temu, piotr_b napisał:

Plastikowa jest osłona silnika  w aktualnym Foresterze 2,0 bez turbo,stąd może zamieszanie?

 

W nowym XT-ku z tego co pamiętam (bo miałem rocznik 2013) metalowa była tylko przednia część osłony. Ale było to dość cienkie aluminium i jego zgięcie groziło uszkodzeniem przewodów olejowych turbiny. Nie wiem czy w późniejszych rocznikach to poprawiono. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ojciec Założyciel
3 minuty temu, przemekka napisał:

Nie wiem czy w późniejszych rocznikach to poprawiono.

Ze względu na chłodzenie ( użebrowanie kierunkowe osłony ) nie było zmian.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...