Skocz do zawartości

Wymiana oleju w AT


rydzada

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, ORDEC napisał:

Czyli statyczna wymiana ( a co z filtrem ?)

Co do oleju to ten Castrol mam w garażu na zbyciu i tak sobie pomyślałem żeby zalać nim a następnie po krótkim czasie ponownie którymś z tych:

 

Z forum:

 

Cenowo za 4 litry

 

Gulf Multi-Vehicle ATF  ok. 95 brutto

 

RAVENOL SU5 ATF  ok. 140 brutto

 

 

Motul Multi ATF  ok. 120 brutto

 

 

 

Jakościowo bardzo zbliżone, kwestia dostępności i upodobań.

 

 

 

Żeby było pełne kompendium w temacie

 

MILLERS OILS MILLERMATIC ATF SP-III ale op. 5 litrów ok. 180 brutto  co w przeliczeniu na 4 litry da ok. 145 brutto

 

ATF SUBARU   4 litry ok. 200 brutto

 

 

Wielki dylemat mam z tym filtrem którego nie ma.!!!!!!!!!

Ogółem... co nie wlejesz, będzie dobrze, bylebyś nie mieszał. Każdy z nas jeździ na czymś innym i nikomu się nie psuje. Bylebyś nie kupił najtańszego G, firmy krzak. ;p A co do filtra... mówią, że najlepiej OEM. Ja tak zrobiłem i jeździ, ale szczerze mówiąc ciężko sprawdzić jakość filtra, może ten olej się szybciej zużywa. :| 

Btw, jeżeli jeszcze nie zmieniałeś, to u mnie spadło 6l po delikatnym podniesieniu prawej strony auta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Orear napisał:

Ogółem... co nie wlejesz, będzie dobrze, bylebyś nie mieszał.

 

jak dla mnie to głupoty piszesz. Olej dobieramy według specyfikacji producenta samochodu a nie własnego widzimisię. Olej o tej samej specyfikacji jest mieszalny. Ravenol SU5 posiada specyfikację Subaru.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, lutek34 napisał:

 

jak dla mnie to głupoty piszesz. Olej dobieramy według specyfikacji producenta samochodu a nie własnego widzimisię. Olej o tej samej specyfikacji jest mieszalny. Ravenol SU5 posiada specyfikację Subaru.

To chyba logiczne, że lejemy to co spełnia wymagania producenta. Zwłaszcza patrząc na to co wymienił autor watku w poprzednich postach. Ale takie rzeczy są w domyśle, bo źle nie wybiera i nie sięga po produkty nie mające nic wspólnego z olejami do skrzyń. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Oczkoo15 napisał:

Pamiętaj, aby kupić ten oryginalny:) (pamiętam, że ktoś mi tłumaczył, dlaczego mam nie kupować zamiennika, ale nie kojarzę przyczyny :D)

Tak, ale z tego co czytałem to on ma tylko wewnętrzny. Trzeba rozważyć czy warto zdejmować miskę. Jeżeli zlany ATF nie będzie wyglądać tragicznie, a miska nie ma wycieków wymianę filtra wewnętrznego przełożyłbym na kolejną wymianę statyczną ATF'u. 

Zdjęcie miski, usunięcie starego uszczelniacza, wyczyszczenie miski, odpowiednie nałożenie nowego uszczelniacza, dokręcenie śrub z odpowiednim momentem to trochę roboty. Sama wymiana filtra to moment w tym wszystkim (o ile nie pomyślisz śrub filtra - są różnej długości). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, lutek34 napisał:

 

to chyba własnie rzucili ;-)

https://allegro.pl/olej-atf-skrzyni-subaru-4l-oryginal-k0410y700-i7238402431.html

 

Ja na Ravenolu SU5 zrobiłem 30kkm bez żadnych problemów.

 

Ten olej mam na uwadze, ale on jest dedykowany bodajże do skrzyń poniżej 2006r jeżeli się nie mylę (wyszperane gdzieś na forum ).

Do mojej jest zalecany Subaru ATF-HP,  to całkiem inny olej (wg Google dostępny: Japonia, USA, i co dziwne Rosja ) .

image.png.46b8d1cdf8bfcdabb74dca9a066d159d.png

 

 

 

4 godziny temu, archi_voo napisał:

Tak, ale z tego co czytałem to on ma tylko wewnętrzny. Trzeba rozważyć czy warto zdejmować miskę. Jeżeli zlany ATF nie będzie wyglądać tragicznie, a miska nie ma wycieków wymianę filtra wewnętrznego przełożyłbym na kolejną wymianę statyczną ATF'u. 

Zdjęcie miski, usunięcie starego uszczelniacza, wyczyszczenie miski, odpowiednie nałożenie nowego uszczelniacza, dokręcenie śrub z odpowiednim momentem to trochę roboty. Sama wymiana filtra to moment w tym wszystkim (o ile nie pomyślisz śrub filtra - są różnej długości). 

 

Dzięki kolego za czytanie ze zrozumieniem:).

Mam chyba....(nie wiem czy jest ) tylko wewnętrzny!!!, właśnie nie wiem czy go wymieniać ( i nie wiem jaki filtr, jaki kod OEM tego wewnętrznego).

Miska sucha, brak wycieków. Jeżeli bym wymieniał statycznie czy jest sens zalać najpierw tym Castrolem ( którego mam ) i po przejechaniu powiedzmy 100km ponownie np. Milersem albo którymś z tych z listy mojego postu?

I tak wszystko nie zleci ze skrzyni i się wymiesza ze starym. A tak przy podwójnej wymianie miał bym większą ilość nowego ATFu.

 

39 minut temu, ORDEC napisał:

 

Ten olej mam na uwadze, ale on jest dedykowany bodajże do skrzyń poniżej 2006r jeżeli się nie mylę (wyszperane gdzieś na forum ).

Do mojej jest zalecany Subaru ATF-HP,  to całkiem inny olej (wg Google dostępny: Japonia, USA, i co dziwne Rosja ) .

image.png.46b8d1cdf8bfcdabb74dca9a066d159d.png

 

 

 

 

Dzięki kolego za czytanie ze zrozumieniem:).

Mam chyba....(nie wiem czy jest ) tylko wewnętrzny!!!, właśnie nie wiem czy go wymieniać ( i nie wiem jaki filtr, jaki kod OEM tego wewnętrznego).

Miska sucha, brak wycieków. Jeżeli bym wymieniał statycznie czy jest sens zalać najpierw tym Castrolem ( którego mam ) i po przejechaniu powiedzmy 100km ponownie np. Milersem albo którymś z tych z listy mojego postu?

I tak wszystko nie zleci ze skrzyni i się wymiesza ze starym. A tak przy podwójnej wymianie miał bym większą ilość nowego ATFu.

 

 

Prawdopodobnie jest taki i występuje pod dwoma kodami:

Plastikowa i metalowa wersja.

 

image.thumb.png.20964019cd3a4265e197cd66f378cdc6.png

 

 

image.thumb.png.bc95c5329e2ba4e6ff3beb72b07095fb.pngimage.thumb.png.bc95c5329e2ba4e6ff3beb72b07095fb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, ORDEC napisał:

 

Dzięki kolego za czytanie ze zrozumieniem:).

Mam chyba....(nie wiem czy jest ) tylko wewnętrzny!!!, właśnie nie wiem czy go wymieniać ( i nie wiem jaki filtr, jaki kod OEM tego wewnętrznego).

Miska sucha, brak wycieków. Jeżeli bym wymieniał statycznie czy jest sens zalać najpierw tym Castrolem ( którego mam ) i po przejechaniu powiedzmy 100km ponownie np. Milersem albo którymś z tych z listy mojego postu?

I tak wszystko nie zleci ze skrzyni i się wymiesza ze starym. A tak przy podwójnej wymianie miał bym większą ilość nowego ATFu.

 

 

Teraz masz prawdopodobnie fabryczny SUBARU ATF. Po takiej wymianie jak piszesz miałbyś mieszankę trzech różnych ATFów. Lepiej wybierz jeden docelowy i się go trzymaj.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Najprościej opisana i pokazana wymiana statyczna

 

https://www.youtube.com/watch?v=d5mA8l2geoo

 

i to w warunkach "polowych" bez cywilizacyjnego wsparcia.

 

A tu popatrzcie jak w warunkach "garażowych" robi się wymianę dynamiczną w tytułowej cvt

ja bym BARDZO NALEGAŁ NA ZDJĘCIE MISY I JEJ WYCZYSZCZENIE z ewentualnych osadów !!!

 

 

Edytowane przez 4444
odszukanie archiwalnych materiałów "źródłowych"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, 4444 napisał:

Najprościej opisana i pokazana wymiana statyczna

 

w skrzyniach Subaru jest korek spustowy, więc jeśli nie ma potrzeby zrzucania miski jak w tym filmiku, to do wymiany statycznej wystarczy spuścić olej korkiem, wymienić zewnętrzny filtr i zalać świeży olej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pełnym szacunkiem ale choć raz zdejmij miskę olejową i zobacz co zostawiasz na samym dnie - może wówczas będzie otwarta droga do modyfikacji zdania;

a nawet jeżeli masz tak mały przebieg i tak umiejętnie eksploatowaną skrzynię at, że będziesz miał fabryczną czystość, to tym bardziej będziesz spokojnie ją dalej tak samo wykorzystywał.

Lecz jak to w życiu, tak i z zawartością dna misy ...

Ja mam po tylu latach tak mały przebieg jak mało kto na tym globie, a i tak zawsze kontroluję w całym zakresie jaki jest dostępny na rozsądnych zasadach.

 

Jednocześnie jestem wyznawcą wymiany oleju w pełnym zakresie = z rozpięciem węża od chłodnicy oleju i przetłoczeniu nowego oleju przez konwerter = robię tak w kolejnym już aucie z automatyczną skrzynią i praktykuje to co drugą wymianę przy mało intensywnych eksploatacjach, a w skrzyniach gonionych na ponad 80% osiągów za każdym razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetrzepałem materiały źródłowe i odszukałem początek swej podróży przez rzekę wymiany płynów atf.

Tak się do tego zabierałem jak w opisie, z tą różnicą, że w pierwszym kroku zdejmowałem misę i czyściłem dno misy i magnesy, zalewałem czystym atf i dalej już według opisu poniżej.

https://legacygt.com/forums/showthread.php/4eat-transmission-fluid-change-differential-fluid-change-questions-144370.html?s=f8595ba58b6e0b3b3ef2951000cbb766&s=a157baf7894e1df83bff334c05fe7da2&amp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, 4444 napisał:

Z pełnym szacunkiem ale choć raz zdejmij miskę olejową i zobacz co zostawiasz na samym dnie - może wówczas będzie otwarta droga do modyfikacji zdania;

 

zgoda, ale nie ma potrzeby zrzucać miski co 50kkm.

W mojej misce po przejechaniu 219kkm nie wiele znalazłem

1094191894_20161126_161822(1).thumb.jpg.b70f2fffe644c296c8e9699c03fef1dd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo ważne jak jest użytkowana skrzynia biegów !!!

Wielu jeździ na ślepo "automatem" wierząc w idealną i optymalną pracę tego typu skrzyni.

Zwróć uwagę, że jadąc z typową prędkością ok. 60 km/h można jechać skrzynią AT_4 z obrotami ok. 1500 lub ok 2100 obr/min.

Gdy jedziesz z obrotami ok. 1500 masz szansę na "zapięcie" w trybie look ale gdy utrzymujesz wyższą prędkość obrotową silnika to pracują albo traczki cierne lub konwerter / zależne czy utrzymujesz prędkość czy przyśpieszasz/

 

Tym samym będą różne ilości i skład osadu na dnie misy i na magnesach.

 

O dziwo najbardziej obrywają płyny atf gdy jedziemy z prędkościami autostradowymi i lepiej lub obrotami pow. 4500 obr/min. Kluczowa jest wówczas temperatura płynu atf. Gdy go nadmiernie przegrzewasz szybko siadają wszystkie elementy włącznie z uszczelnieniami które zanieczyszczają układ. Wówczas i wymiany co 40 tys. km mogą być zbyt długimi interwałami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bywa też i tak ...... zwykłe AT 4AT , przebieg 160 tys. 
 
 
IMG_6236.thumb.JPG.552cd59bcafd570ceeae83a3bef93956.JPG
Hehe, ładnie :) Ten jeżyk przypomniał mi jak kiedyś robiłem remont skrzyni manualnej z Hondy Prelude jednemu klientowi. Pojechał do "speców" na wymianę łożysk dyfra, tylko panowie zapomnieli o tym, że trzeba ustawić napięcie wstępne łożysk stożkowych. W tej skrzyni był płaski magnes 3x1,5cm, jeż miał wysokość kolejnych 2cm,szkoda że nie zrobiłem fotki :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...