Skocz do zawartości

Czy to smutny koniec subaru w Polsce?


AK80

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś byłem zafascynowany SAAB- em, wiadomo, jak skończył. Od tego czasu swoją miłość przelałem na Subaru, mam nadzieję, że ta marka (w Europie) przetrwa. Różnica między tymi firmami jest taka, że Subaru mogę sprowadzić sobie z poza UE a SAAB-a niestety już nie. Jedno jest pewne mój następny samochód nie będzie elektryczny / hybrydowy, więc na pewno nie kupię go w UE salonie Subaru tylko prawdopodobnie ściągnę z Kanady. Pozostaje pytanie, co z serwisem i dostępnością części do wersji / modeli u Nas nie oferowanych? Z drugiej strony znajomy mechanik pracujący w serwisie Subaru mówi, że serwisują coraz więcej Subaraków z jednostkami niedostępnymi na naszym rynku, więc, to wcale nie będzie musiało być problemem. Na razie pozostaje mi chuchać i dmuchać na „ostatniego samuraja” Forka MY12 ze stałym napędem, manualem i reduktorem. Raczej nie ma takiej możliwości, żeby taka konfiguracja kiedykolwiek wróciła a cała ta elektronika i CVT, to będzie ostateczność. Aczkolwiek byłbym skłonny przytulić takiego Forka z silnikiem 1.8 DIT.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  • Super! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mi się wydaje że powodem "zastoju" jest tylko i wyłącznie pandemia. Widzę na co dzień  jak sytuacja wygląda w branży produkcyjnej z którą mam doczynienia - jest słabo nawet bardzo. Firmy które dostały ochłapy z PFR jakoś funkcjonują, te które nie dostały ( m.in ze względu że nikogo nie zatrudniały na umowę ) padły... Jest ciężko więc wcale się nie dziwię że sprzedaż aut nie tylko Subaru leży i kwiczy. Firmy /jednoosobowe działalności gospodarcze nie robią obrotów= nie kupują aut maszyn itp itd. Jest masakra i trzeba się z nią liczyć do konca 2021. Przetrwają tylko te firmy  które miały  jakiekolwiek oszczędności. Te które działały na skraju opłacalności padną - czy Subaru w EU jest właśnie taką firmą tego nie wiem

Edytowane przez Karas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.01.2021 o 10:11, Karas napisał:

a mi się wydaje że powodem "zastoju" jest tylko i wyłącznie pandemia. Widzę na co dzień  jak sytuacja wygląda w branży produkcyjnej z którą mam doczynienia - jest słabo nawet bardzo. Firmy które dostały ochłapy z PFR jakoś funkcjonują, te które nie dostały ( m.in ze względu że nikogo nie zatrudniały na umowę ) padły... Jest ciężko więc wcale się nie dziwię że sprzedaż aut nie tylko Subaru leży i kwiczy. Firmy /jednoosobowe działalności gospodarcze nie robią obrotów= nie kupują aut maszyn itp itd. Jest masakra i trzeba się z nią liczyć do konca 2021. Przetrwają tylko te firmy  które miały  jakiekolwiek oszczędności. Te które działały na skraju opłacalności padną - czy Subaru w EU jest właśnie taką firmą tego nie wiem

Wiadomo, że zanim gruby schudnie to chudy zdechnie, ale powiedzmy sobie szczerze, że oferta Subaru jest taka sobie. Już pal licho brak mocnych turbo czy 3.6.  Np. 160k za hybrydowego XV to mocne przegięcie. Gabarytowo jest poziom Toyoty Corolli, która w wersji full kosztuje około 110k PLN. Czy zamieniłbym lepszy napęd hybrydowy na podniesiony zawias i 4x4 dopłacając 50k ? Zdecydowanie nie. Tym bardziej, że są głośne plotki o planowanym wprowadzeniu 4x4 do Corolki. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, RoadRunner napisał:

Czy zamieniłbym lepszy napęd hybrydowy na podniesiony zawias i 4x4 dopłacając 50k ? Zdecydowanie nie. Tym bardziej, że są głośne plotki o planowanym wprowadzeniu 4x4 do Corolki

jeżeli mieszkałbyś przykładowo w Alpach , Kotlnie Kłodzkiej czy na Podhalu to podejrzewam że bardzo szybko zmieniłbyś zdanie. Absolutnie nie bronie modeli Subaru bo podobnie jak Ty uważam że na chwile obecną nie ma nic ciekawego w ofercie i np zamiast takiego nowego  XV kupiłbym nową vitarkę ale napęd w Subaru jest sporym atutem tego auta. Oczywiście ten kto nie ma go gdzie wykorzystać kupi corolle B)

Edytowane przez Karas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Karas napisał:

jeżeli mieszkałbyś przykładowo w Alpach , Kotlnie Kłodzkiej czy na Podhalu to podejrzewam że bardzo szybko zmieniłbyś zdanie. Absolutnie nie bronie modeli Subaru bo podobnie jak Ty uważam że na chwile obecną nie ma nic ciekawego w ofercie i np zamiast takiego nowego  XV kupiłbym nową vitarkę ale napęd w Subaru jest sporym atutem tego auta. Oczywiście ten kto nie ma go gdzie wykorzystać kupi corolle B)

 

Może sie mylę ale dość sporo czasu spędzałem na monitorowaniu ofert na Otomoto nie tak dawno i Podhale chyba Audicami Quattro stoi. Nawet jeśli wezmę poprawkę że Audi jest 6-7 razy więcej to Subaru chyba nie zdobyło serc naszych górali... no chyba że po prostu jeżdżą i nie chcą sprzedawać ;)

 

Myślałem o Vitarze, obejrzałem chyba wszystkie testy (polskojęzyczne na YT prawie na pewno)... i zdecydowałem sie zaryzykować i kupiłem XV pierwszej generacji (to na które tak narzekasz?:P). Vitarce czegoś brakuje, jest taka hmm,  przeciętna w każdym elemencie ale przyznaje że wydaje sie bardzo, bardzo uczciwym autem (właśnie pod kątem cena/jakość). O porzuceniu pomysłu kupna Vitary zdecydowały właśnie testy z YT i tam bodajrze Pertyn wspominał że auto nie jedzie prosto i trzeba non stop delikatnie korygować tor jazdy, po tym jak kilka osób potwierdziło ten fakt zrezygnowałem.

 Wspominałeś coś że XV ma kiepski współczynnik cena/jakość - coś w tym jest, może 2ga generacja jest poprawiona w stosunku do pierwszej ale chyba już wiem o co Ci chodziło :)

 

BTW jest gdzieś dostępna oficjalna statystyka sprzedaży Subaru w Polsce/Europie? Czy tylko opracowania dziennikarskie?

Edytowane przez jakubeczko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, jakubeczko napisał:

Wspominałeś coś że XV ma kiepski współczynnik cena/jakość - coś w tym jest, może 2ga generacja jest poprawiona w stosunku do pierwszej ale chyba już wiem o co Ci chodziło :)

tak i to dopiero wychodzi w trakcie użytkowni auta.  Sztywna pucha na kołach ale za to kompletnie bezawaryjna i tania w eksploatacji. Serc naszych górali Subaru nie zdobyło ale zdobyło chyba szacunek u  szwajcarskich bo tam tego smaga całkiem sporo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie w Szwajcarii tak jest, ale może dlatego że Subaru w porównaniu do np. Audi Allroad to dla nich groszę.

Mimo wszystko to fajny widok i jadąc w kantonie Wallis, przestaje już pozdrawiać innych kierowców Subaru machając ręką, bo Subaru tam aż za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Masteritos napisał:

jadąc w kantonie Wallis, przestaje już pozdrawiać innych kierowców Subaru machając ręką, bo Subaru tam aż za dużo.

Gdzie tak pozdrawiają? Mieliśmy dwa Subaru przez 6 lat. Pozdrowiło nas przez ten czas może pięć aut, ba nawet nie odpowiadają tylko robią ''karpia''. W Szwajcarii byliśmy nikt nie pozdrawiał.

BTW w Szwajcarii faktycznie Subaru jeździ mnóstwo, zupełnie inaczej niż w Japonii, gdzie Subaru sporadycznie można wypatrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, jakubeczko napisał:

BTW jest gdzieś dostępna oficjalna statystyka sprzedaży Subaru w Polsce/Europie? Czy tylko opracowania dziennikarskie?

@Dyrekcja kiedyś odpowiedziała na pytanie o oficjalną statystykę sprzedaży ale nie pamiętam w którym wątku.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miniony rok dla dealerów był zły, ale jak się okazuje, część może mieć mniejsze powody do narzekań:

https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-rynek-samochodow-mocno-hamuje,nId,5025195

 

Cytat

EY Polska odnotował, że tegoroczna ocena satysfakcji dealerskiej była najniższa w historii badania i wyniosła 3,27 pkt. Wśród 26 ocenianych importerów tylko 9 marek zostało ocenionych lepiej, niż w ubiegłym roku.

Czyli jakby to forumowi defetyści określili, dwudzieste miejsce od końca ;)

  • Lajk 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.02.2021 o 12:34, mechanik napisał:

Gdzie tak pozdrawiają? Mieliśmy dwa Subaru przez 6 lat. Pozdrowiło nas przez ten czas może pięć aut, ba nawet nie odpowiadają tylko robią ''karpia''. W Szwajcarii byliśmy nikt nie pozdrawiał.

BTW w Szwajcarii faktycznie Subaru jeździ mnóstwo, zupełnie inaczej niż w Japonii, gdzie Subaru sporadycznie można wypatrzeć.

Pozdrawiam się tak w Polsce,ale nie zawsze to działa. Aczkolwiek na Słowacji macha 95% kierowców pod Tatrami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.02.2021 o 22:38, jakubeczko napisał:

BTW jest gdzieś dostępna oficjalna statystyka sprzedaży Subaru w Polsce/Europie? Czy tylko opracowania dziennikarskie?

Jest tutaj 

 

Podsumowanie 2007-2019 w tym samym wątku w tym poście:

 

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jako góral mogę powiedzieć, że jeżdżąc po Podhalu można spotkać sporo Subaru, ale nie ma niemalże ofert sprzedaży. W każdym bądź razie aut jeździ ogrom. Zarówno Imprez jak i Foresterów i legacy, a nawet G3Xów jeździ masa.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak nieco refleksyjnie w temacie.

Dopóty, dopóki Subaru XV - tak, tak - daje absolutnie niezrównane walory użytkowe (bezpieczeństwo, prześwit, napęd, automat, wyposażenie, resorowanie) za taką cenę tj. cenę 1,6 jestem spokojny o markę w Polsce.

 

Gorzej się robi jak wspinamy się po szczeblach cenowych (Forester, Outback)....:unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...