Skocz do zawartości

Stuki spod maski


grzes124

Rekomendowane odpowiedzi

Pacjent: Subaru Forester XT 2015

Co jakiś czas (w tym roku może zdarzyło się 6 razy, wcześniej nie pamiętam takich sytuacji) podczas jazdy (mam wrażenie, że zawsze gdy przyspieszam) dochodzą metaliczne stuki spod maski samochodu.

Jest to kilka stuków, po czym jest spokój. Wydaje mi się także jakby przez tą chwilę samochód tracił moc, ale może być to moje subiektywne odczucie.

Temat zgłaszałem kilka razy w ASO przy okazji przeglądów czy wymiany oleju, ale poza sprawdzeniem samej maski czy wgraniem nowego softu, nic więcej nie zostało ustalone (wg przekazanych mi informacji).

Parę dni temu sytuacja się powtórzyła, i tym razem udało mi się nagrać dźwięk poprzez kamerkę samochodową.

Poniżej filmik (cztery stuki, zaczynające się w połowie nagrania). Najlepiej odsłuchać przez słuchawki, ponieważ jakość nagrań audio kamerki nie jest najlepsza, a poza tym stukom towarzyszą szumy normalnej jazdy.

 

https://youtu.be/xvzziVGqHjs

 

Czy może być to odgłos spalania stukowego?
Czy może jakaś cześć/śruba się poluzowała i w pewnych okolicznościach wpada w rezonans?


Pozdrawiam, Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie słyszę z tego filmiku, spróbuję odsluchac na kompie. U mnie również czasami pojawia się jakiś dziwny, metaliczny dźwięk ale podczas uruchamiania pojazdu, długo trzeba wtedy rozrusznikiem kręcić, a jak zaskoczy to nie ma mocy przez chwilę. Nie wiem czy to jest to samo co u Ciebie, na pewno procedura postępowania ASO jest taka sama... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Dottoree napisał:

Nic nie słyszę z tego filmiku, spróbuję odsluchac na kompie. U mnie również czasami pojawia się jakiś dziwny, metaliczny dźwięk ale podczas uruchamiania pojazdu, długo trzeba wtedy rozrusznikiem kręcić, a jak zaskoczy to nie ma mocy przez chwilę. Nie wiem czy to jest to samo co u Ciebie, na pewno procedura postępowania ASO jest taka sama... ;)

Trzeba odsłuchać w słuchawkach. Dokładnie w połowie nagrania cztery/pięć szybkich stuków.

Podczas odpalania nie zauważyłem, pojawia się sporadycznie podczas jazdy. Czasem potrafi zastukać dzień po dniu, czasem przez kilka miesięcy jest spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro na razie brak odpowiedzi działu technicznego, to może ktoś z szanownych użytkowników ma jakiekolwiek skojarzenia z tym zjawiskiem?

Zdaję sobie sprawę, że nagranie jest daaalekie od ideału, ale lepszego nie mam ( i chyba mieć nie będę, no może jakbym zainstalował mikrofon pod maską ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu powyższych postów, trudno jest udzielić konkretnej informacji,  może poza prośbą o kontakt z ASO Subaru.

Nagranie dźwiękowe zawsze zniekształca ogląd sytuacji, dlatego lepszym rozwiązaniem jest gdy doświadczony technik dokona diagnozy :)   

pozdr

DT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź.

 

Temat zgłaszany kilkukrotnie w ASO, niestety bez diagnozy.

Natomiast przedstawione zjawisko zdarza się na tyle rzadko, że niemożliwym jest zaprezentowanie tego pracownikowi ASO, a nie stać mnie na wynajem długoterminowy i utrzymanie takiego pracownika :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Trochę krótki ten film nagrałeś. Dla mnie to bardziej skrzypienie niż stuki - może jakaś poduszka silnika, skrzyni ...a może fotel? ;)

Może spróbuj przejechać się szybko, po jakiejś pofalowanej drodze, tak żeby były duże przeciążenia góra/dół i zobacz, czy to nie wywoła serii takich dźwięków.

Edytowane przez Kambol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Hej Szark81, rozumiem że tez masz to w forku XT? Jaki rocznik? Jak często pojawia się objaw?

 

Od września stuki pojawiły się w zasadzie raz, i szczerze nie mogę znaleźć reguły na nie, w stylu jazda spokojna/dynamiczna, szybka/wolna....

Czasami się zastanawiam, czy aby jakaś część (może coś jest niedokręcone) w pewnych sprzyjających okolicznościach nie wpada w rezonans.

Zastanawiałem się też nad jakością paliwa i ewentualnym spalaniem stukowym, ale generalnie 90% paliwa kupuje na tych samych (dobrych) stacjach, i w sumie przy tankowaniu shell 95 v-power, też się kiedyś stuki pojawiły.

Natomiast jest to tak rzadkie i tak nieprzewidywalne zjawisko (w sensie, kiedy kolejny raz się powtórzy), że oprócz zgłaszania problemu w ASO na kolejnych przeglądach, nie podejmuje dodatkowych akcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Dzisiaj stuki pojawiły się kolejny raz.

Tym razem nagranie jest wyraźniejsze. Stuki jak pisałem wcześniej dobiegają z przodu samochodu (spod maski).

 

https://youtu.be/7czHwESkzAM

 

Czy komuś z was, coś przypomina ten dźwięk?

 

edit: Powyższe pytanie kieruje zarówno do działu technicznego jak i koleżanek i kolegów na forum.

Edytowane przez grzse124
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pytanie do autora nagrania:

czy mi się wydaje ale tuż przed "klekotem" przejechałeś przez nierówność ?? Słyszę jako pierwsze pojedyncze uderzenie a potem serię dźwięków, więc czy dobrze obstawiam jako pierwsze to nierówność na asfalcie a dopiero następnie :obcy dźwięk: ???

 

Ale moim skromnym zdaniem ten temat powinien być przeniesiony do innego działu - Dyrekcja zdalnie nie uleczy - jedyny który to robił to Kaszpirowski na ekranach starych telewizorów...

Edytowane przez 4444
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Droga była równa, jechałem z kompletem pasażerów, w tym dwójką małych dzieci, więc raczej tu bym szukał źródła pierwszego "uderzenia"

@4444 Do jakiego działu sugerujesz przenieść temat?

 

Oczywiście przy najbliższym przeglądzie problem zostanie zgłoszony kolejny raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez urazy, ale jak ja bym się przejmował każdym takim dziwnym dźwiękiem spod maski to wolałbym auta w ogóle nie odpalać :)

A na poważnie: atakuj ASO albo oddaj po prostu do nie-aso, zapłać 100-200 i niech Ci sprawdzą wszystkie połączenia plastików, osłony na silniku, wiatraki, gril, układ wydechowy, śruby, śrubki, zawieszenie (to raczej nie to), itp.  Będziesz spał spokojnie.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...