Skocz do zawartości

Rekomendowany rozmiar opony zimowej 17"


jatyon

Rekomendowane odpowiedzi

1. Czy jest jakaś oficjalna rekomendacja rozmiaru zimowej opony o wielkosci 17"? 

(OBK MY2017)

szukalem w archiwum i nic takiego nie znalazlem.

 

zdaję sobie sprawę, że każdy kierowca dobiera pod swoje preferencje. 

 

czy to ma być 225/55 czy moze byc 225/45 czy tez 215/55?

 

2. Czy opona powinna byc z oznaczeniem SUV? czy wastarczy, że będzie miała odpowiedni "indeks obciażenia"?

 

Z góry dziękuję za wsparcie :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, jatyon napisał:

czy to ma być 225/55 czy moze byc 225/45 czy tez 215/55?

 

Dlaczego chcesz mniejsze koło niż fabryczne? Kup dokładnie taki sam rozmiar, jak te na których OBK wyjechał z fabryki - dla 17" to jest 225/65.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fabryczna 18" jest 225/60 a nie 225/65. Kup 17" o takim rozmiarze, jak pisałem w poprzednim poście. 225/55/70 to jest dużo mniejsze koło od fabrycznego. Jak dla mnie taki rozmiar do OBK same wady. Niższy komfort, niższy prześwit i samochód będzie wyglądał komicznie z za małymi kołami. 

Jesteś pewien, że manual dopuszcza taki rozmiar?

 

Mniejsza felga nie oznacza mniejszego koła, dlatego 17" ma wyższy profil niż 18". Producent dopuszcza różne wielkości kół ale średnica zazwyczaj jest zbliżona.

Edytowane przez spawalniczy
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, jatyon napisał:

Czy jest jakaś oficjalna rekomendacja rozmiaru zimowej opony o wielkosci 17"? 

(OBK MY2017)

szukalem w archiwum i nic takiego nie znalazlem.

 

zdaję sobie sprawę, że każdy kierowca dobiera pod swoje preferencje. 

 

czy to ma być 225/55 czy moze byc 225/45 czy tez 215/55?

 

2. Czy opona powinna byc z oznaczeniem SUV? czy wastarczy, że będzie miała odpowiedni "indeks obciażenia"?

 

Z góry dziękuję za wsparcie :)

wszystkie dane dotyczące homologowanych rozmiarów opon ( łącznie z indeksem obciążenia) masz przyklejone na karoserii jak otworzysz drzwi kierowcy oraz w manualu który dostałeś z autem. To nie  jest tak  że kierowca ma swoje preferencje tylko auto ma homologowane rozmiary opon. Opona nie  musi być z oznaczeniem SUV ani wzmacniana. Powinna posiadać natomiast homologowany rozmiar z homologowanym indeksem.

Edytowane przez Karas
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, jatyon napisał:

1. Czy jest jakaś oficjalna rekomendacja rozmiaru zimowej opony o wielkosci 17"? 

(OBK MY2017)

szukalem w archiwum i nic takiego nie znalazlem.

 

zdaję sobie sprawę, że każdy kierowca dobiera pod swoje preferencje. 

 

czy to ma być 225/55 czy moze byc 225/45 czy tez 215/55?

 

2. Czy opona powinna byc z oznaczeniem SUV? czy wastarczy, że będzie miała odpowiedni "indeks obciażenia"?

 

Z góry dziękuję za wsparcie :)

 

 

Jeżeli masz wątpliwości możesz skorzystać z kalkulatora, np

http://www.rimsntires.com/specspro.jsp

Edytowane przez limesiak
edit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, spawalniczy napisał:

Mój manual odsyła do naklejki, gdzie mam podany tylko jeden rozmiar 225/60/18. W manualu nie  ma specyfikacji opon.

Podane są jedynie dwa alternatywne rozmiary dojazdówek.

wlasnie sparwdzilem naklejke mam to samo 225/60 18 - kazdy obk u dealera jest proponowany z rowniez z 225/65 R17

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, spawalniczy napisał:

Mój manual odsyła do naklejki, gdzie mam podany tylko jeden rozmiar 225/60/18. W manualu nie  ma specyfikacji opon.

rozdział 12-9 

odsyłam do manuala dla wersji US

https://view.joomag.com/subaru-outback-manuals-2015-outback-owners-manual/0313881001405522989?page=509

strona 540

wszystkie odpowiedzi na zadane na forum pytania dotyczące eksploatacji podzespołów, interwałów wymian itp są w manualu . Niestety  nikomu się nie  chce  czytać :)

Edytowane przez Karas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdz na strone np Nokiana i tam daj automatyczne wyszukiwanie opon po modelu samochodu. Notabene-polecam zimowki Nokiana w wersji SUV. Sam na nich smigam w swoim OBK 2010 i jak na razie mnie nie zawiodly.Mieszkam w Beskidach a tam gorek i nieodsniezonych drog nie brakuje

Wysłane z mojego MARSHALL przy użyciu Tapatalka

Faktycznie - jest taki rozmiar - tylko, że to jest manual z rynku USA - uniwersalny dla modeli Legacy i Outback. Te mniejsze koła są do Legacy. Amen!
 
Sprawdz jeszcze czy wogole mozesz zalozyc 17 bo mozesz miec duze zaciski hamulcowe i tylko 18 sa dedykowane akurat do twojego modelu samochodu

Wysłane z mojego MARSHALL przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, von Grosheck napisał:

Wejdz na strone np Nokiana i tam daj automatyczne wyszukiwanie opon po modelu samochodu. Notabene-polecam zimowki Nokiana w wersji SUV. Sam na nich smigam w swoim OBK 2010 i jak na razie mnie nie zawiodly.Mieszkam w Beskidach a tam gorek i nieodsniezonych drog nie brakuje

 

Na nokianach przejechalem ok 200 tys - na zimowych i na letnich, tylko poprzednik wazyl lekko ponad 2t. OBK jest o kilkaset kilo lzejszy i zastanawiam sie czy opona musi byc "suv" czy tez nie.

Mam dobra opinie o nokianach, chociaz w testach nie zajmuje czolowki, ale tez nie jest zle. Szukalem czegos lepszego (np. dunlop wintersport 5). 

Hamulce? hm... musze to sprawdzic. Chcialem tez kupic jakies lzejsze felgi (alu) od fabrycznych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Czy ktoś z szanownego grona zakładał opony 235/60 R18 do Outback V?
Chciałbym założyć szersze opony i zastanawiam się jest to możliwe na oryginalnych felgach, czy też trzeba kupować nowe. Obecnie mam 225/60 R18.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.03.2021 o 09:32, Szklany napisał:

Czy ktoś z szanownego grona zakładał opony 235/60 R18 do Outback V?
Chciałbym założyć szersze opony i zastanawiam się jest to możliwe na oryginalnych felgach, czy też trzeba kupować nowe. Obecnie mam 225/60 R18.

Kiedys sie zastanawialem nad tym rozmiarem, ale na zime lepsze sa wezsze opony i 225 bedzie lepiej dzialala w sniegu, u siebie zalozylem 225/65/17, a na lato 245/55/19...

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...