Jump to content

Pytanie o tempomat i DPF

P@viAN
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich

Muszę to napisać w moim pierwszym poście na tym forum jako że jestem nowy w świecie Subaru naprawdę spodobała mi się kultura posiadaczy Subaru i zwyczaj pokazywania sobie część. Naprawdę świetna sprawa i sam zacząłem praktykować :) Ale do rzeczy:

Mam dwa pytania do mojego Forka 2.0 SH 2008 pierwsze dotyczy tempomatu tzn:

1. Kiedy jadę na tempomacie ustawionym np na 60 km\h i przytrafi się kawałek zjazdu z górki taki ze samochód własną masą rozpędzi się do ponad np 100 km\h (różnie nie zaopserwowałem dokładnie o ile prędkość się zwiększa) tempomat całkowicie się wyłącza. Taką sytuację zauważyłem już 4x a jako że mieszkam w Bieszczadach to górek tu nie brakuje i moje pytanie czy to normalne? Czy spotkaliście się z takim całkowitym wyłączeniem tempomatu bez dotykania sprzęgła, hamulca czy przycisku tempomatu (zresztą nawet sprzęgło i hamulec nie wyłączają całkowicie tempomatu)? W instrukcji jest napisane że kiedy prędkość zwiększy się o 10km\h jak zadana na tempomacie to tempomat powinien zwiększyć prędkość zadaną na tempomacie o 1 km\h. Co ciekawe sytuacja nie występuje przy zwiększaniu prędkości pedałem gazu. Kiedy zwiększa się prędkość pedałem gazu to tak jak napisane w instrukcji na każdy wzrost ponad 10km/h zadana prędkość tempomatu zwiększa się o 1km\h.

2. Drugie pytanko dotyczy DPFa

Jak często zaświeca się wam kontrolka dopalania DPFu??? Wiem że to zależy od stylu jazdy długości pokonywanych odcinków itp itd tego nie trzeba tłumaczyć. W sumie to jestem właścicielem Forka od niedawna i cały czas się go uczę min. śledząc właśnie to forum. A przede wszystkim musiałem się trochę przestawić w stylu prowadzenia samochodu ze względu iż wcześniej jeździłem renzynką :) a teraz diesel i z DPFem mega różnica. Chce się tylko zorientować jakie macie doświadczenia z kontrolką dopalania DPFu i czy czasem nie zaczyna umierać mój DPF czy może to normalne w Forku że kontrolka dopalania DPFu co jakiś czas upomina się o dopalanie go ze względu na dbanie o sam DPF (jak na razie dopalanie DPFu zaświeciło mi się dwa razy ale po zastosowaniu rozwiązania z instrukcji obsługi kontrolka DPF na razie gasła i się puki co nie świeci)... z góry dzięki za odpowiedzi sugestie spostrzeżenia itp :)

Też od niedawna jeżdżę dieslem z PDFem,ale od czasu zakupu,to kontrolka nie zaświeciła mi się ani razu. Wiadomo, tylko przy włączaniu zapłonu. Przejechałem ok.13kkm. A zazwyczaj przejeżdżam dziennie 2 x po ok. 50km jazdy ciągłej no i resztę po mieście i nieduże korki, czasami jakaś autostrada.

Edited by benola

40 minut temu, P@viAN napisał:

Kiedy jadę na tempomacie ustawionym np na 60 km\h i przytrafi się kawałek zjazdu z górki taki ze samochód własną masą rozpędzi się do ponad np 100 km\h (różnie nie zaopserwowałem dokładnie o ile prędkość się zwiększa) tempomat całkowicie się wyłącza.

Wydaje mi się to normalne. Sam tak nie miałem bo nie wpadłem na używanie tempomatu w górach :)

Ale jeśli hamując silnikiem z górki, samochód nie jest w stanie utrzymać zadanej prędkości to sensowne, że tempomat staje się zbędny i pewnie komputer go wyłącza.

42 minuty temu, P@viAN napisał:

2. Drugie pytanko dotyczy DPFa

Auto nie mogło dopalić DPF i poprosiło o tryb jazdy który pozwoli to zrobić.

Żeby nie powielać informacji  na forum... tutaj dwa wątki po których lekturze będziesz ekspertem :)

http://forum.subaru.pl/index.php?/topic/89071-dpf-story-lub-jak-kto-woli-ketivv-mode…/

https://forum.subaru.pl/topic/89823-sbd-i-torque/ (choć ten wątek chyba nie dla Ciebie bo masz auto dla którego to rozwiązanie nie zadziała....)

Ale jak mi pożyczysz auto na miesiąc to może się uda coś wymyślić ;)