Jump to content

[DIY] Naprawa spryskiwaczy reflektorów Forester SG przedlift.


dr.elich
 Share

Recommended Posts

W ostatnim czasie przerobiłem temat naprawy pompki spryskiwaczy w Foresterze SG. Udało mi się dojść do pewnych wniosków.

Problemem w Foresterach jest najczęściej padający silniczek/pompka spyskiwaczy. Znajduje się on w dolnej części zbiornika, na przedniej jego ściance.

W moim przypadku miałem pompkę starą i używkę rzekomo działającą.

I tak: po podmianie na używkę nie pompowało, ale zmienił się dźwięk w okolicy schowka pasażera - tam jest moduł sterujący. 

Co się okazało: silniczek stary był zupełnie martwy. "Nowa" używka była zastana - grzała się, ale nie pompowała. Przy silniczku martwym odgłos przekaźnika w schowku był taki jak na odpiętej pompce. W "nowej" używce wyraźnie inny - ostatecznie rozebrałem jej obudowę i rozruszałem oraz przesmarowałem trzpień ->działa.

 

Proponuję więc następujący algorytm naprawy (dla Forestera SG przedlifta, być może także Imprezy):

 

1. Sprawdzić drożność trójnika pod zderzakiem (tam bywa także problem). Można zdjąć wężyk i zobaczyć, czy leje się na ziemię.

      I

     V

2. Posłuchać, czy cyka przekaźnik w okolicy schowka w momencie wciśnięcia przycisku.  -> nie cyka -> diagnozować uszkodzenie przekaźnika.

      I

     V

3. Odłączyć wtyczkę pompki.  -> zmiana odgłosu -> pompka nadaje się do naprawy. Zdjąć czarną, metalową obudowę, rozruszać ośkę i zalać olejem.

      I

     V

4. Wymiana pompki. Do Forestera można zamiennie włożyć pompkę z Hondy. Wystarczy podmienić wtyczkę.

Link to comment
Share on other sites

wyważasz szeroko otwarte wrota do stodoły, wątków na ten temat było sporo.

Najlepsze co można zrobić to wymienić pompkę na jeden z polecanych zamienników. Ja u siebie mam pompkę z Lexusa/Toyoty, pasuje idealnie, jedynie wiązkę trzeba przerobić. Problem z zapiekającą się pompką znika.

Link to comment
Share on other sites

Kiedyś szukałem i nie znalazłem. Jeśli faktycznie już było wiele razy to temat można wywalić. Choć próba przywrócenia sprawności własnej pompki jest uważam warta tej 1h zabawy.

Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, dr.elich napisał:

Kiedyś szukałem i nie znalazłem. Jeśli faktycznie już było wiele razy to temat można wywalić. Choć próba przywrócenia sprawności własnej pompki jest uważam warta tej 1h zabawy.

wierz mi nie jest warta, będziesz to powtarzał co sezon albo i częściej jak latem zapomnisz o używaniu spryskiwaczy lamp.

Pompka od Lexusa, jaką mam u siebie, kosztuje na allegro 20,- + przesyłka, roboty przy adaptacji niewiele więcej, a problem znika.

Tu masz zdjęcia z przeszczepu, efekt jest praktycznie jak seria, niektórzy polecają wersję pionową, ale trzeba kombinować z montażem i słabo to wygląda.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
5 godzin temu, 90maciek napisał:

witam, czy może ktoś polecić pompke do spryskiwaczy reflektorów Subaru Forester 2.0 Xt 2003 r ?

masz wyżej link do posta z opisem, skorzystaj bo masz ten sam model u siebie.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...