Skocz do zawartości

ej22 sohc fakty i mity


Ma'lthael

Rekomendowane odpowiedzi

Źle zadałem pytanie jak wg was forumowiczów przedstawia się genialność tej jednostki w porównaniu do innych np ej18 albo ej20 wszyscy znający oznaczenia tej jednostki wiedzą co napisano w Wiki ale Wikipedia nie podała np że istnieje seryjna ej22 sohc 160 konna. O jej wytrzymałości krążą już legendy a na forum przydało by się jednak kompendium wiedzy o danej jednostce napędowej począwszy od turbodziadka po amerykańską wannę z ostatnią generacją tego wspaniałego silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jest to hydrauliczna regulacja zaworów co pozwala tanio gazować, jedynym mocniejszym silnikiem Subaru, w którym była zastosowana była jednostka EG33. Też zresztą raczej pozytywnie oceniana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej22 160 kuni bylo sohc czy dohc?
Zwykle ej22 128 czy 136 jest tak wytrzymale jak ej20 a koni wiecej, dlatego jest to zajebisty motor :)

Wysłane z mojego X5max_PRO przy użyciu Tapatalka

A o ej18 slyszalem tyle ze to jedyny silnik wolnossacy ktory znosi uturbienie bez kucia. Smialo mozna osprzet od s-turbo zalozyc i smigac (chyba trzeba go delikatnie odprezyc)

Wysłane z mojego X5max_PRO przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adix1 jak mozesz to podaj numery ECU. Masz sohc? Mierzyles kiedys kompresje? Zawory masz na na hydro?

Wysłane z mojego X5max_PRO przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Voldemort napisał:

Dla mnie jest to hydrauliczna regulacja zaworów co pozwala tanio gazować, jedynym mocniejszym silnikiem Subaru, w którym była zastosowana była jednostka EG33. Też zresztą raczej pozytywnie oceniana.

Zaraz zaraz a seria wg nie była montowana również w svx? Czy tylko w xt?

4 godziny temu, andre82 napisał:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Subaru_Impreza#Modele_ameryka.C5.84skie_2 i jest  wzmianka o ej22 160 KM . Hm mam ej 22 wersja us i żeby to miało 160 KM to dupohamownia nie stwierdziła. A hamować auta nie będę bo skrzynia AT. 

I nie stwierdzi ej22 160 hp była tylko w imprezie outback sport w wersji z skrzynią manualną a wszyscy wiemy ze w USA manuali to nawet złodzieje się nie czepiają bo nie umieją tego obsługiwać:biglol:

6 godzin temu, diabel_215 napisał:

Ej22 160 kuni bylo sohc czy dohc?
Zwykle ej22 128 czy 136 jest tak wytrzymale jak ej20 a koni wiecej, dlatego jest to zajebisty motor :)

Wysłane z mojego X5max_PRO przy użyciu Tapatalka
 

A o ej18 slyszalem tyle ze to jedyny silnik wolnossacy ktory znosi uturbienie bez kucia. Smialo mozna osprzet od s-turbo zalozyc i smigac (chyba trzeba go delikatnie odprezyc)

Wysłane z mojego X5max_PRO przy użyciu Tapatalka
 

Ja osobiście jestem zdania ze zwykłe ej20 to po prostu ej18 Long block najzwyczajniej w świecie rozwiercone. Natomiast ja słyszałem że najlepsze n/a pod turbo to są właśnie short block ej18 z drobna modyfikacją w postaci głowic ej22 na podwójnym kanale a pancerność wnętrza to wciąż są raczej zdania podzielone bo jedni potrafią wyciągnąć z tego prawie 300 hp bez kucia a innym już przy ledwie 180 hp korby(sic!) odmawiały posłuszeństwa gdzie wedle wszelkich opinii najsłabszym elementem jest wytrzymałość odlewanych tłoków oraz panewki. Ej18 do tej pory ma najgrubsze ścianki cylindrów ok 9mm a to już jest poziom większy lub równy niż słynne hondowskie szlifierki czy vagowskie 1.8 t pierwszych wypustów.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W XT6 był ER27, miał też nieco większą moc i HLA. Natomiast nie miał on zbyt dużo wspólnego z EJ22 (jeśli w ogóle), różnica mocy 11KM też nie powala.

SVXowy EG33 to 6-cyl EJ22 plus parę elementów prototypowych EJ25.

 

Natomiast skupmy się tutaj na EJ22 zgodnie z tematem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc reasumując ej18 był tak właściwie początkiem serii zgodnie z tym co pisze Wiki, a ej22 był w późniejszym czasie najbardziej rozwojowym silnikiem co tłumaczy związek ej18>ej22>ej20>ej25( nie pamiętam skąd to wiem ale gdzieś w krainie kangorów był podobnoczłowiek który rozebrał wszystkie silniki subaru  i zrobił porównanie i wyszło mu że najpierw rozwiercono ej18 do ej22 a następnie na jego bazie powstał ej20 i ej25 jak się mylę niech ktoś mnie poprawi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega w stanach ujeżdżał wannę outbacka sport przez 5 lat i miał przez cały czas problem(póki nie sprzedał:D) z mechanikami bo nie byli w stanie ogarnąć w Balitmore manuala i nie wierzyli ze to 160 hp ej22 bo w sumie jest ich o wiele wiele mniej niż nawet ej22tB)

Poza tym to chyba normalne w FHI ze wersje mt wypuszczane na inne rynki jak eu miały więcej mocy jak at a info mi za by powiedzieć mam od użytkownika a informacje znalezione na samej Wiki tylko potwierdziły że znajomek nie zrobił mnie na kolorowo:yahoo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, diabel_215 napisał:

Adix1 jak mozesz to podaj numery ECU. Masz sohc? Mierzyles kiedys kompresje? Zawory masz na na hydro?

Wysłane z mojego X5max_PRO przy użyciu Tapatalka
 

Eg33 to jest dohc. Zawory na hydro. Numer ecu jak znajde to dodam ;-) 

s-l1000.jpg

Edytowane przez adixi1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ma'lthael napisał:

Kolega w stanach ujeżdżał wannę outbacka sport przez 5 lat i miał przez cały czas problem(póki nie sprzedał:D) z mechanikami bo nie byli w stanie ogarnąć w Balitmore manuala i nie wierzyli ze to 160 hp ej22 bo w sumie jest ich o wiele wiele mniej niż nawet ej22tB)

Poza tym to chyba normalne w FHI ze wersje mt wypuszczane na inne rynki jak eu miały więcej mocy jak at a info mi za by powiedzieć mam od użytkownika a informacje znalezione na samej Wiki tylko potwierdziły że znajomek nie zrobił mnie na kolorowo:yahoo:

Kiepskie mechaniki , pytanie czego nie byli w stanie ogarnąc?  samym kompem ogarnęli wincyj mocy? glowice, wtryski te same ? ciekawostka 2.0 160 ze zmiennymi fazami nierzadu subaru dopiero w hawku wrzucilo gdy w takim bemwe 150 z 2 litrow w e36 juz bylo. to w takim razie skoro byl ej22 160 po kiego bylo robic ej25 w rs-ie skoro mocy bylo marginalnie wincyj? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnikowo nic ich nie zaskakiwało to wciąż to samo popularne tam ej22 tylko już z tymi molibdenowymi pokryciami tuleji cylindrów byli po prostu zdziwieni tym że to jest manual a niestety ale mechanicy od dawna mają problem z poprawną naprawą manualnych skrzyń biegów i to już niestety nie tylko w stanach ale nawet u nas w rodzinnej Polsce. Sam miałem przypadek że po samą głupią opinię czy jest sens wywalać dwumas z 1.8t musiałem jechać do gościa który zajmuję się tylko i wyłącznie skrzyniami biegów a do silnika się nie dotyka...;)

Poza tym znajomek mówił że ta wersja ej22 z 160 hp występowała tylko i wyłącznie w outback sport i on sam się spotkał z tym że tylko w manualu bo w at wciąż były wersje ~130 i ~140 konne mnie dziwi jednak co innego dlaczego ta odmiana ej22 była montowana praktycznie w najmniejszym aucie od FHI na rynek us a nie np w większych legacy chociażby?

Sama Wikia też tylko wspomina o wersji 160 hp że taka była i tylko tyle sam się domyśliłem ze to jest jakaś modernizacja albo ej22 phase 2 albo nawet jakiś fabryczny frankenmod od FHI na phase 1 najlepiej jakby się mimo wszystko wypowiedział ktoś kto ogarnia te silniki z my97 bo większość nawet outbackow sport z ej22 jest z tego rocznika bo gdybając od tak sobie to kolonię na księżycu można by zbudować:biglol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój znajomek musiał mieć jedyną wersję tego silnika. Gdzie bym nie szukał nie ma słowa o 160 konnym silniku w imprezie.ej 22 był montowany w imprezach otuback sport i w 1996 jak też w kolejnych latach produkcji tej generacji imprezy. Pytanie skąd twoj znajomek wiedział że ma ej 22 160 kucy? hamował auto na hamowni czy dupohamownia mu to powiedziała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, andre82 napisał:

Twój znajomek musiał mieć jedyną wersję tego silnika. Gdzie bym nie szukał nie ma słowa o 160 konnym silniku w imprezie.ej 22 był montowany w imprezach otuback sport i w 1996 jak też w kolejnych latach produkcji tej generacji imprezy. Pytanie skąd twoj znajomek wiedział że ma ej 22 160 kucy? hamował auto na hamowni czy dupohamownia mu to powiedziała.

Ja jak hamowalem swojego 1.8t to na kołach miałem 136 km i 215 niuta na seryjnym silniku z świecami przykreconymi chyba na palce i całymi w oleju to sądzę że i tu w większości przypadków nawet zdrowe silniki by rzadko trzymały serię, a tak jak powiedziałem nie tylko my się dziwimy tej mocy z tego silnika kiedyś byłem święcie przekonany ze on miał jakiegoś swapa z turbo dziadka może ale on się upierał że jak kupił w 2002 roku bodajże to żadnych swapow nie robił on sam ani poprzedni właściciel i to jest w 100 % seryjne autko a w dowód miał jak byk wpisane 120 kw... Szkoda że już blisko 9 lat po sprzedaży tak to by było najprościej żeby mi wysłał zdjęcie tabliczki znamionowej tam wszystko po vinie da radę ogarnąć a tak pozostaje nam tylko gdybanie dlaczego ten silnik miał w serii 160 hp i to co śmieszniejsze w sohc. Ja jestem zdania że w tej kwestii powinien nam pomóc ktoś kto bardzo dobrze zna rynek us i wie co w czym było bo tak jak mówię Wiki to o ej22 160 hp mówi ze był... I tyle ale juz gdzie było to montowane dlaczego i czemu słuch o tej odmianie zaginął to już milczy jak martwa a co się szuka w Google to wywala tylko turbo dziadka z tą mocą albo podrasowane zwykłe ej22 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc bazujesz na tym co wbite w dowód. Super . Równie dobrze można z fusów wróżyć. W tamtym czasie jak te auto było sprowadzane i rejestrowane w systemach urzędów nie mieli silnika ej22 w imprezie  i każdy urzędas brał co mu pasowało. ja na ten przykład mam w dowodzie 155 KW. znajomy ma też outback sporta tyle ze z 2000 roku i też ma to samo wbite w dowód co ja bo oba auta były sprowadzone w tym samym czasie , Jakiś idiota nawypisywał bzdur w wikipedii bo prócz legaca starego i imprezy z usa ej 22 sohc nie był montowany w innych modelach.Wersja outback sport w gf miała kurnik na masce jak europejskie gietki i staba z tyłu no i oczywiście dwu kolorowe malowanie. 

Edytowane przez andre82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, andre82 napisał:

Więc bazujesz na tym co wbite w dowód. Super . Równie dobrze można z fusów wróżyć. W tamtym czasie jak te auto było sprowadzane i rejestrowane w systemach urzędów nie mieli silnika ej22 w imprezie  i każdy urzędas brał co mu pasowało. ja na ten przykład mam w dowodzie 155 KW. znajomy ma też outback sporta tyle ze z 2000 roku i też ma to samo wbite w dowód co ja bo oba auta były sprowadzone w tym samym czasie , Jakiś idiota nawypisywał bzdur w wikipedii bo prócz legaca starego i imprezy z usa ej 22 sohc nie był montowany w innych modelach.Wersja outback sport w gf miała kurnik na masce jak europejskie gietki i staba z tyłu no i oczywiście dwu kolorowe malowanie. 

Ale zaraz zaraz Ty mówisz oczywiście o autkach sprowadzonych do pl i w Polsce rejestrowanych czy również o tych zarejestrowanych w stanach i tam użytkowanych? I nie tylko impreza outback sport ale również wersja gravel express miała podwójne malowanie (na nie których rynkach te dwie nazwy są jakimś cudem zamienne!) tak samo zresztą pamiętam była dyskusja bodajże o 1.6t w gd czy był czy nie a później się okazało że diler grecki o ile dobrze pamiętam dogadał się z FHI i montował te jednostki w niektórych blobach. I tłumaczę że wersja ej22 160 hp to jest prawdopodobnie ten rodzaj ej22 w którym FHI odwalilo kawał dobrej roboty i pokryło tuleje i tłoki molibdenkiem czegoś tam w celu zmniejszenia tarcia i uzyskali ok 10 % wzrost mocy to łatwo obliczyć 142/10=14.2 a to już masz 142+14.2 to wychodzi 156.2 a tu przy lepszym wydechu lepszym dolocie to te 3-4 konie mechaniczne to już niech inni wypowiedzą się którzy modyfikują autka czy tyle się da na tym osiągnąć w n/a. Na wspominkę jeszcze dodam ze znajomek miał w swojej "wanience" grzanie foteli fabrycznie montowane co na my97 imprezę to jest mi znany osobiście jedyny taki przypadek oraz box z filtrem powietrza pod wlotem na masce gdzie w gt masz IC:D a odnośnie wogole imprezy outback sport to był taki można by powiedzieć gt na us tylko bez turba i z większymi pojemnościami (przepisy ekoterroru już wtedy skutecznie działały) i to właśnie ze stanów jest najwięcej "wanienek" ej22( w Polsce prędzej gt w idealnym stanie znajdziesz niż us spec ej22) I ej25(jak ktoś ma to się nie przyzna bo wie co to jest i jak ciężko to dorwaćB)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grawel expres mial silnik z turbo wyzsze zawieszenie i dodatki ktorych outback sport nie mial wiec nie mozna mowic ze te nazwy byly zamienne bo to zupelnie inne wersje. z tym 160 konnym silnikiem jest jak z yeti są ludzie co wierzą ze istnieje ale nikt nie widzial. To ze w papierach wpisane to nic nie znaczy, zresztą z tego co piszesz wynika ze twoj kumpel mial rozbierany silnik co dodatkowo nie potwierdza faktu o jego pancernosci. sprawdzilem kilka imprez po vin outback sportow i w zadnej nie ma 160 kucy. google tez milczy na ten temat. szybbciej info o sti 22b czy grawelu znajdziesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, andre82 napisał:

Grawel expres mial silnik z turbo wyzsze zawieszenie i dodatki ktorych outback sport nie mial wiec nie mozna mowic ze te nazwy byly zamienne bo to zupelnie inne wersje. z tym 160 konnym silnikiem jest jak z yeti są ludzie co wierzą ze istnieje ale nikt nie widzial. To ze w papierach wpisane to nic nie znaczy, zresztą z tego co piszesz wynika ze twoj kumpel mial rozbierany silnik co dodatkowo nie potwierdza faktu o jego pancernosci. sprawdzilem kilka imprez po vin outback sportow i w zadnej nie ma 160 kucy. google tez milczy na ten temat. szybbciej info o sti 22b czy grawelu znajdziesz. 

A po czym wnioskujesz że miał on rozbierany silnik? Nigdzie tego nienapisałem. Poza tym tak jak zauważyłeś przy mojej wypowiedzi z zamiennymi nazwami dla gravela i o.sporta jest wykrzyknik:P  A jedyne tak właściwie co łączyło obie te odmiany to wloty na masce i podwójne malowanie:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...