Skocz do zawartości

Forester MY17 NA CVT – czy ma wirtualne biegi?


spawalniczy

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie – czy forester po ostatnim liftingu z wolnossącym silnikiem ma zaprogramowane wirtualne biegi - tak jak ma to miejsce w nowym OBK?

Dziś jeździłem nowym XV ze skrzynią CVT i niestety skrzynia działa inaczej niż w OBK. Nie zauważyłem zmian biegów po osiągnięciu wyższych obrotów.

 

I drugie pytanie – czy w forku jak w tytule jest dwustopniowy SI DRIVE?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno coś jest zaprogramowane. Ale na ile jest to sztywne a na ile sterownik sam dobiera płynnie przełożenie to trudno powiedzieć.  Na pewno na zimnym zaraz po starcie chodzi bardziej jak bezstopniowy I trzyma wyższe obroty. Później widać zmiany obrotów/wirtualnych biegow.

 

W FXT masz 3 tryby: inteligent -5biegow, S- 6 biegów I S# - 8 biegów I w tym przypadku nawet hamuje biegami. 

 

W nieuturbionionych fotkach chyba są 2 tryby. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapytam inaczej : czy w nowym forku skrzynia symuluje zmiane biegów ( tzn po wirtualnej zmianie biegu obroty spadają jak jest w manualu) czy działa jak w starszych modelach z cvt tzn podczas gazu wcisnietego w podłoge obroty idą do 6k  wskazówka na tych obrotach się zatrzymuje auto wyje i zaczyna przyspieszac

jeszcze inaczej czy podczas przyspieszania obrotomierz robi o tak:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wczesniej, zmienia biegi I widać to po obrotach. Jak na filmie z linku o outbacku. Jedynie po zimnym starcie I przy delikatnym przyspieszaniu obroty oscylują wokół 2,2-2,5 I samochód bez zmian biegu przyspiesza - zapewne aby się szybciej rozgrzać/ lub skrzynie. Ale po chwili wszystko jest już normalnie.

Dodatkowo w tybie S# hamuje biegami przy mocniejszym hamowaniu. 

 

Oczywiście tak jest w FXT

 

https://m.youtube.com/watch?v=WFMRDrnmuOE 

Edytowane przez Mateusz_tr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Karas napisał:

jeszcze inaczej czy podczas przyspieszania obrotomierz robi o tak:

Ano właśnie - dokładnie tego dotyczy moje pytanie z pierwszego postu. W XV 2017 niestety nie zauważyłem tego efektu.

Jeśli nie ma go też Forku MY17 NA, to słabo.

XV nie ma dwustopniowego SI DRIVE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mateusz_tr napisał:

 

Tak jak pisałem wczesniej, zmienia biegi I widać to po obrotach. Jak na filmie z linku o outbacku

 

Czyli jest tak powinna taka skrzynia pracowac

27 minut temu, spawalniczy napisał:

W XV 2017 niestety nie zauważyłem tego efektu

 

XV z cvt nie zmienia wirtualnie biegów - chodzi jak skuter o tak:

 

no cóż XV jest jaki jest... Jakbym mial dylemat XV vs Forek nawet na XV bym nie spojrzał. Ale to tylko moja opinia. 

 

Edytowane przez Karas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Karas napisał:

Czyli jest tak jak tpowinno byc.

W XT jest ok - pytanie, jak jest w NA.

2 minuty temu, Karas napisał:

no cóż XV jest jaki jest... Bierz forka

XV jest fajny, ale moim skromnym zdaniem do moich potrzeb forek fajniejszy. Żeby zakup XV miał sens powinien być sporo tańszy od forka, bo aktualnie za niewiele więcej ma się o wiele większy, bardziej uniwersalny i dojrzalszy samochód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to dobrze, że skrzynia CVT nie pracuje w całym zakresie, tylko w kilku predefiniowanych położeniach ("wirtualne biegi")? Kiedyś w VW (multitronic?) skrzynia CVT zasłynęła z dużej awaryjności, bo w miejscach "wirtualnych biegów" żłobiły się rowki w kołach talerzowych ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, spawalniczy napisał:

Jeśli nie ma go też Forku MY17 NA, to słabo.

XV nie ma dwustopniowego SI DRIVE.

 XV ma w ogole SI drive? Tak na szybko zerknąłem, ale na zdjęciach nie zaobserwowalem.

 

Niech się ktoś wypowie w sprawie forka NA, ale jeśli jest SI w każdym, to I biegi są, bo o ile w trybie inteligentnym trzeba się przyjrzeć by zaobserwować zmiany biegów to w sportowym już to czuć. 

Edytowane przez Mateusz_tr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Mateusz_tr napisał:

XV ma w ogole SI drive?

Nie ma. Ze specyfikacji forka wynika, że w NA nie ma tylko w najtańszej wersji.

 

W salonie powiedziano mi, że nie ma zarówno w XV, jak i w Forku. A ponadto, że we wszystkich nowych modelach skrzynia pracuje tak, jak w OBK. Co po przejażdżce XV okazało się nieprawdą. 

Dlatego moje pytania z pierwszego postu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknąłem na specyfikacje Forka i tak jak piszesz wg specyfikacji SI DRIVE jest standardem od wersji exclusive. Ale zastanawia mnie też jak działa SI DRIVE z manualem, bo można mieć exclusive z manualem.

 

Dzisiaj przyjrzałem się bliżej jak działa u mnie CVT i nawet przy spokojnej jeździe skrzynia zmienia biegi i widać to obrotach, bo nimi wachluje. Choć mam wrażenie ze sa to bardziej płynne zmiany a nie wyraźne zapinanie kolejnego biegu. Tyle, że to niestety wciąż opinie na temat FXT a nie NA jak pytałeś. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Mateusz_tr napisał:

Ale zastanawia mnie też jak działa SI DRIVE z manualem, bo można mieć exclusive z manualem.

 

Mam teraz takie auto MY14. Różnica jest minimalna - chyba po prostu inaczej jest zaprogramowana przepustnica. W trybie S samochód minimalnie mniej ospale reaguje na ruch prawej stopy. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale FXT przy położeniu "cegły" na pedale też idzie jak skuter i to pokazuje ten filmik. Dopiero w trybie S# "zmienia" biegi co skutkuje gorszym przyśpieszeniem niż w trybie skuterowym na S.

Przy normalnej jeździe w FXT tego nie czuć. Jak się poruszam do roboty to generalnie na początku w trybie I coś tam zmienia biegi bo obroty idą ponad 2k a potem spadają, ale już przy prędkości tak gdzieś od 50 i próbie przyśpieszenia bez wciśnięcia gazu do deski obroty ani drgną i są dużo poniżej 2k wiec żadnego wycia nie ma. W outlanderze np. każde wciśnięcie gazu nawet niezbyt wielkie powodowało skok obrotów do 4k i wycie. W forku zauważyłem że cofając nieco pedał można niejako spowodować zmianę biegu na wyższy..

 

W FXT w trybach automatycznych pedał przyśpieszenia działa trochę jak nastawnik prędkości i przyśpieszenia.. Głębokość wciśnięcia definiuje prędkość z jaką chcemy jechać a w zależności od tego o ile zmienimy jego położenie tak dynamicznie będziemy przyspieszać. To od tej zmiany zależy jak się skrzynia zachowa. Bo albo uzna że chcemy przyspieszyć żwawo i zredukuje o jeden bieg, albo że chcemy ruszyć z kopyta i polecą od razu "dwa" w dół albo będzie utrzymywać stałe obroty przy jednoczesnym zwiększaniu prędkości.


Zdaję sobie sprawę że ten ostatni "tryb" może wynikać ze specyfiki FXT i niekoniecznie będzie zaprogramowany w aucie o 90KM słabszym.

 

Krawietz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Krawietz napisał:

W FXT w trybach automatycznych pedał przyśpieszenia działa trochę jak nastawnik prędkości i przyśpieszenia.. Głębokość wciśnięcia definiuje prędkość z jaką chcemy jechać a w zależności od tego o ile zmienimy jego położenie tak dynamicznie będziemy przyspieszać. To od tej zmiany zależy jak się skrzynia zachowa. Bo albo uzna że chcemy przyspieszyć żwawo i zredukuje o jeden bieg, albo że chcemy ruszyć z kopyta i polecą od razu "dwa" w dół albo będzie utrzymywać stałe obroty przy jednoczesnym zwiększaniu prędkości.

Mniej więcej tak samo działa to w OBK - z poprawką na mniejszy moc i moment. Ale zasada działania jest zachowana. Biegi wyraźnie zmienia - tak jak na pierwszym filmie przy mocnym wciśnięciu i równym trzymaniu pedału gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Krawietz napisał:

Ale FXT przy położeniu "cegły" na pedale też idzie jak skuter i to pokazuje ten filmik. Dopiero w trybie S# "zmienia" biegi co skutkuje gorszym przyśpieszeniem niż w trybie skuterowym na S.

Przy normalnej jeździe w FXT tego nie czuć

wszystko ok ale FXT na moc 240koni i moment dostępny dość wcześnie natomiast Forek 2.0i oferowany w EU ma 100 koni mniej i moment przy czerwonym polu. Skutkuje to tym że FXT wyrywa do przodu a 2.0i z cvt zaczyna wyć i powoli coś tam się dzieje...( przynajmniej tak zachowywał sie XV z cvt w 2014 roku)  Podsumowując szału nie ma idze gorzej jak 2,5i wklejony wyżej , zapewne tak samo jak XV.. W dobie obecnie produkowanych aut nie jest za dobrze , napisałbym wręcz słabo.

Edytowane przez Karas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to SI drive i cała różnica jest tylko w otwarciu przepustnicy .

W trybie I wciśniecie gazu jest proporcjonalne do uchylenia przepustnicy a w S  od razu idzie max .

S przydaje się najbardziej do bardzo dynamicznego ruszania i może to targania przeczep albo wyciągania kogoś z rowu .

 

Mi to właściwie się w ogóle nie przydaje ale żonie łatwiej się wyprzedza .

Edytowane przez Karenz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to SI drive i cała różnica jest tylko w otwarciu przepustnicy .
W trybie I wciśniecie gazu jest proporcjonalne do uchylenia przepustnicy a w S  od razu idzie max .
S przydaje się najbardziej do bardzo dynamicznego ruszania i może to targania przeczep albo wyciągania kogoś z rowu .
 
Mi to właściwie się w ogóle nie przydaje ale żonie łatwiej się wyprzedza .

My z żoną trybu S nigdy nie wyłączaliśmy. Wolny ssak ma tę zaletę raz wybrany tryb jest aktywny dopóki kierowca nie zmieni wyboru.
W XT po uruchomieniu silnika zawsze aktywny jest tryb 'I'.

Wysłane z mojego F8331 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie załamujcie mnie. Mam swojego Forestera od nowości- automat- i zastanawiam się nad nowym z automatem, ale jeśli jedzie jak skuter to kiepsko. Jeździłem FXT i bardzo dobrze ta skrzynia chodzi...myślałem ze i w 2.0 bez turbo chodzi tak samo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie załamujcie mnie. Mam swojego Forestera od nowości- automat- i zastanawiam się nad nowym z automatem, ale jeśli jedzie jak skuter to kiepsko. Jeździłem FXT i bardzo dobrze ta skrzynia chodzi...myślałem ze i w 2.0 bez turbo chodzi tak samo...

Przetestuj wolnego ssaka i sam oceń. Moc i moment w nadmiarze stanowczo w 2.0i nie występują dlatego między innymi wybrałem wersję z manualem. Tak też postąpił kupujący, który odbył wcześniej jazdę próbną wersją z CVT. Jego wrażenie było jedno 'Panie, wyje, a nie jedzie, tu w manualu zupełnie inaczej' ale jak to kiedyś mówiono jednemu się podoba Kasia innemu Marysia najlepiej samemu się przejechać.

Wysłane z mojego F8331 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak koniecznie chcesz cvt to albo xt albo szukaj 2,5i z importu. Imo brak 2,5i w europejskim forku to duży błąd. W przypadku 2.0i jak na dworze jest zimno, jedziesz w pojedynkę z małą ilością paliwa to dynamika jest całkiem całkiem i jedzie się bardzo fajnie. Natomiast sytuacja diametralnie sie zmienia jak do auta załadujesz rodzine, graty , pełen bak a na dworze jest skwar... Auto po prostu nie ma na nic siły, meczy się, trzeba mocno redukować ( w przypadku manuala ) spalanie bardzo wzrasta a wyprzedzenie zawalidrogi bez wolnego sąsiedniego pasa po horyzont jest niełatwe...

Edytowane przez Karas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...