Skocz do zawartości

Skrzynia biegów i je trwałość


bebza

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 60
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

5 minut temu, luki266 napisał:

Tribeca była projektowana głównie na USA, a tam się tak niestety jeździ...

Tak, zaraz powiesz że ci co mają Subaryny wersje US to tylko do delikatnej jazdy.  Panowie wpadacie w paranoje, samochód jest do jazdy, jak trzeba to trzeba mu wcisnąć i jechać do przodu. Ja mam raczej ciężką nogę, Tribece daję w palnik i nie myślę jej odpuszczać, bo po to ją kupiłem żeby mieć zabawę z jazdy. Trafi skrzynię, to ją wyremontuję i dalej będę ją traktował zgodnie z charakterem samochodu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie pisze że nie można tylko, że byla projektowana na rynek USA. Nawet europejskie auta, które idą w tamtą stronę są w innym set up'ie, hamulce mniejsze itd. Tam jest inny sposób jazdy. Tribeca jest dobrym autem i znosi europejską eksploatację.

Wysłane z mojego Redmi 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to ten. Zna mój egzemplarz od podszewki ;)

Kto mówi 90-100? Swoim na trasach A/S jeżdże w ok. 135, po pierwsze tempomat jest do 140, dwa przy tej prędkości jest ok 2900obr/min, a jak wiemy przekraczając 3000 obr/min spalanie wzrasta lawinowo :)

Poza A/S jest również efektywnie wykorzystywana moc, czy to przy wyprzedzaniu, starcie spod świateł, nie wspominając o warunkach "mokrych", gdzie auto to ma znaczną przewagą na 90% pojazdów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, vtec napisał:

Kto mówi 90-100? Swoim na trasach A/S jeżdże w ok. 135, po pierwsze tempomat jest do 140, dwa przy tej prędkości jest ok 2900obr/min, a jak wiemy przekraczając 3000 obr/min spalanie wzrasta lawinowo :)

Czyli nie oszczędzamy skrzynię a paliwko ;)

Jak dla mnie to  spalanie wcale tak lawinowo nie wzrasta, Moja Tribeca przy bardzo spokojnej jeździe a w sumie raz mi się tak zdarzyło jak napadało śniegu i nie dało się szybko jechać to spalanie w trasie spadło poniżej 14l LPG, normalna jazda (100-120km/h) w trasie po krajówkach 15l LPG, autostrada do 160km/h 16-17l LPG, raz zrobiłem trasę Rzeszów-Kraków-Rzeszów autostradą ze średnią 180km/h to spalanie wyszło 19l LPG. W cyklu mieszanym 17l LPG, z tym że głównie kręcę się po Krośnie, co nie jest dużym miastem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, ferdek napisał:

Wie ktoś czy skrzynia z Legacy/OBK pasuje do Tribeci? 

 

Kolego nie sprecyzowałeś czy chcesz przeszczepiać skrzynię do Tribeci przedliftowej, czy poliftowej, ale porównując same przełożenia, ilość zębów w planetarkach pomiędzy skrzynią z wersji przedliftowej a poliftowej, to te skrzynie się różnią. Zadaj sobie trochę trudu i porównaj to ze skrzynią dawcy.

 

 

5eat tribeca gear ratio.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Fajny temat, ale mało z niego rozumiem. Mam Tribecę 3.0 od kilku lat i nie zauważyłem problemów by tempomat nie działał > 140km/h, nie raz na tempo jechaliśmy po 160-200km/h i nadal działał, sama skrzynia też działa normalnie bez większych zastrzeżeń. Trochę muli, ale to skrzynia konstrukcyjnie sprzed wielu lat. Dla autora tematu polecam Tribecę jak najbardziej, bo od zakupu auta przez ostatnie 3 lata poza przeglądami serwisowymi nie zrobiłem w niej nic a nic i jedyna wada to spalanie ciut wyższe niż nawet w WRX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Pany mam pytanie do Was, bo co prawda zadałem to pytanie w dziale ogólnym, ale tam nikt nie odpowiedział. Sprawdzał ktoś z Was jaką temperaturę ma ATF podczas jazdy? U mnie, z fabrycznie zamontowaną dodatkową chłodnicą ATFu, temperatura podczas jazdy oscyluje pomiędzy 55 a 60 stopni, przy zewnętrznej temperaturze 3 stopnie. 

W temacie haka do Tribeci , kolega Wlyszkow pisał że swoją chłodnicę wypinał na zimę, mnie się nie chce tyle kombinować i zastanawiam się czy ją przysłonić czy zainstalować termostat, bo nie ukrywam że chcę przeprowadzić procedurę nauki a ta wymaga temperatury powyżej 70stopni.

Będę wdzięczny za podzielenie się Waszymi odczytami.

ATF temp chart.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pany mam pytanie do Was, bo co prawda zadałem to pytanie w dziale ogólnym, ale tam nikt nie odpowiedział. Sprawdzał ktoś z Was jaką temperaturę ma ATF podczas jazdy? U mnie, z fabrycznie zamontowaną dodatkową chłodnicą ATFu, temperatura podczas jazdy oscyluje pomiędzy 55 a 60 stopni, przy zewnętrznej temperaturze 3 stopnie. 
W temacie haka do Tribeci , kolega Wlyszkow pisał że swoją chłodnicę wypinał na zimę, mnie się nie chce tyle kombinować i zastanawiam się czy ją przysłonić czy zainstalować termostat, bo nie ukrywam że chcę przeprowadzić procedurę nauki a ta wymaga temperatury powyżej 70stopni.
Będę wdzięczny za podzielenie się Waszymi odczytami.
5a89fadf3fd0c_ATFtempchart.thumb.jpg.cc3c4d3097018daa2b65524d63b1c04d.jpg


Przy -35 skrzynia pracowała jak masełko. Nie Miałem jak sprawdzić temp.

Jak sie bawilem freeSSM przy -5 bez problemów łapala roboczą temp.

Chłodnice dokładam samodzielnie z jaguara Xtype


wysłane z tel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ppmarian napisał:

 


Przy -35 skrzynia pracowała jak masełko. Nie Miałem jak sprawdzić temp.

Jak sie bawilem freeSSM przy -5 bez problemów łapala roboczą temp.

Chłodnice dokładam samodzielnie z jaguara Xtype
 

 

 

Dodatkową chłodnice masz non stop podpiętą na zimę?

Temperatura robocza oleju w ASB to dla Ciebie pomiędzy 80-100?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fabryczna chłodnica ATFu jest w szeregu z tą wbudowaną w chłodnice silnika. Ta chłodnica z Jaguara ma wymiary 55x8? Jeśli jest blisko tych wymiarów to jest bardzo podobna do OE Subaru o ile to ta chłodnica:

jaguar-x-type-01-r-3-0-v6-chlodnica-skrzyni-biegow-4690901693.jpg.bc37f52e16193a0f3b94cb6c2d7fce4a.jpg

 

OE Subaru

SFPLImage205358.thumb.jpg.b23a6d0de647bb81deb4ae4e24c596c8.jpg

 

Nie wiem czemu u mnie ATF jest schładzany poniżej 60stopni, ale żeby temu zapobiec to zamówiłem termostat którym będę odcinał tą dodatkową chłodnicę, przy najbliższym serwisie olejowym w którym też będę wymieniał ATF, wepnę też ten termostat jak na poniższym rysunku.

5a954c6c22a0e_TribecaATFthermostat.jpg.b85da11c664f6afeb19421d6da4acd9a.jpg

 

s-l1600.thumb.jpg.143c53d9011e912a9cb2f8781328984a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fabryczna chłodnica ATFu jest w szeregu z tą wbudowaną w chłodnice silnika. Ta chłodnica z Jaguara ma wymiary 55x8? Jeśli jest blisko tych wymiarów to jest bardzo podobna do OE Subaru o ile to ta chłodnica:
jaguar-x-type-01-r-3-0-v6-chlodnica-skrzyni-biegow-4690901693.jpg.bc37f52e16193a0f3b94cb6c2d7fce4a.jpg
 
OE Subaru
SFPLImage205358.thumb.jpg.b23a6d0de647bb81deb4ae4e24c596c8.jpg
 
Nie wiem czemu u mnie ATF jest schładzany poniżej 60stopni, ale żeby temu zapobiec to zamówiłem termostat którym będę odcinał tą dodatkową chłodnicę, przy najbliższym serwisie olejowym w którym też będę wymieniał ATF, wepnę też ten termostat jak na poniższym rysunku.
5a954c6c22a0e_TribecaATFthermostat.jpg.b85da11c664f6afeb19421d6da4acd9a.jpg
 
s-l1600.thumb.jpg.143c53d9011e912a9cb2f8781328984a.jpg

Moze kwestia zamocowania.
758e64e897e97b80c1d89d7e0d3d53ee.jpg

wysłane z tel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłodnica skrzyni fabrycznie w Tribece jest montowana pod zderzakiem, ale wątpię żeby przepływ powietrza przez nią był znacznie większy jak u Ciebie.  Może różnice w przepływie ATFu przez układ chłodzenia tj. filtr, chłodnica zewnętrzna i zintegrowana.

5a95b04abcdd0_tribecaatfcooler.thumb.jpg.10dae6f69911dc436ea74fd88ba61006.jpg

 

Mam pytanie jeszcze z innej beczki, na zdjęciu widać że masz wtryski LPG rzucone na kolektor ssący, nie masz problemu z pierwszym przełączeniem na LPG w mroźne dni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dziś wymieniałem dynamicznie olej w skrzyni po przejechaniu 31kkm, tym razem zalałem olej Idemitsu ATF Type-HP. Zlałem korkiem spustowym 4l , po uzupełnieniu tych 4l, następne 4.5l spuściłem poprzez linie chłodzenia po uruchomieniu silnika i na bieżąco dolewając. Na poniższym zdjęciu kolor oleju (ciemny) który spuściłem korkiem i jasny jaki wylatywał z linii chłodzenia na końcu procedury wymiany.

 

20180317_121522.thumb.jpg.89aacdd603a3be3c92753bc9752c4f3a.jpg

 

20180317_102634.thumb.jpg.720c9e9dd4b105ac0b8aa180c68d088b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłodnica skrzyni fabrycznie w Tribece jest montowana pod zderzakiem, ale wątpię żeby przepływ powietrza przez nią był znacznie większy jak u Ciebie.  Może różnice w przepływie ATFu przez układ chłodzenia tj. filtr, chłodnica zewnętrzna i zintegrowana.
5a95b04abcdd0_tribecaatfcooler.thumb.jpg.10dae6f69911dc436ea74fd88ba61006.jpg
 
Mam pytanie jeszcze z innej beczki, na zdjęciu widać że masz wtryski LPG rzucone na kolektor ssący, nie masz problemu z pierwszym przełączeniem na LPG w mroźne dni?

Nie ma żadnego problemu z przelaczaniem. Nawet przy -35...

wysłane z tel.

Dziś wymieniałem dynamicznie olej w skrzyni po przejechaniu 31kkm, tym razem zalałem olej Idemitsu ATF Type-HP. Zlałem korkiem spustowym 4l , po uzupełnieniu tych 4l, następne 4.5l spuściłem poprzez linie chłodzenia po uruchomieniu silnika i na bieżąco dolewając. Na poniższym zdjęciu kolor oleju (ciemny) który spuściłem korkiem i jasny jaki wylatywał z linii chłodzenia na końcu procedury wymiany.
 
20180317_121522.thumb.jpg.89aacdd603a3be3c92753bc9752c4f3a.jpg
 
20180317_102634.thumb.jpg.720c9e9dd4b105ac0b8aa180c68d088b.jpg

Ja się nie bawię w rozpoznanie przewodow tylko robie dwie wymiany statyczne odstępach max 1000km

wysłane z tel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ppmarian napisał:

Ja się nie bawię w rozpoznanie przewodow tylko robie dwie wymiany statyczne odstępach max 1000km

 

nie ma żadnej zabawy z rozpoznawaniem przewodów, odpinasz jeden przy skrzyni, na króciec ze skrzyni zakładasz kawałek węża i oba wkładasz do bańki, odpalasz silnik i wymieniasz olej. Mnie akuratnie zależało na tym żeby olej wyrzucało wężem powrotnym do skrzyni, w ten sposób przepłukałem również obie chłodnice. Wolę tak się pobawić niż dwa razy wjeżdżać na kanał z tygodniowym odstępem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
nie ma żadnej zabawy z rozpoznawaniem przewodów, odpinasz jeden przy skrzyni, na króciec ze skrzyni zakładasz kawałek węża i oba wkładasz do bańki, odpalasz silnik i wymieniasz olej. Mnie akuratnie zależało na tym żeby olej wyrzucało wężem powrotnym do skrzyni, w ten sposób przepłukałem również obie chłodnice. Wolę tak się pobawić niż dwa razy wjeżdżać na kanał z tygodniowym odstępem.

Ja calosc robie od góry. Odsysam pompka 4l przez bagnet i zalewam świeży po ok tygodniu to samo + filtr

wysłane z tel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, ppmarian napisał:

Ja calosc robie od góry. Odsysam pompka 4l przez bagnet i zalewam świeży po ok tygodniu to samo + filtr

 

ok każdy robi jak mu wygodniej i szybciej, ja nie mam dostępu do odsysarki, więc robię to od dołu w jeden dzień ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
7 godzin temu, lordshaman napisał:

Witam czy ten konwenter szwankuje we wszystkich autach przedliftowych usa/europa? 

 

na pewno był problem z konwerterami w polifcie w rocznikach 2008-09. 

Regeneracja konwertera to nie koniec świata, w manualch sprzęgła nie wytrzymują 200kkm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...