Skocz do zawartości

SWAP hamulców


GrzesiekS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zamierzam wymienić hamulce w moim Outbacku 3.0 2005 i tu się pojawiają pytania:

1. Jakich zacisków szukać (pewnie na allegro), na co zwrócić uwagę? Czy jakiekolwiek zaciski z imprezy STI podejdą, cz nie. Czy szukać z wersji, WRX, STI, GT ?

2. Czy warto wymienić wszystkie cztery, czy wystarczy przód?

 

I druga sprawa, mam zamiar w najbliższym czasie wymienić przewody hamulcowe na takie w metalowym oplocie. Jeśli kupię ww. przewody do standardowych zacisków, czy podejdą później do zacisków po swapie? (czy swap hamulców obejmuje: przewody, zaciski, tarcze, klocki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tu Japońce jakoś dziwnie wykombinowali, że do prawie 100 kg lżejszego legaca wsadzili mocniejsze (316mm) heble a do OBK (294) - (wymiary podaje z pamieci, moge sie mylic) i nie wentylowany tył.

Ja w pewnym momencie myślałem o przejsciu na legacowe heble bo p&p, ale są droższe i kłopotliwe ze względu na wichrujące sie przednie tarcze, a skuteczność raczej pomijalnie lepsza, chyba ze chodzi o poprawę nastroju sobie ;)

 

A jak już wymieniac to komplet, co by było były zachowane proporcje, no i żeby to miało sens to wydaje mi się że należało by celować w najmocniejsze zaciski (nie wiem na ile dadzą sie zamontować) bo reszta to raczej taka zabawa (oczywiście jak masz nadmiar gotówki, to kto bogatemu zabroni :) ). Pytanie czy na pewno potrzebujesz hebli z STI, ewentualnie WRX ? ;)

 

Nie wiem też po co Ci przewody w stalowym oplocie? Chyba że "latasz" po takich drogach i terenie że możesz uszkodzic przewody szutrem kamieniami itd. W motocyklach japońskich (szczegolnie nie nowych) takie zabiegi mają sens bo fabryczne gumiaki puchną i jak ktoś lubi miec pełną kontrole nad siłą hamowania to cos takiego przeszkadza... ale w normalnych warunkach to trochę widzimiśie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co poczytałem trochę to SWAP ma sens, szczególnie w OBK ze względu na masę samochodu. Mieszkam w górach i codziennie przejeżdżam przez 9-kilometrowy odcinek serpentyn, także hamulce się przydają. Jeżeli wydaje się około 5 tyś. na zaciski, tarcze, klocki, to głupotą moim zdaniem jest zaoszczędzenie 300 zł na przewodach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki skutek w Outbacku miałby taki swap ale założenie wszystkich 4ech zacisków ze specB do 2.0 plus przewody w oplocie zatrzymują Legacy w miejscu

 specBbrakes4.jpg

 

Dodam, że zaciski poddałem pełnej regeneracji:

 

specBbrakes2.jpg

 

Usuniecie korozji, malowanie, wymiana skorodowanych tłoczków, wymiana wszystkich uszczelnień, przesmarowanie tłoczków i bolców dedykowanymi smarami, na koniec montaż i wymiana płynu i odpowietrzenie układu.

 

Piszę, to wszystko po to by zasugerować, że zanim zaczniemy narzekać na fabryczne zaciski należy zadbać o ich właściwy serwis. 

 

Moje zaciski montowałem do Legacy 2.0 2009, zestaw hamulców specB również pochodził z tego rocznika. Oba zestawy miał skorodowane tłoczki i sparciałe uszczelnienia, więc nie mogły dobrze hamować.

 

Jeśli chcemy od hamulców nagłej reakcji polecam poza powyższym użycie płynu RBF600 Motula i wymiane wszystkich 6ciu przewodów na te w oplocie ( nie służą one do ochrony przed kamieniami jak pisze kolega powyżej).

 

specBbrakes6.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że zmiana na zestaw przód i tył ze spec B jest odczuwalna. Nie ma porównania do serii. I z ekonomicznego punktu widzenia też jest w miarę ok, bo ceny tarcz i klocków niewiele się różnią od zestawu 294 mm. Sama tarcza z przodu to 316/30, STI to 326/30 czyli grubość ta sama. Oczywiście zaciski czterotłoczkowe itd. ale za tym idą mega drogie klocki no zmiana felg. Jak ktoś nie potrzebuje aż tyle, to zestaw ze spec B robi robotę. I nie jest to jedynie poprawa samopoczucia;)

 

Tylko zmień sobie przód i tył, wtedy będziesz zadowolony.

Edytowane przez MikeZorro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK przesadziłem że różnica jest pomijalna, oczywiscie jest odczuwalna (tak jeździłem dla porównania legacem H6 - spec B ma identyczny heblunek), ale wg mojego subiektywnego odczucia nie na tyle duża aby pakować sie w kolejne koszty dla ponad 10 letniego dupowozu ( a też o tym myślałem). Ktoś inny może uważać inaczej, mieć inne podejscie do auta, a także mieć luźne siano do wydania. H6 felgi ma akurat 17" wiec jeden koszt odpada, no ale trzeba kupic zaciski, zregenerować je, nowe tarcze i klocki, te lepsiejsze oczywiście, co by faktycznie lepiej hamowało i nie powichrowało się jak to lubi byc w tych 316 hamulcach i robią sie koszty... Przewody w oplocie też oczywiście można założyć jak ktoś lubi. Wydaje mi się tylko, że gra nie jest warta świeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, szukaj ze specB lub GT, one są dwutłoczkowe z przodu a jedno z tyłu. Nie muszą być z 2005 roku. Mają być z IV gen legacy;)To prawda, że trzeba pewnie je zregenerować, ale jak masz na wykończeniu tarcze, klocki itd, to masz okazje na upgrade;) Ww. zestaw zarówno na przód jak i na tył jest p&p. Moim zdaniem jest to bardzo sensowna modyfikacja, zwłaszcza w H6.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując najlepiej jest wymienić zestaw hamulcowy z Legacy IV

 

Przód

 

Przed - średnica tarczy 293, zacisk jednotłoczkowy

Po - średnica tarczy 316, zacisk dwutłoczkowy

felgi 17" zostają OEM

 

ale tył chyba jest taki sam: średnica tarczy 290, zacisk jednotłoczkowy, średnica tłoczka 38

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyższe jeśli chodzi o przód to dane są poprawne, poza tyłem gdzie średnica tarczy jest delikatnie większa( nie pamietam dokładnie o ile chyba 277->290mm) do tego podstawowa różnica to to, że tarcza tylna jest wentylowana a standardowa nie (solid).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując najlepiej jest wymienić zestaw hamulcowy z Legacy IV

 

Przód

 

Przed - średnica tarczy 293, zacisk jednotłoczkowy

Po - średnica tarczy 316, zacisk dwutłoczkowy

felgi 17" zostają OEM

 

Też sobie chciałem zrobić tak jak Ty - po

Tarcza - nie ma problemu

Zaciski na tarczę 316 (oczywiście używki) raczej nie do zdobycia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem przed chwilą, że są jakieś na przód na znanym portalu aukcyjnym;)

Tylko tylnie jeszcze trzeba gdzieś dorwać, bo z samym przodem zbyt często abs się włącza. Jak dołożyłem tył to zrobiło się ok.

Edytowane przez MikeZorro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdarzają się czasem na alledrogo jeśli chodzi o zaciski Legacy h6:

 

http://allegro.pl/subaru-legacy-03-09r-h6-zaciski-tarcze-przod-316mm-i6698049906.html

 

Do tego zestawy naprawcze, np.

 

http://allegro.pl/zestaw-naprawczy-zaciskow-przod-legacy-h6-i6518565306.html

 

http://allegro.pl/zestaw-naprawczy-zaciskow-tyl-legacy-h6-i6518518390.html

 

Polecam również zakupić nowe tłoczki, no chyba ze istniejące przetrwały ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...