Skocz do zawartości

Rozrząd pytanie oraz co polecacie odradzacie?


PrezesKrecina

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy koleżanki proszę o pomoc w temacie rozrządu.

 

Forek 2.0 X SG Automat obecny przebieg 164 kkm, auto miało robiony rozrząd po 105 kkm niestety nie mam kontaktu z wcześniejszym właścicielem, który robił rozrząd i nie wiem czy założony jest org czy zamiennik, na fakturze niestety nie jest opisany. A, że zbliża mi się okresowy przegląd to żeby mieć spokój chyba się zdecyduje tez na wymianę rozrządu razem z pompą wody. 

 

Mam pytanie czy jeżeli rozrząd jest na zamienniku to tez wymienia się go co 105 kkm czy częściej? Czy skoro nie wiem co mam za rozrząd to powinienem już wymieniać?

 

Jakie są najlepsze zamienniki jeżeli chodzi o rozrząd i pompę wody? 

Edytowane przez PrezesKrecina
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

rzeczywiście jest jakaś przepaść w technologi wykonania czy o co chodzi? naprawdę ten z napisem Subaru jest o niebo lepszy?

 

IMVHO nie ma, oglądałem pasek ze swojego Forka po ca 5.latach i był OK, nie było spękań po zgięciu, pasek nadal elastyczny ect.

Korzystam z usług mechanika, który sporo Subaru robi i wiele części ma na półce, tam gdzie ORI ma sens, ekonomiczny czy technologiczny, to jest ORI, więc raczej wie co zakłada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Panowie dziś odebrałem forka-wymiana rozrząd+reg. zaworow, uszczelka pod pokrywa zaworow. Wszystko ok, autko smiga, ale.... i tu wlasnie ...slychac jakies wycie - jakby pompa wspomagania....- może być tak, ze nie odpowietrzyli pompy? unormuje się czy odstawiać kabine na warsztat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzieks za rade... kiedyś robilem identyczny zabieg w starym escorcie :D

No na razie musze poczekać do jutro i się będę stresować i rozmyslac bo Forka miałem tylko przez 15min i 15 km jazdy powrotnej od warsztatu - potem przesiadka w sluzbowke i do pracy na nocny dyżur.

mam nadzieje, ze to tylko glupi plyn .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikłe szanse aby to była pompa wspomagania pierwszym objawem by było popiskiwanie lub szarpanie za kierownicę podczas skręcania a nie podczas jazdy na wprost , szczególnie wyczuwalne przy skrajnym wychyleniu koła - zarówno dźwięk jak i obca siła na kierownicy.

Piski po zmianach rozrządu to albo ocierający element od rozrządu o obudowę lub jakaś rolka/napinacz choć nowe to jednak...

Prostsze pytanie na jakich elementach złożono nowy rozrząd? /NTN, SKF, SUBAROWY, inny/

Ewentualnie inny osprzęt lub pasek - alternator, klima i jej wiskoza którą łatwo możesz wykluczyć ustawiając nawiew w pozycji bez dmuchania na szybę lub z szybą i słuchasz czy jest obcy dźwięk.

Edytowane przez 4444
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pocieszaj mne dalej... to w sumie  nie jest pisk ani popiskiwanie tylko ewidentnie wycie.... Dobra jak cos to odstawie go z powrotem do warsztatu - chciałem tylko uzyskac jakiś konkretnych od Was informacji. Za godzine będę miał auto pod sobą....


Bylem w czoraj u mechanika - rozrzad zalozony oryg. - wszystko gra jak nalezy. niepokojace wycie okazalo sie byc spowodowane przez rozgruchotane lozyska w pompie wspomagania (zalozylem juz temat w dziale "kupna" - wiec jak ktos... cos... to zapraszam na priv).

Edytowane przez Artur Wróbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy tych wielkich mrozach co były także coś popiskiwało,a może troszke wyło,po wzroście tempry przestało wyć,ale pewnie to samo c u Ciebie Artur,jak będzie cały czas wyło to będę sprawdzał pompe :mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paski osprzętu po ponownym montażu lub wymianie na nowe i przejechaniu "paru" km potrafią się lekko ułożyć/rozciągnąć. Mi popiskiwał właśnie na drugi dzień po wymianie, ale wczoraj naciągnąłem i jest OK.


Panowie dziś odebrałem forka-wymiana rozrząd+reg. zaworow, uszczelka pod pokrywa zaworow. Wszystko ok, autko smiga, ale.... i tu wlasnie ...slychac jakies wycie - jakby pompa wspomagania....- może być tak, ze nie odpowietrzyli pompy? unormuje się czy odstawiać kabine na warsztat?

W jakim koszcie zamknęła się akcja regulacji zaworów i wymiany rozrządu? Ile czasu to trwało? W jeden dzień to ogarnęli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ rydzada calosc wyniosla mnie z czesciami + robota 2300pln (w tym takze jakas oslona przegubu, podciagniecie recznego, robota za wymiane klockowbo jkialem swoje)

Auto na warsztacie od soboty do soboty - bo pompa wody 2 razy inna przychodzila mimo, ze zamawiana z VIN-u

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To muszę przyznać, że koszt baaardzo fajny. Ja dostałem wstępną wycenę na ponad 3000, nie wspominając o ASO, gdzie kosztuje to ponad 4000. Co do pompy wody w XT, to jest niezły galimatias. Dowiedziałem się już, że VIN nie pomaga :(  Trzeba wybebeszyć i dopiero potem dobierać.


Przed chwilą jeden z Trójmiejskich warsztatów zaśpiewał mi 5.000 :) Widać nie każdemu opłaci się to robić w rozsądnych pieniądzach. Wolą prostsze tematy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy tych wielkich mrozach co były także coś popiskiwało,a może troszke wyło,po wzroście tempry przestało wyć,ale pewnie to samo c u Ciebie Artur,jak będzie cały czas wyło to będę sprawdzał pompe :mellow:

 

tak tak, ale juz zapadla diagnoza - rozwalona pompa wspomagania - zadne popiskiwania z racji mrozow nie wchodza w gre :)  z tego co pamietam to juz kilka razy pompa mi sie odzywala wczesniej i teraz po zmioanie paska zaczela wyc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem,zobaczymy jak to się rozwinie u mnie na razie wszytko git,a jak sprawdzałem paski wieloklinowe  to właśnie jakoś mocno ponapinane są--może za bardzo i dlatego na mrozie coś szumiało. :book:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FHI / Subaru nie jest producentem podzespołów , o które pyta autor tematu. Kupuje je od innych firm i stawia swój znaczek podczas produkcji lub po wykupieniu większej partii ( np. sprzęgło Exedy ) , dlatego nasuwa się pytanie czemu sugerować się zdaniem " stosować tylko OEM " ? Pasek rozrządu firmy Mitsuboshi szedł na pierwszy montaż do silników Subaru. Rolki SKF / SNR / NTN wypełniają śliczne białe kartoniki OEM Co do pompy wody to nie jestem pewien bo nigdy nie miałem oryginału w rękach , ale z powodzeniem możesz stosować pompę japońskiej firmy GMB Corporation. Kolega mechanik od wieeeelu lat z powodzeniem stosuje w/w firmy przy rozrządach Subaru i z tego co wiem jeszcze nigdy nikt nie wrócił z zatartą rolką , zerwanym paskiem , czy cieknąca pompą. Czasem nieznacznie przeciągają granice 100kkm dlatego można stwierdzić , że 100.000 km dla w/w zestawu nie stanowi problemu. Nikogo do niczego nie namawiam bo każdy musi sobie wyrobić swoje zdanie a ja swoje przedstawiłem powyżej ;)

Edytowane przez ziom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tak, ale juz zapadla diagnoza - rozwalona pompa wspomagania - zadne popiskiwania z racji mrozow nie wchodza w gre   z tego co pamietam to juz kilka razy pompa mi sie odzywala wczesniej i teraz po zmioanie paska zaczela wyc

 

Skoro padła pompa to czy skręcając w max. skrajne położenie kół i dociskając nadal kierownicę był ten dźwięk nasilony czy pojawiał się sporadycznie ?

Padający układ wspomagania przy skrajnym położeniu i dociśnięciu kierownicy wymusza większe obciążenie zarówno w pompie wspomagania jak i w maglu uruchamia przelew.

Dlatego pytam czy miałeś ten dźwięk przy takim położeniu kół i kierownicy ?

 

A drugim powodem takiej przypadłości jest stary płyn wspomagania który przez lata potrafi naciągnąć wilgoci która na dużych mrozach "zagęszcza" płyn - w skrajnych warunkach powoduje powstanie "kaszy" lodowej i zapchanie kanałów i samej pompy. Wilgoć wnika wraz z powietrzem przez zaworek odpowietrzający układ.

Edytowane przez 4444
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@4444 - skrecajac kierownica w lewo/prawo pompe slychac bardziej... na postoju i w czasie jazdy tez wyje. Wspomaganie działa i kierownica chodzi lekko, ale wyczuwam, ze trochę inaczej niż wcześniej.... W pompie sa jakies lozyska i mechanik mowi ze one wlasnie "poszly się jeb....c"  dodatkowo po wymianie paska jest wyczywalny luz na kole pompy... dlatego szukam jakiejś uzywki (nowe cena kosmos)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skręcając kierownica w lewo/prawo pompę słychać bardziej... " = dokładnie o to pytałem = tak to oznaka zużycia pompy ale możesz ją także regenerować jest już sporo firm wyspecjalizowanych w tym zabiegu.

Pamiętaj aby wymienić cały płyn- także w maglu. Robisz to prawie jak wymianę dynamiczną atf`u w skrzyni AT rozpinasz na powrocie z magla i dolewając płynu do zbiorniczka skręcasz max w lewo aż pojawi się świeży płyn, następnie max w prawo aż ponownie pojawi się świeży płyn. Oczywiście całość na pracującym silniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...