Skocz do zawartości

Rozebranie klapy kombi i przeciągnięcie elektryki


olode

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Poprzedni właściciel mojego Outbacka (kombi '05) domontował kamerkę cofania wireless i monitorek w miejsce małego schowka nad konsolą. Wyglądało to trochę tandetnie ale najgorsze że wszystko było zamontowane bardzo amatorsko, wręcz niechlujnie, a miejscami w użycie poszły nawet wkręty (!). Oprócz tego monitorek będący odbiornikiem WiFi był podpięty do zasilania na stałe (zamiast do zasilania biegu wstecznego) - stąd bardzo często łapał 'lewe' sygnały wifi - a to obraz kamery ze stacji benzynowej, a to z kamery na skrzyżowaniu na światłach, w myjniach, osiedlowe kamerki monitoringu itp itd - na początku było to dość zabawne ale zrobiło się trochę irytujące. Zwłaszcza nocą - gdy odbiornik zaczynał łapać obraz wideo z jakiejś kamery ale sygnał był słaby - ekran raził jasnoniebieskim światłem.

 

Postanowiłem zrobić z tym porządek :-)

 

Zakupiłem nakładkę na lusterko z wbudowanym monitorkiem LCD oraz kamerę wmontowywaną w oświetlenie tablic rejestracyjnych. Poprzednia kamera została domontowana w zewnętrzną atrapę tylnej klapy (ta część z logo Subaru) w mały, docięty otwór - dość ładnie ta część montażu została zrobiona. Chciałem się pozbyć starej kamery i w jej miejsce podłączyć nową - ale okazało się to niebanalnym zadaniem. Po zdjęciu wszystkich plastikowych osłon klapy bagażnika dostałem się do nadajnika WiFi i kabli zasilania starej kamery i obrazu wideo. I tutaj pojawił się pierwszy problem: kabel zasilania i wideo do kamery znika w dziurce w której nawet krasnoludek malutkimi rączkami nie byłby w stanie niczego przeciągnąć. Oglądałem wszystko dokładnie i nie jestem w stanie znaleźć co tam jeszcze trzeba zdemontować aby dostać się do śrubek utrzymujących od środka zewnętrzną atrapę z logo Subaru. Elementy plastikowo-metalowe wyglądają na zamontowane na stałe (zgrzane fabrycznie?) - ale wiem że to niemożliwe bo w jakiś sposób poprzedni właściciel kamerę zamontował.

 

Do rzeczy - pytania są następujące:

 - czy klapa bagażnika od wewnątrz jeszcze jest bardziej rozbieralna - oprócz wszystkich plastików i uszczelek?

 - jak odkręcić zewnętrzną plastikową atrapę klapy - poziomy prostokątny element z logo Subaru ciągnący się w poprzek całej klapy bagażnika? Jestem w stanie jedynie odkręcić śrubki mocujące go po bokach - 2 z każdej strony, oprócz tego jest ich jeszcze ze 4 po środku - ale jak do nich dojść?

 - w jaki sposób (nie niszcząc niczego) zdemontować gumowy kanalik z przewodami na łączeniu klapa-auto, aby przeciągnąć nim kabelki? Po zdjęciu plastików i podsufitówki bagażnika przeciągnięcie kabli bez jego demontażu wydaje się niemożliwe.

 

Na razie udało mi się jedynie podłączyć obraz ze starej kamery do monitorka w lusterku, jednak kable na łączeniu auta z klapą wiszą tymczasowo luzem. Bardzo chciałbym zrobić z tym porządek i pozbyć się starej kamery - proszę wspomóżcie mnie wiedzą jak to zrobić :-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolei. Żeby zdjąć to cus z logo, czyli tzw blende klapy, musisz od środka klapy odkręcić chyba z 8 albo 10 nakrętek. Dokonasz tego tylko długim kluczem rurkowym (czyli stalowa rurka z jednej strony zaklepana tak żeby wchodziła na nakretke) o ile pamiętam 10. Dobrze napusc wcześniej czym penetrujacym- wszystkie oprócz jednej poszły u mnie bez problemu, ostatnia okazała się zasniedziala na tyle że poszła jeden obrót i puścilo mocowanie w blendzie i nakrętka kręci się ze śruba także blendy nie zdemontowalem bo musiałbym ja połamać.

Przepychanki z kablami- idąc od klapy wyciagasz ta gumę po stronie klapy, przeciagasz dotąd pilota a potem sztywnawy drut i do boju w stronę środka pomagając przez gumę- odginasz tak żeby drut poszedł, doklejasz mu pilota i do pilota kabel właściwy. Przy okazji popatrz czy któryś z kabli nie próbuje pękać w okolicy przelotki bo lubią to robić i dobrze przesmarowac silikonem łączenie przelotki z blachą. Mi przy dużych deszczach rosilo na prawej przelotce i potem tapicerka capi

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...