Skocz do zawartości

[Forester] [2.5XT] Zimowe koła 16 czy lepiej 17 cali?


Lechu_

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

czeka mnie zakup nowych opon zimowych do mojego 2.5 XT. Potrzebuję opony głównie na odśnieżone drogi (miasto) + trasa (przewaga autostrad).

Zastanawiam się czy lepsza będzie opona 16 czy 17 cali (215/60/R16 vs 215/55/R17)? Czy może nie ma to dużego znaczenia.

Mniej zachodu miałbym z 16'tkami bo mam stalowe felgi na zimę w tym rozmiarze, ale bezpieczeństwo moje i mojej familii to dla mnie priorytet. Więc jak trzeba będzie wyskrobać parę dodatkowych złotych na komplet felg 17, to jakoś przeżyję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie. Na zimę wyższy profil, to mniejsze ryzyko zniszczenia opony na jakiejś dziurze. Trochę ostrzejsze prowadzenie na niższym profilu nie powinno zimą mieć znaczenia. Szerokość i średnica taka sama, wiec hamowanie zależy od modelu opon. I tu warto każdy grosz wydać na najlepsze gumy, a nie na felgi 17".

 

P.S. Przyznaję, ja mam na zimę 17, ale to nowy XT - mniejszych się nie da. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Alfik za konkretna odpowiedź. Tak zrobie. Zainwestuje w najlepsza opone mozliwa trzymajac sie rozmiaru felg ktore juz mam.

W takim razie czeka mnie przewertowanie X stron watku o oponach w poszukiwaniu tych najlepszych do Forka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

używam GoodYear Ultragrip Performance 8 w tym rozmiarze, trzymają dobrze, choć chyba bez rewelacji (jakiej sie spodziewałem pamiętając z mniejszego auta UG 7+, ale może za dużio oczekiwałem po stałym 4x4) Mam wrażenie, że na zalecanym ciśnieniu robi się spory 'balon' ale może to po prostu kwestia dużego profilu opony w tym rozmiarze, w każdym razie żadnych problemów z tym związanych (jakiegoś pływania opony np.) nie zauważyłem. W porównaniu z używanymi Pirelli na których auto kupiłem (5 letnich)  niebo a ziemia ... tamte były tak twarde, sztywne, że tył wyjeżdzał mi na co drugim zaśnieżonym zakręcie ;-))

http://www.oponeo.pl/dane-opony/goodyear-ug-8-performance-215-60-r16-99-v-xl#121291423

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i 3 subaraki z "dzwonem" :mellow:  :(

 

złe ogumienie? (po felgach widać, że letniaki...) czy raczej brak umiejętności wyprowadzenia auta z poślizgu? Moim zdaniem wystaczyło trochę wyprostować bez haowania w prawo i forek wszedł by na właściwy tor....

 

 

 

 

1252420128150367.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...