Skocz do zawartości

DCCD/C.DIFF cała prawda - prośbą o oficjalne stanowisko


matthew

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Proszę o sprecyzowanie celu dyskusji, ponieważ niektóre rozwiązania techniczne układu DCCD są objęte tajemnicą producenta, więc  nie możemy ich upubliczniać.

Zadaniem zastosowanego układu DCCD jest odpowiedż rozkładu momentu między osie w sposób optymalny aby utrzymać tor jazdy na zakrętach najbardziej zbliżony do intencji kierowcy przy minimalizacji utracenia przyczepności w tym torze jazdy. Tryb manualny został zastosowany w układzie aby dać możliwość dobrania rozdziału momentu między osiami w odniesieniu do preferencji kierującego pojazdem, który w zależności od doświadczenia i umiejętności może dobrać taki rozdział, w którym czuje się niajpewniej pokonując zakręty w oparciu o reakcję pojazdu. W naszym odczuciu cel został osiągnięty i inżynieryjna praca włożona przez projektujących układ jest zauważalna. Potwierdzeniem doskonałego działania układu DCCD jest fakt pozostawienia go w skrzyni biegów samochodu rajdowego SIP, gdzie pozostałe elementy zostały zamienione na przygotowane do pracy przy dużych obciażeniach. O niezawodności zespołu DCCD umieszczonego w skrzyni biegów świadczy fakt, że przez kilka dobrych lat startów w rajdach,  konieczność wymiany zaszła tylko 2 krotnie!

 

Pozdrawiam         

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie zadał matthew. To On musi odpowiedzieć. Mnie ta odpowiedź większość wyjaśnia. Dopędzanie tyłu w zleżności od sytuacji. Zgadzam się z tym, że jest zrobione genialnie. To jest rewelacyjne połączenie spinania z przełożeniem 1:1,103 (przełożenie jest wyraźnie opisane w Service Manual). Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Potwierdzeniem doskonałego działania układu DCCD jest fakt pozostawienia go w skrzyni biegów samochodu rajdowego SIP, gdzie pozostałe elementy zostały zamienione na przygotowane do pracy przy dużych obciażeniach. O niezawodności zespołu DCCD umieszczonego w skrzyni biegów świadczy fakt, że przez kilka dobrych lat startów w rajdach,  konieczność wymiany zaszła tylko 2 krotnie!

 

Pozdrawiam         

 

Wynika z tego, że sterownik też jest seryjny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

OKI, odkopię... Momenty, procenty, teoretyczne wywody... Wszystko to o dupę rozbić jak nie wiadomo po co to legendarne DCCD... Jak go używać w praktyce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kuzi4 napisał(a):

Jak go używać w praktyce?

Na drodze publicznej ustaw sobie tryb automatyczny, natomiast na torze musisz zrobić sobie kilka małych kółek z różnymi ustawieniami i sam ocenisz jak mocne spięcie lubisz w zależności od przyczepności (nie ma jednego uniwersalnego ustawienia). Są tacy co lubią mocniej spięty napęd i tył wyprzedzający przód, są tacy to lubią spięcie mniejsze i bardziej neutralną charakterystykę. Inaczej to wygląda na kolcu na lodzie, a inaczej na zwykłej oponie w śniegu. Do parkowania sugeruję nie ustawiać trybu Lock ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, aflinta napisał(a):

ustaw sobie tryb automatyczny,

Nie posiadam (V.1) :P Widziałem film (nie mogę go znaleźć), jak jakiś Japoniec popyla RA z DCCD v.1 po torze i powiem szczerze, że chyba będę musiał obejrzeć jeszcze kilka razy w slow motion, żeby ogarnąć co on tam wyprawia... Generalnie można przyjąć, że im bardziej spięty centralny, tym bardziej nadsterowne będzie auto? LOCK to chyba tylko na mega śliskim, gdzie bardziej kieruje się gazem niż fajerą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kuzi4 napisał(a):

Chyba znalazłem, szkoda, że ani "krzaczków" ani tego co facet mówi nie rozumiem :mrgreen::mrgreen::mrgreen:
 

 

Jeżdżąc normalnie to rozpinasz maksymalnie jak się da, głównie dlatego żeby nie zużywać dccd i napędów. Na śniegu możesz sobie spinać mocniej, będzie się lepiej napędzał, ale auto może stać się bardziej podsterowne jak będziesz próbował szybko skręcać na przyczepności. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 14.12.2022 o 15:18, kuzi4 napisał(a):

Nie posiadam (V.1) :P Widziałem film (nie mogę go znaleźć), jak jakiś Japoniec popyla RA z DCCD v.1 po torze i powiem szczerze, że chyba będę musiał obejrzeć jeszcze kilka razy w slow motion, żeby ogarnąć co on tam wyprawia... Generalnie można przyjąć, że im bardziej spięty centralny, tym bardziej nadsterowne będzie auto? LOCK to chyba tylko na mega śliskim, gdzie bardziej kieruje się gazem niż fajerą?

Jako, że trochę polatałem z takim napędem i wciąż robi na mnie wrażenie to napiszę do potomnych jak to wygląda w moim odczuciu na sterowniku manualnym DCCDPro oraz z tylną szperą płytkową tak jak to miały RA/R :) 

W ustawieniu OPEN auto jest mocno nadsterowne. Bardzo łatwo o poślizgi, szczególnie jeśli jest ślisko. Jeśli przesadzi się z kątem poślizgu jest ciężko się wyratować, bo przód naprawdę niewiele robi w tym ustawieniu. Cały czas mnie zastanawia jak to jest rozwiązane :) Gdybym miał ocenić rozkład napędu (w tym ustawieniu) między przodem a tyłem w %, to na pewno nie byłoby to 65/35% tylko zdecydowanie bardziej 85/15%, ale nie twierdzę, że tak jest, to takie subiektywne odczucie.
Im bardziej  spinamy centralny tym bardziej "neutralny" się staje. O ile neutralny to w ogóle dobre słowo, bo w pewnym momencie auto staje się bardziej podsterowne i ma większy problem w początkowej fazie skrętu, ale coraz bardziej czuć ingerencję przodu w napędzanie, kontrowanie staje się bardziej efektywne, a w pozycji LOCK, już praktycznie nie kontrujemy tylko kierujemy tam gdzie chcemy jechać, jesteśmy w stanie wyciągnąć auto z (prawie) każdego poślizgu. Na pewno nie będzie to dobre ustawienie na asflat, ale na śniegu auto bardzo dobrze się napędza i jeśli już jest w lekkim poślizgu to bardzo przyjemnie daje się sterować, choć w niektórych miejscach przydaje się delikatnie rozpiąć. 

 

Jeśli ktoś polatał z DCCD to na napęd subaru nigdy nie spojrzy tak samo. Oglądając filmiki jak latają bokami tymi wszystkimi Type R/RA zastanawiałem się jak to możliwe, że tak łatwo im to przychodzi. Teraz już wiem. 

 

  • Super! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze powiedziane :) Dodałbym, że DCCD tak bardzo ryje beret tylko w 5mt, bo już w 6mt jest to już wygładzone jakby i nie ma tego "trybu RWD" przy max Open. Tam to jakoś inaczej pracuje. Oczywiście też doskonale czuć różnice w stopniach spięcia, ale nie jest to tak bardzo namacalne jak w 5mt. Tam, zwłaszcza na śniegu czuć dosłownie każdy procent zmniejszenia/zwiększenia spięcia i przechodzenia z trybu RWD do AWD  :D 

 

@mly96 teraz już wiesz jakim cudem każde GC8 z 5mt dccd robi dosłownie wszystko co tylko chcesz począwszy od bączków "od cyrkla" gdzie przednie wewnętrzne koło potrafi nawet nie zmienić pozycji na asfalcie, przez bardzo łatwe robienie ciasno "beczki" po dłuuuugie zamaszyste poślizgi gdzie całe auto sunie np. po śniegu prawie że pod kątem 90 st, a i nieraz wyprzedzi nas calkiem tył :D ale po umięjetnym przyoperowaniu gazem i dopięciem dccd wyciąga i z takich "opresji" :evil2:

 

Kiedyś jak pierwszy raz posmakowałem trybu Open w GC8 5mt dccd to pierwsze skojarzenie miałem - e30 318IS  :D Tylko, że wszystko mocniej, szybciej, ciaśniej i z możliwości podparcia się zawsze przodem :) 

  • Super! 1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...