Skocz do zawartości

Korekta prędkościomierza - jak, gdzie, czym?


BelegUS

Rekomendowane odpowiedzi

Siemanko!

 

Na finiszu remontu mojego (przeklętego) SVX'a pozostało mi zmierzyć się z "drobiazgami". Jednym z nich jest (mocno) przekłamujący prędkościomierz.

 

W aucie był automat 4EAT z VTD, wyposażony w dwa czujniki prędkości. Wleciał JDM'owy 4EAT z VTD, też z dwoma czujnikami - prawdopodobnie jeden nie został podpięty, ale to ten odpowiedzialny (ponoć) za rozkład mocy na osie. Ten od prędkościomierza jest podpięty, i korzysta z czujnika który był oryginalnie w nowej skrzyni.

 

Prędkościomierz przekłamuje o jakieś 15%, choć nie ma to chyba większego znaczenia.

 

Czy znacie jakiś sposób, urządzenie lub specjalistę, który potrafiłby coś z tym zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam się do pytania. U mnie podczas jazdy z prędkością V=91 km/h (wg GPS) prędkościomierz wskazuje 100 km/h.

Im wyżej, tym gorzej. Podczas jazdy z V=126 km/h (wg GPS) prędkościomierz wskazuje 140 km/h  :wacko:

Można co nieco oczywiście pokombinować z rozmiarem opon... Ale jeśli przekłamania są zbyt duże, to w ten sposób i tak tego nie załatwimy.

Ma ktoś jakiś patent na korektę tych wskazań?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawe zalatwi dzielnik czestotliwosci, najlepiej programowalny.

 

Znasz jakieś gotowe rozwiązania, lub poradniki DIY? Znalazłem jeden "korektor prędkości" dla motocykli w PL, ale zanim wydam 350zł (albo 400-500 ze Stanów, bo ponoć lepszy), co jest połową ceny nowej skrzyni to wolałbym spróbować tańszych rozwiązań :P

 

EDIT: http://electropark.pl/4xxx/5170-cd4059-programowalny-dzielnik-licznik-dip24.html

Coś w ten klimat?

Edytowane przez BelegUS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Innym rozwiązaniem tylko nie wiem czy byłoby to przez Ciebie akceptowane to zastosowanie dodatkowego prędkościomierza w postaci metromierza, którego wskazania można kalibrować.

Np http://allegro.pl/metromierz-sdm2-dodatkowo-gratis-i6369463429.html

 

Niestety, musi być seria w tym względzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozejrzyj sie za jakims studentem informatyki, sam uklad mozna dosc latwo zrobic na jakims programowalnym kontrolerze, ale trzeba tez napisac program i kontroler zaprogramowac. Mozna tez zrobic na zwyklych cyfrowych ukladach, ale bedzei ich troche wecej. Tak czy tak elektronika nie powinna kosztowac wiecej niz kilkadziesiat zl.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też tyle zawyża, ale parę razy już mi to zawartość portfela uratowało. Zwykle zapominam, że mi zawyża i jadę (a przynajmniej tak mi się wydaje) z 15km/h szybciej niż wolno, a w rzeczywistości prawie przepisowo. Jak dla mnie, to plus.

Jedynie przebieg licznikowy autko ma większy niż w rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na oryginalnej skrzyni zawyża około 7% - i to na niefabrycznym ogumieniu (205/55 zamiast 205/50, więc na fabrycznym byłoby jeszcze gorzej). Więc jeśli koło 10% to fabryczna norma, to 15% nie jest tragedią... no ale na pewno jakąś uciążliwością. Jedynym autem jakim jechałem, a nie oszukiwało (naprawdę idealnie z GPS), jest Volvo 850 - ale też na niefabrycznym rozmiarze opon ;)

Edytowane przez nrb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to źle przedstawiłem problem - po przeliczeniu jest to około 25%. Prędkościomierz wskazuje 160 przy 120, a jadąc licznikową "sześćdziesiątką" w terenie zabudowanym jestem (dosłownie) wytrąbiany z drogi. Przekłamanie jest więc, delikatnie mówiąc, konkretne. ;)

 

Zmiana opon nie wchodzi w grę.

Edytowane przez BelegUS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...