Jump to content
Luke Skywalker

DPF Story (lub jak kto woli: Ketivv mode…)

Recommended Posts

6 godzin temu, Nargond napisał:

była też podana prędkość minimalna z jaką należy wtedy jechać

Tak, w manualu do Forestera też było o prędkości ale nie pamiętam co :)

Zresztą jak stoisz w korku to ECU wyłączy wypalanie... 

W dniu 19.10.2019 o 22:41, AZET napisał:

Kąty wtrysków mają parametry od -0,07 do 0,07

To są korekty wtrysków. Z tego co pamiętam to wartości ujemne są niedobre. Na korekty patrzy się tylko na wolnych obrotach. Popatrz jakie są na zimnym silniku i po rozgrzaniu.

W dniu 19.10.2019 o 22:41, AZET napisał:

Tak naprawdę każde szybsze ruszenie z pod świateł, wyprzedzanie powoduje bardzo szybki wzrost sadzy o kilka %

Coś jest nie tak... ale konsylium forumowe nie wiem czy pomoże :) 

Zacznij może od prostej sprawy jak zmiana paliwa? Zatankuj na innej stacji, nalej Vpower czy innego premium... albo normalnego diesla jeśli tankujesz premium.

Ja kiedyś miałem problem z EGR w innym samochodzie, mechanik tak prostą rzecz polecił i okazało się, że stacja na której regularnie tankowałem miała jakieś "lewe" paliwo.

Trochę walczyłem z DPF latem tego roku  (OBK 140tys km) więc może podzielę się swoją drogą do rozwiązania problemu:

- wymiana kolanka intercoolera (pęknięte, ewidentnie do wymiany)

- czyszczenie dpf-a (płukanie), po tym zabiegu auto odżyło, średnie spalanie spadło z 7 na 6,4. Wypalania rzadsze niż przed ale nadal zbyt częste. Pierwszy pozytyw - wypalania zaczęły schodzić głęboko poniżej 10%.

- dużo analizy logów własnych i innych SBD. Wnioski: EGR to zło, obroty należy trzymać na poziomie, na którym kąt otwarcia oscyluje poniżej 30 stopni. Zbyt delikatna jednostajna jazda prowadzi do szybkiego zapchania dpf (EGR otwarty ~40 stopni) ale błędem jest też nadmierne duszenie. To samo auto potrafi wypalać się co 80km (jazda 120km/h na szóstce) lub 400km (jazda 140km/h na szóstce), oba przeloty dzień po dniu, to samo paliwo, kierowca j trasa.

- sprawdzenie wszystkich elementów dolotu (wszystko ok), szczelności wężyków przy dpf i turbo,

- czyszczenie i kalibracja wtrysków (archoil, kalibracja przy okazji przeglądu w ASO). Bez dużej poprawy, wtryski były ok i tak pozostało.

- podmiana MAF, wyniki bez zmian (czujka wypożyczona z zaprzyjaźnionego warsztatu więc operacja bezkosztowa)

- wymiana czujnika ciśnień DPF (podobna ścieżka jak MAF) i  .... bingo - system nagle się ustabilizował. Od kilku tysięcy km przyrost sadzy jest stabilny i przewidywalny a wypalania bilansowane są algorytmem odparowania (rozrzedzenie zatrzymało się na 3%). Nie ruszam, jeżdżę i mam nadzieję że na kilkadziesiąt tys km wystarczy.

Myślę że kluczowe były 3 elementy: wyczyszczenie DPF z popiołów, co zwiększyło objętość dostępną do filtrowania sadzy, delikatna zmiana stylu jazdy i na koniec nowa czujka różnicy ciśnień. Cały system jest dość skomplikowany i zbilansowany wtedy, gdy wszystkie elementy działają precyzyjnie ale wypadnięcie jednego klocka burzy misterną konstrukcję i właściciel SBD zderza się ze ścianą (niestety również w postaci zerowego wsparcia czy rozsądnej ścieżki diagnostycznej w ASO).

Myślę, że wymiana dpf na nowy również rozwiązałaby problem (większa sprawność dpf-a skompensowałaby nieprecyzyjną pracę czujki ciśnień?) ale nie bardzo uśmiechało mi się wywalenie 7k PLN na blaszaną puszkę do auta o (teoretycznej) wartości 30k.

Przy okazji wielkie podziękowania dla wszystkich udzielających się w tym wątku i dzielących się doświadczeniami przez PW. Specjalne podziękowania dla @Luke Skywalker za udostępnienie logów do analizy porównawczej i kilka celnych podpowiedzi.

Edited by twitt
  • Like 1

12 godzin temu, sambor napisał:

Tak, w manualu do Forestera też było o prędkości ale nie pamiętam co :)

Zresztą jak stoisz w korku to ECU wyłączy wypalanie... 

Tutaj niestety się nie zgodzę - w moim OBK'12 raz rozpoczęta procedura wypalania trwa niezależnie od tego czy stoisz czy jedziesz. Jeżeli parametry startowe są spełnione (65% soot, 60km/h,  210C na DPF) to procedura jest inicjowana i trwa minimum 12,5 min (w przypadku sukcesu) max 30min lub do zejścia w międzyczasie z poziomem sadzy poniżej 30% (albo do wyłączenia silnika). Zdarzyło mi się zalogować przypadek, gdzie tuż po zainicjowaniu wypalania wjechałem w korek w którym zostałem już do końca procedury - skutek wypalania marny, rozrzedzenie oleju wzrosło.

Jak widać na zrzucie od kolegi AZET udaje mu się zakończyć 1 wypalanie na 6 (6 sukcesów na 36 prób od wyzerowania licznika po czyszczeniu dpfa), ale jeżeli auto jeździ 90% w mieście niewiele da się tutaj poprawić i trzeba zdiagnozować co zapycha tego dpf-a albo co sprawia, że ECU stwierdza, że DPF jest zapchany.

Edited by twitt

22 minuty temu, twitt napisał:

utaj niestety się nie zgodzę - w moim OBK'12 raz rozpoczęta procedura wypalania trwa niezależnie od tego czy stoisz czy jedziesz

A więc zapewne zostało to zmienione w oprogramowaniu. W moim Foresterze MY10 jeśli nie jechałem procedura była zatrzymywania.

U mnie w Forku 2008 jak już się rozpoczęła, to nie było zmiłuj. Stoisz czy jedziesz - szło. Oczywiście w korku nie było szans na dopalenie, więc o jej przerwaniu decydował warunek czasowy (chyba 30 min o ile pamiętam). W efekcie rozrzedzenie oleju jak szalone w górę, a sadza bez zmian.

Pozdrowienia!

Ł.

A u mnie w dwóch dieslach w korku zatrzymywał prodedurę. Tylko nie wiem z jakiego powodu.

Forek my11 i xv my14

Edited by owad

Widać Subaru nie mogło się zdecydować jak powinno być :)

A czy dpf  to jest cześć wymienna którą się dobiera po nr vin, czy ogólna dla wszystkich diesli. 

Gdzieś czytałem że są różne pojemności filtra. No i może inne podłączenia w zależności od modelu. Ale to tylko może :-)