Jump to content

Traktorek, kosiarka

chojny

Recommended Posts

czy mamy kogoś kto się zna albo "siedzi" w "traktorkach"?

Szukam czegoś do ogarniania sporej ilości trawnika tak żebym nachodzić się nie musiał :(

Tak aby była możliwość podłączenia małej przyczepki a kosiarka miała opcje mulczatora.

Wytyczne z ojczyzny trawników:

Do 1000m2 pchana, do 2000m2 pchana z napędem, powyżej samojezdna. Im bardziej fantazyjny kształt trawnika, tym traktorek bardziej nieprzydatny. Jak chcesz mulczować, zastanów się nad tzw. riderem z kosiskiem przed kierowcą. Bardziej zwrotne, dochodzi w zakamarki. Narożniki zrób po łuku skrętu kosiarki, pracy zaoszczędzisz.

• Upvote 1

Czyli traktorek jak nic. Rider... traktorek fajnie wygląda ale się rozejrzę za riderem co to jest i z czym je.

Husqvarna rider r16c awd.

najmniejszy z awd. Szerokosc koszenia 92cm W zupelnosci wystarcza na dzialke ponad 2k m2. Skosisz ja w 40 min jesli nie ma drzew. Jest bardzo zwrotny, mozna zaczepic pdzyczepke, plóg snieżny itp.

A idzie jak zły. Mozna po schodach jeździc :), takze pewnie w zimie tez sie sprawdzi.

kupilem taki kilka miesiecy temu I naprawde polecam.

post-8274-0-09072000-1466234317_thumb.jpg

post-8274-0-28475900-1466234376_thumb.jpg

W domu jest traktorek Husqvarna CTH140 z silnikiem Kawasaki dwucylindrowym (chodzi jak mały motocykl). Ma przekładnię hydrostatyczną czyli można ustawiać przełożenie dowolnie (takie CVT sterowane dźwignią) - fajny bajer, płynnie się prędkość ustawia, polecam tą opcję. Napęd tylny (ale bokiem jakoś skubany nie idzie :)). Wyrzut tylny, funkcja mulczowania jest. Z ciekawostek można dokupić lemiesz do odśnieżania :)

Teraz czas na minusy: eksploatacja droga, zużywa zdecydowanie więcej paliwa niż zwykła kosiarka no ale to taki koszt że się wozi 4 litery a nie spaceruje. Często traktorki mają 2 albo nawet 4 noże - też kosztują swoje. No i przede wszystkim to jest urządzenie do PIELĘGNACJI trawnika a nie do koszenia trawy po kolana tak jak wspomnianym riderem. Jeżeli Twój trawnik to po prostu taki duży przydomowy trawnik, który nie przypomina łąki, to jak najbardziej się sprawdzi taki sprzęt. Wtedy idzie szybko i przyjemnie. Sprzedawca zapewniał że to mocny sprzęt itp itd ale potem okazało się że jak chcieliśmy kosić mocno przerośnięty trawnik (więcej różnorodnego zielska niż zwyczajnej trawy) to sprzęt się zapycha i trzeba bardzo powoli jeździć i co chwila przepychać kanał wyrzutowy a z takim przeznaczeniem traktorek był kupiony. Do bardzo wysokiej i gęstej trawy już lepiej kupić mocną kosiarkę pchaną z wyrzutem bocznym. Ogólnie przez to jestem zawiedziony traktorkiem. Również trzeba pamiętać że nie dojedzie się tym sprzętem w każdy zakamarek i czasami trzeba dokosić małą kosiarką/kosą spalinową.

Warto też przemyśleć zakup pod kątem miejsca do trzymania - spore są te traktorki. Przewożenie też kłopotliwe - do bagażnika nie wejdzie chyba że posiadasz Ducato maxi ;)

Poza tym to sympatyczna maszyna :)

Jeśli w Twoim domu są nastolatkowie to chętnie wezmą koszenie na siebie i przy okazji pouczą się manewrowania. Przez 6 sezonów (coś ponad 150 motogodzin) żadnej awarii nie było, nawet akumulator jeszcze się trzyma i trzeba było go ładować po raz pierwszy w tym roku po zimie (na szczęście jest 12V i można zwykłym prostownikiem naładować).

Miejsce do trzymania się znajdzie, do koszenia tak trawnik na igle jak i tzw. łąkę kwietną raz na jakiś czas (będzie wysoka trawa) w innej cześci działki więc wychodzi faktycznie że Rider będzie najlepszym wyborem.

Buehehe tydzień temu dawałem walcem.... operator nie był zbytnio zadowolony, to kosiarką też się musi dać ;)

czy mamy kogoś kto się zna albo "siedzi" w "traktorkach"?

Szukam czegoś do ogarniania sporej ilości trawnika tak żebym nachodzić się nie musiał :(

Tak aby była możliwość podłączenia małej przyczepki a kosiarka miała opcje mulczatora.

Ile masz tego trawnika? :)

Ja jestem zachwycony Husqvarna Automower. W moich warunkach widzę same zalety!

Tu masz np. coś do większych powierzchni.

http://www.husqvarna.com/pl/products/robotic-mowers/automower-430x/

operator nie był zbytnio zadowolony

Driftowałeś walcem?  :o  :biglol:  ;)

No raczej  :P  ;)

post-698-0-59377900-1466489557.jpg

Ile masz tego trawnika? Ja jestem zachwycony Husqvarna Automower. W moich warunkach widzę same zalety! Tu masz np. coś do większych powierzchni.

Na "automat" patrzyłem pod obecny trawnik ale ja lubię kosić trawę a do koszenia w przyszłości będzie sporo powyżej możliwości takich urządzeń, nie wspominając o ukształtowaniu terenu   :(

To co napisali @@owad i potwierdził @@mrzombi oznacza że będziemy szukać Ridera,  

Od kilku lat użytkuję coś takiego

http://allegro.pl/traktorek-partner-p185107hrb-po-wymianie-sprzegla-i6290769704.html

Generalnie polecam.Na plus obsługa,koszenie,wygoda i komfort.Sprzęt dość mocny nawet na wyższą trawę. Zbiornik na skoszoną trawę dość duży.Jest sygnał informujący o zapełnieniu kosza.Można go zdjąć i zostawić wyrzut tylny.Fotel wygodny,uchwyt na piwo,światła jest :) Obsługa bezproblemowa i sprzęt mało awaryjny.
Na minus koszty obsługi,paski,noże i paliwo.Trawa musi idealnie sucha,wilgotna lubi się zapchać.

Ja użytkuję  traktorek  MTD B/155 z silnikiem B&S 15.5 HP  mam go od 17 lat (od nowości). Jest bardzo przydatny - ma możliwość mulczowania oraz opcjonalnie kosze do zbierania trawy. Ja osobiście , zarzuciłem korzystanie z koszy  ponieważ , trawa skoszona i zmielona jest dobrym nawozem . Potwierdzam , że najlepiej mieć ogród prosty bez udziwnień (mam mini boisko do skoszenia ), w zakamarkach pomiędzy roślinami korzystam z wykaszarki ręcznej.

Co do sprzętu to trzeba co jakiś czas wymienić akumulator, noże, tylko raz( przez cały okres eksploatacji ) wymieniałem   pas napędowy. Trwała, dobra maszyna / dobry dostęp do części .

• 2 weeks later...

Ja mam Husqvarne GT 48XLS i użytkuje ją już ponad 2 lata, a trawy mam 4000m2 i jak bym miał kupować to jeszcze raz to wybrał bym Rider'a bo z tym samym silnikiem (27HP) był by 2 razy szybszy.

post-3414-0-64280200-1468237717.jpg

post-3414-0-35186800-1468237728.jpg

Dzięki za potwierdzenie, zazwyczaj jak ktoś ma to chwali a tu faktycznie po latach użytkowania masz doświadczenie, że przy pewnych areałach tylko rider. 

co prawda nie wiem czy do ridera da się założyć spychacz do śniegu, ale pewnie tak. Jest to całkiem przydatna rzecz.

I jeżeli masz możliwość to poszukaj w stanach i możesz kupić przez internet. Mój traktor to jest najwyższy model Husqvarny, a kosztował mnie 3200$, a w Polsce za ponad 20tysi złotych, najwyżej możesz kupić średni model, bo tych najlepszych po prostu nie oferują.

co prawda nie wiem czy do ridera da się założyć spychacz do śniegu, ale pewnie tak. Jest to całkiem przydatna rzecz.

I jeżeli masz możliwość to poszukaj w stanach i możesz kupić przez internet. Mój traktor to jest najwyższy model Husqvarny, a kosztował mnie 3200$, a w Polsce za ponad 20tysi złotych, najwyżej możesz kupić średni model, bo tych najlepszych po prostu nie oferują.

Można założyć i celujemy nie w sam spychacz ale w odśnieżarkę wirnikową, przy większych opadach tylko taka maszynka da radę. Wyczepiasz na czas zimowy noże i podłącza się odśnieżarkę. 

Ja mam sam spychacz i nie muszę wyczepiać dołu z nożami. Na lato odkręcasz 4 śruby i zdejmujesz przód.

Dodatkowo jest elektryczna blokada dyfra :))) i jak założę łańcuchy to przepycham półmetrowe zwały śniegu. Także naprawdę z tym daje radę.

nie wiem Czy chcesz zbierać trawę, czy ją mulczować, ale jak będziesz nawoził i trzeba będzie kosić co tydzień to raczej trzeba zbierać

Są plusy i minusy traktora i radera

Jeszcze jedno z tym zbieraniem jest zajebiste. Nigdy nie będziesz musiał zbierać gałęzi i grabić. Jesienią wsiadam na traktor i koszę jednocześnie ze wciąganiem wszystkiego z trawnika, łącznie z szyszkami.

Ja mam sam spychacz i nie muszę wyczepiać dołu z nożami. Na lato odkręcasz 4 śruby i zdejmujesz przód. Dodatkowo jest elektryczna blokada dyfra )) i jak założę łańcuchy to przepycham półmetrowe zwały śniegu. Także naprawdę z tym daje radę.

W śniegu do 20cm Subarak robi jak kocur a jak będzie śniegu po kolana to pojadę Land Roverem  ;)

nie wiem Czy chcesz zbierać trawę, czy ją mulczować, ale jak będziesz nawoził i trzeba będzie kosić co tydzień to raczej trzeba zbierać

Mulczować, nie ma szans na zbieranie, magazynowanie albo wywożenie takiej ilości.  :(

Dlatego sezon otwierać i zamykać będzie firma zajmująca się budową i utrzymaniem trawników, i to co ja nabroję w sezonie to oni będą naprawiać  ;)

Bez przesady z tym zbieraniem. Od 5 lat mulczuje trawę a od tego roku riderem. Nigdy trawy nie zbierałem bo to by były tony towaru. Jak się odpowiednia wysokość kosi to nic nie zostaje. A jeśli się przegapi i trawa jest za wysoka to owszem trawa zostaje, wysycha i robi sie sianko. Ale w takim przypadku po 3-4 dniach od skoszenia, jeszcze raz "kosze" to sianko i nic po tym nie ma.