Skocz do zawartości

Ubezpieczenie Subaru - dlaczego tak drogo???


Michał Bajorek

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj ubezpieczałem Forestera i wdalem sie w rozmowę z Panem, który mi ubezpiecza auta. Rozmowa krótka i ciekawa a geneza jej stąd, że zmieniłem ubezpieczyciela moich aut z PZU na Alianz i chciałem poznać mechanizm wyceny. Wszystko jakoby jasne już było tylko suma nieco wysoka. Pan wyjaśnił mi, że bierze sie to stąd, ze Subaru jest w wyskokich grupach ryzyka zarówno w OC (najwyższa i najdroższa grupa) jak i w AC (druga od gory). Grupa zaszeregowania ryzyka do której dana marka jest wliczana np statystyk wpływa na pierwszy współczynnik procentowy, który daje kwotę składki i od której to kwoty nalicza sie zniżki itd. Lekko sie zdziwiłem bo niby Subaru to wysokie bezpieczeństwo czynne wiec w OC winno być taniej, AC już bardziej mogę pojąć ale też zdziwiłem się nieco. Ale ststystyka jest bezlitosna. Skąd ten wynik, komu go zawdzieczamy. Postawię ryzykowną kwestię - może Sobie czyli Kierowcą Aut Jedynie Słusznych bo to oni chyba taki wpływ mają na ten wynik :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 297
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Subaru nie jest w żadnych wysokich grupach ryzyka - BZDURY. A może nawet naciąganie.

Jesteś pewny?Na czym opierasz swą wypowiedź? Jak to jest w różnych towarzystwach- czy mają inaczej prowadzone statystyki i naliczają inne współczynniki? W porównaniu np do PZU cena ubezpieczenia w Alianz na tych samych zniżkach jest bardzo podobna więc? Dlaczego cena ubezpieczenia Subaru o zbliżonej wartości jest wyższa niż VW czy Forda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Subaru nie jest w żadnych wysokich grupach ryzyka - BZDURY. A może nawet naciąganie.

 

MARKO ma rację. Subaru nie znajduje się w grupie aut ryzyka!

Zanim kupiłem swoje SI dowiadywałem się tu i ówdzie.

Grupa ryzyka powstała na podstawie statystyk kradzieży opartrej o marki.

Biorąc pod uwagę ilość Subaru na rynku w stosunku do BMW i stosunek kradzieży sam będąc w zarządzie firmy ubezpieczeniowej wnioskowałbym o podwójne stawki dla tych drugich.

 

Ubezpieczałem STI w PZU. Zapłaciłem ponad 5k za roczny pakiet.

 

Jednaże kwota ubezpieczenia przeliczona została wprost od wartości auta.

 

Pozdr

 

Harry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alianz wycenia składki OC wg grup samochodów.

Zaletą z ich ubezpieczenia był (nie wiem jak jest obecnie) brak utraty znizek na pozostałych ubezpieczonych u nich samochodach, podczas szkody na pierwszym. Znizki traciło tylko uszkodzone auto. Fordy i Peugeota ubezpieczyłem bardzo korzystkie, Subaru niestety, właśnie ze wzegledu na ich niewyjasnione grupy ryzyka, tanio w jakimś samopomocnym coś tam czy innym toważystwie nauczycielskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr - to prawda, to główny powód wybrania przezemnie oferty Alianza - za dużo mam aut aby jechać na jednej zniżce i zastanawiać się czy likwidować drobne szkody (czyli do 5 tys) za własne pieniądze by nie tracić zniżki. Kiedyś też tak miałem w PZU ale mi zmienili zasady na jakiś dziwny wzór który był dla mnie bardzo niekorzystny.

Harry - ale ryzyko kradzieży ma tu niewielki wpływ na wartość składki bo na OC żaden a na AC to ok 200 zł czyli nieco mniej niż 10 % składki - wystarczy poprosić o wycenę z kradzieżą i bez. Dlatego piszę o zadziwiajacej mnie "statystyce" ubezpieczyciela w kwestiach szkodowości. To Ubezpieczenie w innych towarzystwach (dużych i znanych) dla Subaraka wcale transze nie jest a nawet nieco droższe- zreszta było tu sporo o tym na Forum z życia wziętych przykładów.

Statystyki w ubezpieczeniach prowadzi sie na duzych grupach aby dobrze ocenić ryzyko - przecież taki ubezpieczyciel ma sporą kasę do stacenia jak sie pomyli więc rachunek błedu musi być precyzyjny by to ryzyko minimalizować. Ciekaw jestem jak dla Subaru to liczą - czy to dane tylko z Polski, czy pochodzą jedynie z bazy ubezpieczyciela czy z jakichś statystyk policyjnych np?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie znam wyników badań, grup itp. , ale FAKTEM JEST, że w PZU dla Subaru obowiązuje zwyżka składki o 6%(dotyczy wszystkich modeli :evil: )dla porównania "dajewo" ma zróznicowane składki np.dla tico zniżka, chyba 5%, dla espero zwyżka-nie pamiętam ile

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FAKTEM JEST, że w PZU dla Subaru obowiązuje zwyżka składki

Hmmm... ciekawe. Co agent to inne zasady. Ja w PZU dostałam zniżkę za fakt, że to właśnie Subaru :)

Ale mój agent w ogóle trochę po ziemi nie chodził, więc może mu nieco nie wyszło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, już kiedyś pisałem na jakiej podstawie pojawiły się zniżki i zwyżki za markę pojazdu w PZU. Poprostu było wzięte proste równanie ilość samochodów danej marki ubezpieczenej w danej firmie ubezpieczeniowej do ilości wypadków w skali roku. Subaru ma zwyżkę tak samo jak Toyota, ale ilość aut jest nieporównywalna.

Wystarczy popatrzeć na sprzedaż aut, załóży że aut marki subaru w ciąg roku zostanie sprzedane około 5 tys sztuk, aut marki Toyota zostanie sprzedane około 400tys. Z czego wypadków udziałem marki subaru będzie około 200-300 w skali roku, natomiast aut spod Toyoty będzie około 20tys w skali jednej firmy. Popatrzny wogóle kto kupuje takie marki jak Toyota, Skoda, Peugot, Renault, Ople to są to firmy i duże korporacje które kupują najwięcej aut pod koniec roku aby wykorzystać wszystkie środki finansowe zaplanowane, a potem pracownicy się rozbijają nimi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, już kiedyś pisałem na jakiej podstawie pojawiły się zniżki i zwyżki za markę pojazdu w PZU. Poprostu było wzięte proste równanie ilość samochodów danej marki ubezpieczenej w danej firmie ubezpieczeniowej do ilości wypadków w skali roku. Subaru ma zwyżkę tak samo jak Toyota, ale ilość aut jest nieporównywalna.

Wystarczy popatrzeć na sprzedaż aut, załóży że aut marki subaru w ciąg roku zostanie sprzedane około 5 tys sztuk, aut marki Toyota zostanie sprzedane około 400tys. Z czego wypadków udziałem marki subaru będzie około 200-300 w skali roku, natomiast aut spod Toyoty będzie około 20tys w skali jednej firmy. Popatrzny wogóle kto kupuje takie marki jak Toyota, Skoda, Peugot, Renault, Ople to są to firmy i duże korporacje które kupują najwięcej aut pod koniec roku aby wykorzystać wszystkie środki finansowe zaplanowane, a potem pracownicy się rozbijają nimi...

Jak sie tworzy taką statystykę to chyba dość proste. Z twojej wypowiedzi jednak wynika, że to składki na marki używane w korporacjach winny być znacznie wyzsze skoro tak je tłuką masowo (ilośc ubezpieczeń do ilości szkód +średnia wartośc likwidacji szkody Z AC danej marki) . Ja mam trochę inne podejrzenie. Skoro Subaru tak mało jest w kraju, do tego poubezpieczane są w różnych towarzystwach to nikt nie ma dostatecznie dużej bazy do stworzenia dobrej statystyki na dużej próbie. A, że auta nie tanie i drogie w naprawianiu to bach do górnych rejestrów. Jeśli nie tak to już tylko moja hipoteza o dużej szkodowości statystycznej kierowców Subaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewny?Na czym opierasz swą wypowiedź? Jak to jest w różnych towarzystwach- czy mają inaczej prowadzone statystyki i naliczają inne współczynniki? W porównaniu np do PZU cena ubezpieczenia w Alianz na tych samych zniżkach jest bardzo podobna więc? Dlaczego cena ubezpieczenia Subaru o zbliżonej wartości jest wyższa niż VW czy Forda?

Moja druga połowa pracuje w firmie ubezpieczeniowej, stąd informacje ( nie jest agentem lecz specjalistą do spraw sprzedaży) Jeśli chodzi o OC nie ma żadnych podwyższonych ryzyk, natomiast przy AC występuje pewna dowolność co do warunków umowy. Zwyżki i zniżki różnią się więc w niektórych firmach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewny?Na czym opierasz swą wypowiedź? Jak to jest w różnych towarzystwach- czy mają inaczej prowadzone statystyki i naliczają inne współczynniki? W porównaniu np do PZU cena ubezpieczenia w Alianz na tych samych zniżkach jest bardzo podobna więc? Dlaczego cena ubezpieczenia Subaru o zbliżonej wartości jest wyższa niż VW czy Forda?

Moja druga połowa pracuje w firmie ubezpieczeniowej, stąd informacje ( nie jest agentem lecz specjalistą do spraw sprzedaży) Jeśli chodzi o OC nie ma żadnych podwyższonych ryzyk, natomiast przy AC występuje pewna dowolność co do warunków umowy. Zwyżki i zniżki różnią się więc w niektórych firmach.

Mam masę przyjaciół pracujących w firmach ubezpieczeniowych - dużo rozmów odbyłem na te tematy - twoja informacja jak dla mnie jest zbyt lakoniczna. Wynika z niej, że każdy pojazd o pojemności np 2,0 będzie miał naliczaną taką samą składkę z OC bez względu na markę(nie mówimy o zniżkach za bezszkodowość)- na pewno nie każda firma tak to nalicza- być może tak robi firma gdzie pracuje twoja druga połowa. Naliczenie ubezpieczenia AC też nie daje takiej dowolności i możliwości negocjacyjnych, przynajmniej ja sie z tym nie spotkałem. Są też spore różnice w metodzie tego naliczania między towarzystwami - o róznicach w warunkach umowy nawet nie wspominam. Trochę inaczej jest w majątkowym i gospodarczym, ale to inna bajka niż komunikacja zwłaszcza dla klientów indywidualnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W OC nie ma żadnych grup podwyższonego ryzyka. Różnica w wysokości składki może wynikać z taryfy składek, którą ustala firma indywidualnie ( pojemność, region) Jednakowe natomiast dla wszystkich firm ubezpieczeniowych są warunki i zasady zawierania umów, które reguluje ustawa. Jeśli chodzi o AC to występują grupy podwyższonego ryzyka, które mogą być różne w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Wpływ na to ma ilość kradzieży danej marki w tym tow. ubezp. Np. w jednej firmie ginie najwięcej Audi, a w innej Audi mają się dobrze, a znikają BMW.

Jeśli wcześniej coś zamotlałem to przepraszam, ale źle zrozumiałem się z drugą połową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

roznica cen pakietu OC+AC miedzy PZU a Link4 w moim przypadku wynosila 1500zl

Ja zapłaciłem w link4 2250 w PZU 2950 proponowali- mam 50% zniżek

Doliczali za markę Subaru, mało aut a często się rozbijają i drogie części maja.

Nie czuję, że rymuję. :neutral: :wink: :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Doliczali za markę Subaru, mało aut a często się rozbijają i drogie części maja.

Nie czuję, że rymuję. :neutral: :wink: :mrgreen:

 

Niestety tak - taki można wniosek wyciągnąc, kradzież ma wpływ mały bo kradna mało - widocznie kiepskie te auta i nie idą jumaką :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubezpieczałem ostatnio Forestera. W PZU, po roku jazdy bezszkodowej, ze zniżką na dzieci itp wyliczyli mi składkę .... taką samą jak rok temu. Powód - likwidacja pakietów. :sad:

 

W związku z tym przeniosłem ubezpieczenie do Hestii. Oszczędziłem 30%. Dodatkowo musiałem wykupić ubezpieczenie OC prywatne, ale i tak chciałem, więc to nie był problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś zrobiłem dokładnie to samo. Przy niższej cenie Hestia ma ponoć jeszcze lepsze warunki, tak że nie zastanawiałem się długo...

 

I jeszcze dodatkowo proces likwidacji szkody o wiele lepszy jak w PZU :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz w Hestii likwidowałem szkodę - było OK. Ale i w PZU nie narzekałem choć proces likwidacji jest tam nieco upierdliwy. W kwestii upierdliwości przy likwidacjach szkód przez ostatnie 10 lat nastąpił duży postęp. Dawniej to była rzeźnia, te kolejki, tracony czas, no nerwów to wiecej kosztowało niż dziś (chodzi o kwestie organizacyjne i wyjście do klienta)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym przeniosłem ubezpieczenie do Hestii. Oszczędziłem 30%.

 

Rozmawialem z Hestia. Na infolinii przy cenie okolo 40.000 PLN za GT 99 przy 60% znizkach OC+AC = PLN 2410. Przedstawiciel regionalny wycenil mi na 2425 AC + 772 OC + 66NW. Przy czym powiedzial, ze wedlug Eurotaxu SI GT 99 jest wart 22.000 PLN... :shock:

 

W Warcie - AC/OC/NW - ok 3.400. - zatem w 2 wersji roznica wynosi PLN 140 - 4% :roll:

 

pzdr.

Szymon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alianz - Forester 2004 - wartość 55 tys wg ksiązeczki (mało nieco) - zniżki 50% - AC 2700, OC 990, NW 50. Nakiczają ryzyko wg współczynników : region, marka auta (tu subaru wraz z BMW,Mercem i innymi najdroższymi jest - grupa 5) a potem razy pojemność Silnika. Dziś dla odmiany robiłem Peżota - ten jest w klasie 4 ryzyka, nie pytałem co jest w pierwszej ale pewnie wrotki albo rowery

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Alianza, to doszły mnie słuchy, że SIP planuje jakąś wspólną akcję z tą firmą i być może pojawi się jakaś ciekawa oferta 8).

 

Szkoda tylko, że teraz już chyba nic z tego - muszę wykupić ubezpieczenie na dniach, a wolałbym ubezpieczyć wóz w Alianzu (same pozytywne doświadczenia)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Alianza, to doszły mnie słuchy, że SIP planuje jakąś wspólną akcję z tą firmą i być może pojawi się jakaś ciekawa oferta 8).

 

Szkoda tylko, że teraz już chyba nic z tego - muszę wykupić ubezpieczenie na dniach, a wolałbym ubezpieczyć wóz w Alianzu (same pozytywne doświadczenia)...

Ja czekam na odszkodowanie od nich - całe 750 zł już mi dość długo pocztą idzie. Chyba muszę tam umyślnego wysłać w celu windykacji :twisted: Na razie mają u mnie minusa i ubezpieczonych troche samochodów - szwabskie cwaniaczki - chyba wystąpie o renegocjacje traktatu granicznego IVRP z IV Rzeszą - no chyba, że szkoda fotygi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapyatjcie w takiej firmie jak Dom Brokerski Progress Serwice, w Warszawie na ul. Foksal ja tam wszystkie auta ubezpieczam, za cały pakiet PZU od wartości 88000 zapłaciłem 3312 zł

Tylko nie wiem czy oni indywidulanych klientów obsługują, ale maja najlepsze stawki na rynku

 

Aha sorry ale tak patrzyłem na polisę, ja płace od wartości netto czyli od 72000 - 3312 zł

OC+AC+NW+Assistance, ale to itak super oferta, a tak dla dobicia nie mam zadnych zniżek :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...