Jump to content

Import samochodu-Norwegia

Noocontrol

Recommended Posts

Pytanie, czy orientuje cię się jak długo mogę posiadać samochód bez ubezpieczenia go na siebie w Norwegi? Pytam, ponieważ trafiła się okazja kupić auto za 1/4 polskiej ceny rynkowej, i chce tym autem wrócić do kraju i tu go zarejestrowac i ubezpieczyć. Tylko pytanie jak długo mogę mieć ten samochód do czasu zarejestrowania w Polsce żeby nikt nie robił problemów związanych z ubezpieczeniem.

O ile się orientuję to nie możesz jeździć samochodem bez ubezpieczenia. Chyba, że dogadasz się z poprzednim właścicielem na jakiś krótki termin. I tu jest kolejny problem, ponieważ od auta kupionego po za Unią zapłacisz cło w Polsce. Można uniknąć cła, ale trzeba być właścicielem ponad pół roku. Ale w tym przypadku to chyba nie załatwia sprawy.

I tu jest kolejny problem, ponieważ od auta kupionego po za Unią zapłacisz cło w Polsce. 

nie do końca tak jest, na auto kupione poza unią, ale wyprodukowane w Uni europejskiej nie będzie nałożone cło, za to na pewno będzie trzeba zapłacić akcyzę.

Ten samochód ma być zarejestrowany w pl czy no?

Sent with Tapatalk

Aa. Już widzę. Jak kupisz auto, to nowy właściciel praktycznie od razu zgłasza do ubezpieczalni i wypowiada umowę, potem zgłasza w s. vegvesen że sprzedał auto. Po tygodniu mniej więcej przychodzi do ciebie papier i musisz opłacić przerejestrowanie. Tutaj chyba nie musisz mieć ciągłości ubezpieczenia, jak auto stoi, to może nie mieć OC, jak nie stoi na ulicy to blach też nie trzeba. Ale jeżeli chcesz je sciągnąć do pl to musisz zapytać, czy nie ma jakiś blach "zjazdowych", tych takich czerwonych jak w komisach mają...

Sent with Tapatalk

Czerwone blachy to raczej nie " zjazdowe" a tymczasowe. Jeździłem na takich dopóki nie dostałem właściwych. Jeśli auto stoi bez blach ,czyli bez przeglądu to pozostaje tylko laweta. Jeśli ta cena jest baaaardzo atrakcyjna to może być mina. Sprawdź w Statens Vegvesen  aktualny status auta. Kiedy miał ostatni przegląd. Czasem ludzie sprzedają, gdy na przeglądzie wyjdzie tyle usterek , że nie opłaca się naprawiać.  Co do cła to czytałem ,że bez, można na mienie przesiedleńcze. Co najmniej po pół roku, ale najlepiej zapytać w naszym urzędzie celnym. 

na przeglądzie wyjdzie tyle usterek , że nie opłaca się naprawiać

Sam wiesz, że z powodu cen, tych usterek często nie opłaca się naprawiać w Norwegii. Co innego nad Wisłą...

Kupuje się wyklejanki, to są właśnie te tablice w komisach.

Co do mienia trzeba być zameldowanym np w USA. Mieć pojazd pół roku wcześniej (tego nie jestem już pewny). Po określeniu i wypelnieniu dokumentów samochód jedzie na urząd celny staje się mieniem(rok czasu nie można nic z nim zrobić /sprzedać, pożyczać) . Takim mieniem nie może jeździć inna osoba. Tylko ta co ściągla sobie takie mienie, ewentualnie wchodzi najblizsza rodzina mąż/żona/syn/córka nikt więcej

Wysłane z mojego Honor 7.

Edited by akir

• 4 weeks later...