Jump to content

Rozkodowywanie daty produkcji szyb w japończykach


mrzombi

Recommended Posts

Praktycznie na żadnej stronie czy forum w zrozumiałym języku ;)  nie spotkałem się z informacją jak skutecznie odczytywać z szyb datę produkcji w japończyku. Wszędzie tylko piszą jak rozkodować europejczyki. Tymczasem zupełnie przypadkowo natrafiłem na stronę estońskiej uczelni, gdzie pięknie jest objaśniony system datowania: 

http://oppematerjal.sisekaitse.ee/suomalainen/s%C3%B5iduki%20identifitseerimine/index.php?S%D5IDUKI_VALMISTUSAJA_M%C4%C4RAMINE_DETAILIDEL:V_Klaaside_markeerimine

Bez obaw, pomimo bariery językowej najważniejsze info jest zrozumiałe  :) Mamy systemy kropek powtarzające się co 10 lat. 

Dla Subarytów szczególnie przydatna będzie pozycja 3 tegoż zestawienia (Nippon Safety), być może również 4 (szyby tej firmy są w praktycznie każdym prawdziwym japońcu, opis dotyczy jednak szyb firmy ASAHI sprzed ok. 2010r, w obecnych kropki są nad napisem AGC AUTOMOTIVE). Niestety brakuje opisu dla szyb TEMPALEX, które najczęściej są w Subarakach.

 

Wrzucam to, ponieważ może się to okazać przydatne dla osób szukających wymarzonej furmanki albo jak ktoś chce odkryć jakieś fakty z przeszłości swojego auta. Zawsze jakaś poszlaka ułatwiająca rozpoznanie historii "przygód".

W razie gdyby stronka się wysypała przygotowałem mały DPF (oj, przepraszam, PDF :D) z najważniejszymi pozycjami zestawienia:Japończyki datowanie szyb.pdf

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ciekawe, zwłaszcza że DOT nie oznacza tygodnia produkcji a kod producenta.

 

http://www.nags.com.au/image/cert/DOT_list.pdf

Jakoś na tej stronie, którą podałem nie widzę żeby było napisane, że DOT miałby oznaczać tydzień produkcji. Rzecz opiera się na tym, w których miejscach są umieszczone kropki (dokładność do miesiąca).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...