Skocz do zawartości

Dorobienie wejścia AUX w radioodtwarzaczu 2 DIN Kenwood GX806EF2


Malyboss

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

parę razy na forum pojawiła się kwestia możliwości dorobienia wejścia AUX (czy Line-In, jak kto woli) w fabrycznym radioodtwarzaczu 2 DIN Kenwood GX806EF2, montowanym w Forkach SG. Od razu na wstępie odpowiadam, że jest taka możliwość - choć nie działa to do końca tak, jak byśmy oczekiwali.

Dlaczego? - otóż radiodtwarzacz pracuje na kości TDA7406 (widoczna na jednym ze zdjęć). Jest to o tyle istotna informacja, że ta konkretnie kość pracująca w układzie nie pozwala na swobodne podpięcie zewnętrznego toru, wykorzystując np. jedno z nieużywanych pasm radiowych (np. LW, MW, albo FM2) co byłoby najwygodniejsze. Konieczne będzie podłączenie się pod tryb CD, a konsekwencją tego będzie obracająca się płyta, choć sygnał brany będzie z zwnętrznego źródła (czyli naszego AUX). Żeby jednak nie tracić możliwości odsłuchu z płyty CD, trzeba zastosować pięciopinowe gniazdo jack, zwierające / rozwierające odpowiednie pary styków. Generalnie działa to tak, że jeśli w wybranym trybie CD do naszego gniazda włożona jest wtyczka (a drugi koniec np. do smartfona, lub odtwarzacza mp3) to do kości kierowany jest sygnał właśnie z tego źródła. Jeśli jest wyciągnięta - do kości kierujemy sygnał z odtwarzacza CD i normalnie odsłuchujemy płyty CD.

 

Poniżej kilka zdjęć, jak zostało to zrobione. Niestety, ze względu na bardzo małą powierzchnię, na jakiej przylutowane jest te pięć magicznych kabelków, nie jestem w stanie zrobić zdjęć miejsc lutowania w bardziej przejrzysty sposób, ale kumatemu elektronikowi nie powinno zająć to więcej, niż dwie godzinki, łącznie z rozkręceniem i skręceniem tego do kupy.

 

Jak wygląda radioodtwarzacz - pewnie każdy dobrze wie  :)

 

post-20814-0-44284200-1461025623_thumb.jpg

 

Tutaj widok od góry:

 

post-20814-0-62014300-1461025667_thumb.jpg

 

I etykieta:

 

post-20814-0-82125200-1461025686_thumb.jpg

 

Widok całej płyty, na jakiej pracuje radioodtwarzacz - po prawej na dole widać dolutowane przewody do AUX:

 

post-20814-0-22791900-1461025790_thumb.jpg

 

I poniżej kilka zdjęć poglądowych, z różnych stron:

 

post-20814-0-55313100-1461025834_thumb.jpg

 

post-20814-0-57947700-1461025851_thumb.jpg

 

post-20814-0-86825600-1461025860_thumb.jpg

 

post-20814-0-63887600-1461025870_thumb.jpg

 

post-20814-0-91723800-1461025884_thumb.jpg

 

post-20814-0-08488800-1461025897_thumb.jpg

 

Tędy wyprowadzamy kable - potrzebujemy 2 x sygnał lewy / prawy + GND (czyli dwa kable dwużyłowe sygnałowe + GND):

 

post-20814-0-80191800-1461025920_thumb.jpg

 

Potrzebujemy takiego gniazda jack, jak poniżej - GND zwieramy ze sobą i lutujemy jako wspólne:

 

post-20814-0-87824800-1461026097_thumb.jpg

 

Gniazdo możemy umocować, gdzie nam będzie najwygodniej - ja przeciągając przewody pod kierownicą, umieściłem je w zaślepce pod przyciskami od halogenów (trochę mało estetycznie, wiem  ;) ):

 

post-20814-0-72219100-1461026285_thumb.jpg

 

post-20814-0-99423500-1461026312_thumb.jpg

 

post-20814-0-96815400-1461026322_thumb.jpg

 

Jak widać na powyższych zdjęciach, dorobiłem sobie też przy okazji dodatkowe gniazda +12V (telefon, nawigacja, etc.) - polecam, naprawdę się przydają.

 

I jeszcze przy okazji - gdyby ktoś był zainteresowany wymianą fabrycznego radia na inne i był ciekawy jego wymiarów - miałem wyciągnięte, to zdjęcia zrobiłem przy okazji:

 

post-20814-0-50282300-1461026512_thumb.jpg

 

post-20814-0-12296800-1461026523_thumb.jpg

 

Powodzenia  :)

Na ewentualne pytania postaram się rzeczowo odpowiedzieć.

 

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, że w końcu ktoś nie rosyjsko języczny pokonał ten temat. Czy to rozwiązanie wymaga odtwarzania cichej płyty cd, żeby płynął sygnał z aux? Dało by się to na schemacie jakoś zaznaczyć? Gdzieś je mam i move podesłać. Czy to działa podobnie jak wpięcie sie w taśmę która idzie ze zmieniarki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy to rozwiązanie wymaga odtwarzania cichej płyty cd, żeby płynął sygnał z aux?
 

 

Nie, może być to każda płyta, którą masz w zmieniarce. Jakakolwiek. Przy podłączeniu wtyczki do gniazda jest odcinany od wzmacniacza sygnał z CD, a kierowany z AUX, ale żeby wzmacniacz pracował, tryb CD musi być aktywny, a co za tym idzie płytka musi się obracać.

 

 

 

Dało by się to na schemacie jakoś zaznaczyć?

 

Dałoby się - w wolnej chwili poszukam, zaznaczę i postaram się zamieścić jakiś skan kub zdjęcie.

 

 

 

Gdzieś je mam i move podesłać.

 

Podeślij, jeśli możesz. Może być na PW.

 

 

 

Czy to działa podobnie jak wpięcie sie w taśmę która idzie ze zmieniarki?

 

Tego nie wiem, ale wydaje mi się, że raczej nie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Siemka,

 

zdjęcia powyżej są w dużym przybliżeniu :)

 

Dziś bawiłem się w dorobienie aux :), udało się częściowo, zajęło to ~5-6h :) ale jestem laikiem jeśli chodzi o elektronikę. (satysfakcja jest)

AUX działa bez zarzutu ale coś pochrzaniłem gdzie indziej albo jakiś bezpiecznik coś nie teges. Bo dorabiałem jeszcze dodatkowe gniazdo zapalniczki.

 

Sprawdzę pewnie po weekendzie co i jak.

Objawia się problem w taki sposób, że fabryczna nawi się nie włącza ( +12V ma na kostce - sprawdzałem tylko jeden pin - reszty nie miałem czasu póki co )

No i Radio ( kluczyk przed zapłonem ) działa ok, na zapłonie podświetlenie radia siada.

 

Raczej to jest połączone ze sobą ( coś ala - dodatkowy prąd którego mi obecnie brakuje na zapłonie)

 

 

Dorobienie AUX działa i jest do zrobienia przez amatora :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacnie i treściwie, choć nie wiem czy transmiter nie rozwiązuje problemu, bez zbędnego grzebania.

Temat transmitera przerabiałem już kiedyś. Według mnie - nie rozwiązuje. Albo rozwiązuje połowicznie.

Dlaczego?

1. Podatność na zakłócenia - przesyłając sygnał do radia niestety zbiera wszystkie syfy powyżej 3 kHz. Włączenie świateł, wycieraczek, etc., etc - to wszystko z mniejszą, lub większą siłą daje o sobie znać w głośnikach;

2. Kiepskie pasmo przenoszenia - czyli degradowanie dźwięku. Mój transmiter (a nie był jakiś tam najtańszy za 30 zł, mało tego - miał na sobie logo znanej firmy) przenosił dźwięk w zakresie zaledwie 120 Hz - 15 kHz. Efekt - bardzo kiepska jakość dźwięku, nawet przy dobrej jakości mp3 - w zasadzie nie było sensu kompresować wyżej, niż 128 kbps;

3. Podczas dłuższych tras, co kilka kilometrów trzeba zestrajać ze sobą transmiter i radio. Jeśli w danym miejscu masz wolną częstotliwość (np. 102 MHz) za kilka kilometrów może pojawić się na niej silna stacja radiowa, więc zaczną nakładać się na siebie sygnały stacji i transmitera. Trzeba by więc przestawić np. na 102,5 MHz - ale za kilka kilometrów... itd., itd. Po jakimś czasie wyłączasz to całkiem, żeby się nie denerwować  :biglol:

Takie moje zdanie. 

Po dorobieniu AUX problem znika - jakość dźwięku masz ograniczoną tylko jakością mp3 (i oczywiście torem przesyłowym radioodtwarzacza).

Edytowane przez Malyboss
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeden problem z moich już rowiązany. tj. przygasanie podświetlenia. tj. to opcja w radiu trzeba on/mute przytrzymać przez 5sekund i zapala się/gaśnie poświetlenie.

 

its fixed.

 

Nawi, jak było ciepło nagle zaczęła działać, ale co 3minuty reset, więc zapewne coś na stykach źle wpięte, wychodzi na to że niedbalstwo w podłączeniu ponownym wtyczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w weekend może do tematu przysiądę. Gniazdo, cieńkie kabelki już są, ładowarka i odbiornik Bluetooth już czekają. Ostatnio myślałem nawet o czymś takim http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-Bluetooth-MP3-Decoding-Board-Module-w-SD-Card-Slot-USB-FM-Remote-Decoding-Board/32215881555.html?spm=2114.13010308.0.48.Z8Mj9H

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ostatnio myślałem nawet o czymś takim http://www.aliexpres...308.0.48.Z8Mj9H

@samedi, ja też o czymś takim myślałem, fajna sprawa, jak tylko znajdziesz odpowiednie miejsce do zamontowania. Może to być naprawdę spoko rozwiązanie, i całkiem estetyczne.

Jako, że nie chciało mi się za bardzo rzeźbić, stanęło u mnie jednak na dobrej jakości odtwarzaczu mp3 podłączonego do dorobionego przeze mnie AUX. Zasilany jest z - również dorobionego - dodatkowego gniazda zapalniczki (widoczne na zdjęciach, które zamieściłem). Plusem jest to, że jak dostaje zasilanie po zapłonie, to się włącza, jak wyłączasz zapłon - też się wyłącza. Minus - mały ekran, małe ikonki. Jak padnie mi fabryczny radioodtwarzacz, to wymienię już definitywnie na 2DIN CD+mp3+AUX+USB.

Póki co, jestem całkiem miło zaskoczony w miarę dobrą jakością dźwięku z tego mojego mp3 podanego na dorobiony AUX, nawet biorąc poprawkę na ten fabryczny paździerz. 

Powodzenia w dłubaniu  :)  Daj jakieś zdjęcia, jak już zamontujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Malyboss U mnie raczej nie będzie co fotografować bo wszystko bedzie pochowane za deską. Muza leci zwykle po bluetooth z telefonu. Docelowo też wleci tablet zamiast nawigacji jak kiedyś tanio daszek US i nexusa wyrwę. Jakby jakieś piękne lity wyszły to pokażę ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

 

 

znalazlem inne podejscie do tematu, aux aktywowany przyciskiem news. http://developers-cl...m/posts/259075/

Ludzka pomysłowość, jak widać, nie ma granic - "potrzeba matką wynalazków" :) 

@gorion, dzięki za informacje - to podejście do tematu wydaje mi się nawet lepsze, niż moje.

Może nawet w ramach ćwiczeń i nadmiaru wolnego czasu dłubnę to w sposób opisany pod linkiem  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...