Skocz do zawartości

AWD w Levorgu


sewa

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Za niewelowanie różnicy prędkości obrotowych między kołami przedniej i tylnej osi odpowiadają koła zębate w środku przekładni
 

 

tegoż międzosiowego mechanizmu różnicowego nie ma w Levorgu 1.6  ;)

 

tam jest całkowicie inny mechanizm działania napędu na wszystkie koła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zdaje się że ów system stosowany w sportowych Audi przypomina ten stosowany w WRX oraz Levorgu 2.0. Zapytałem o to wczoraj pracowników mojego ASO. Twierdzą że sprzęgło w 1.6 DIT jest o prostu na tyle masywne (+ zanurzone w oleju) że o przegrzaniu nie może być mowy, pomimo braku mechanicznych trybów pomiędzy przednią a tylną osią. Wygląda na to, że 250 Nm nie stanowi pod tym względem specjalnego wyzwania  ;)

 

s.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

 

 

Na filmiku jest wytłumaczone od 2:55s jak to działa i że chodzi o podstawowy podział momentu między tylnią a przednią osią 60:40 - jest realizowany za pomocą różnej średnicy kół zębatych w układzie: 

 

 

 

Ten film ciekawie pokazuje, (nie wiem na ile obiektywnie, tzn na ile kierowca audi jest lepszy od innych kierowców MB i BMW) jak działają napędy.

Dla mnie Haldex to podsterowność do czasu załączenia i nadsterowność od momentu załączenia. Xdrive to nadsterowność, Quattro rulez

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 W mojej 4eat z MPT (sprzeglo wieloplytkowe) były takie rezultaty: 

Połączyłem się kablem KKL i programem freeSSM do EBD mojego forka

 Na zakładce skrzyni biegów jeden z paramentów okazała sie bardzo interesujacu

 Transfer momentu wyrażony w wartości %

 moja skrzynia 4EAT (Forester 2.5 n/a MY08 stara buda) posiada sprzęgło wielopłtykowe MPT z inicjalnym podziałem 60:40 (przód:tył) w/g deklaracji producenta

 wartości jakie odczytałem są następujące:

 5% na biegu P i N
 40% na zapiętym biegu D/3/1 (auto stoi w miejscu na hamulcu)
 30% na zapiętym biegu 2 (auto stoi w miejscu na hamulcu)
 30% podczas jazdy na biegu D/3/2 (stała prędkość bez przyspieszania i zwalniania)
 40% podczas jazdy na 1 biegu (stała prędkość bez przyspieszania i zwalniania)

 podczas przyspieszania na biegu D/3/2/1 wartość zwiększa się natychmiastowo im mocniej naciśniemy gaz do 55% przy pełnym bucie

 podczas hamowanie (puszczenie gazu z lub bez dodatkowego hamowania) na biegu D/3/2 wartość to 30%
 podczas hamowanie (puszczenie gazu z lub bez dodatkowego hamowania) na biegu 1 wartość to 40%

 co ciekawe kręcenie kierownica (pokonywanie zakrętów) nie zmienia tych wartości czy to ze stała prędkością czy to podczas przyspieszania czy hamowania, nie miałem okazji tylko sprawdzić zakrętów przy pełnym bucie.

 powyższe dane mogą świadczyć że subaru z automatyczna skrzynia biegów bez VTD (centralnego dyfra) nie są proteza napędu a pełnowartościowym STAŁYM napędem

 jako ciekawostkę podam że temperatura ATF od zimnego startu (6 st C) po 10km jazdy wynosi 50st C a po 20km 55 st C 9jazda drogami podmiejskimi z prędkościami 50-80km/h obr 1500-2500 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

troche mi to filmem reklamowym audi zajezdza.

dokładnie tak. W obecnych czasach nie wolno wierzyć w dane podawane w jakichkolwiek filmach  w internecie bo zawsze sa przez kogos sponsorowane... ( w te filmy sponsorowane przez Subaru również ) Należy pojsc do salonów i samemu potestowac interesujące nas auta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę,że ta dyskusja ma średni sens. Po pierwsze oprócz napędu są jeszcze systemy kontroli trakcji, ATV itp, których np. w przypadku Subaru nie da się wyłączyć. Po drugie jak kierowca się "postara" (albo zbyt uwierzy w napęd zamiast nauczyć się prawidłowej i bezpiecznej jazdy) to każde auto może być pod lub nadsterowne niezależnie od napędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę,że ta dyskusja ma średni sens. Po pierwsze oprócz napędu są jeszcze systemy kontroli trakcji, ATV itp, których np. w przypadku Subaru nie da się wyłączyć. Po drugie jak kierowca się "postara" (albo zbyt uwierzy w napęd zamiast nauczyć się prawidłowej i bezpiecznej jazdy) to każde auto może być pod lub nadsterowne niezależnie od napędu.

 

Wiara kierowcy, a fizyka auta to dwa różne (często) światy. Mnie pasuje charakter OBKa, gdzie więcej mocy idzie na tył. W Levorgu jest odwrotnie. Wydaje się to niuans, ale wpływa na fizykę auta (dociążania, odciążanie osi).

A teraz jeszcze doznałem szoku, ponieważ dotarło do mnie, że Audi A4 2.0 Allroad oferuje Quattro w wersji Ultra, która działa odwrotnie do Haldexa. Kiedy jazda jest wyczuwana jako spokojna, tył jest ODPINANY. Szkoda tylko, że działa to z prędkością 0,2 sekundy, co przy 100km/h przekłada się na ponad 5 metrów pokonanej odległości. Księgowi, ekologia, mniejsze spalanie, pier####nie. Ech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Audi A4 2.0 Allroad oferuje Quattro w wersji Ultra, która działa odwrotnie do Haldexa. Kiedy jazda jest wyczuwana jako spokojna, tył jest ODPINANY.
 

 

akurat jest to system bardzo zbliżony do Haldex-a 

 

tez nie ma w nim centralnego mechanizmu różnicowego, tez jest w dużej mierze proaktywny sterowany elektronicznie, jest to w istocie tylna os dopięta do stale napędzanego przodu z ta różnica, że w pewnych sytuacjach odpina się całość napędu zarówno od kół osi tylnej jak i wał napędowy od wyjścia ze skrzyni biegów, w przypadku Haldex-a rozpina się tylko wał napędowy przed tylnym mechanizmem różnicowym le wszystkie elementy są w ciągłym ruchu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...