Skocz do zawartości

Akcyza na auta o pojemności pow. 2l - 4,6%!


iron

Rekomendowane odpowiedzi

 

Moim skromnym zdaniem to bardzo dobra nowina ;):D
To bardzo dobra informacja :) Już myślałem, że spóźniony żart na prima aprilis  :lol: 

 

Na początku też pomyślałem o prima aprilis ale potem zobaczyłem, że artykuł ukazał się 16 marca. Więc jest szansa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oby, trzymam kciuki! Choc akcyza sama w sobie, a tym bardziej opodatkowanie uzaleznione od pojemnosci silnika, to jest w ogole przezytek. W dzisiejszych czasach nalezy poslugiwac sie podatkiem ekologicznym, zaleznym od wysokosci emisji spalin. Oczywiscie bez popadania w skrajnosc, jak to ma miejsce w Skandynawii. Bo faktycznie uniemozliwianie zakupu duzych i mocnych aut, taka postawie hipoteze ;) , bedzie mialo negatywny wplyw na gospodarke: slabsze silniki montowane sa w tanszych samochodach. Te sa rowniez tansze w serwisowaniu i ogolnym utrzymaniu, zuzywaja rowniez mniej paliwa - a to wszystko sprowadza sie do mniejszych dochodow z tytulu opodatkowania tychze. Za zachodnia granica Polski podatek samochodowy jest ustalany w zaleznosci od emisji spalin i wydaje sie sprawiedliwy (patrzac na relacje roznych modeli, nie w wartosciach absolutnych porownywanych do polskich dochodow):

 

rocznie:

Subaru BRZ: 210 EUR

Subaru WRX STI: 344 EUR

Subaru Levorg: 170 EUR

Infiniti Q50 3,5 Hybrid: 144 EUR

Chevrolet Camaro V8: 518 EUR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Za zachodnia granica Polski podatek samochodowy jest ustalany w zaleznosci od emisji spalin i wydaje sie sprawiedliwy

 

Większość podatków dla mnie jest niesprawiedliwa - nie dość, że państwo zabiera z tego, co sam zarobisz, to później jeszcze zabiera z tego, co ci zostało, bo sobie np. samochód kupiłeś. 

Ten ekologiczny powinni sobie ekolodzy płacić.

 

Pomysł na niższą akcyzę oczywiście jak najbardziej popieram. :)

  • Lajk 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Za zachodnia granica Polski podatek samochodowy jest ustalany w zaleznosci od emisji spalin i wydaje sie sprawiedliwy

 

W EU nie ma sprawiedliwych podatków. W ogóle pojęcie podatku ma niewiele wspólnego z pojęciem sprawiedliwości.

A jeśli chodzi o Polskę, to przykład "tymczasowego" podwyższenia podatku VAT jednoznacznie świadczy, że podatki to w Polsce jednokierunkowa ulica. Więc ja wolę, żeby władza już nic nie zmieniała :czerwona:

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W dzisiejszych czasach nalezy poslugiwac sie podatkiem ekologicznym, zaleznym od wysokosci emisji spalin

To jest dopiero bezsensowne.

Dlaczego chcesz karać "za możliwość zanieczyszczenia" ?

Moje Evo emituje 300 czegoś tam - sprawdzałem katalogowo.

Super dałnsajzowy silniczek ok. 100 - też czegoś tam.

Tylko, że ja przejechałem w ciągu roku 440 km (diagnosta się zdziwił ), a  ktoś z małym silniczkiem przejedzie 50.000km.

Kto więcej zanieczyści środowisko ?

Więc kto powinien więcej zapłacić - a raczej kto więcej już zapłacił, bo kupił więcej paliwa z 80% podatkiem.

W takim razie po co jeszcze jeden niesprawiedliwy podatek ?

  • Lajk 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to wszystko dlatezo ze swiat jest zadlużony ,tylko ja sie pytam u Kogo u Ksiezyca u jowisza ?;d

Nienarzekajcie na podatki w polsce ;p ja teraz przebywam chwilowo w Danii i tutaj podatek dochodowg whnosi 38% tak 38% ;D ale zato w porownaniu do zarobkow to paliwko maja tanie bo praktycznie tyle samo co w pl ;D a ropa nawet tansza troche

Edytowane przez Czlapus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to wszystko dlatezo ze swiat jest zadlużony ,tylko ja sie pytam u Kogo u Ksiezyca u jowisza ?;d

Nienarzekajcie na podatki w polsce ;p ja teraz przebywam chwilowo w Danii i tutaj podatek dochodowg whnosi 38% tak 38% ;D ale zato w porownaniu do zarobkow to paliwko maja tanie bo praktycznie tyle samo co w pl ;D a ropa nawet tansza troche

Ja bym z miła chęcią nawet 50% płacił. Gdybym tylko widział, ze rząd dobrze korzysta z tych pieniędzy. A nie żebym musiał 1000zl zusu płacić i wykupywać opiekę w enelmedzie dodatkowo płatna. Itp itd. Kiedyś czytałem o tym ze Szwedzi strajkowali przeciwko obniżeniu podatkom, bo sie bali, ze socjal spadnie. To znaczy, ze rząd robił swoją robotę dobrze. U nad płacisz i niewiele z tego masz. Ale nie biadolimy. Cieszmy sie, ze STI potanieje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Oczywiście dla zasady powinno sie płacić poprzez paliwo!

 

Zwłaszcza że pojazd generujący dużo "czegoś" w spalinach zwykle jest paliwożerny. I to załatwia sprawę.

Nie mniej najłatwiej podnosić podatki a nie szukać właściwych rozwiązań.

A każdy ekonomista (dopóki nie zostanie ministrem finansów) wie, że żeby zwiększyć przychody budżetu państwa trzeba OBNIŻYĆ i uprościć system podatkowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A każdy ekonomista (dopóki nie zostanie ministrem finansów) wie, że żeby zwiększyć przychody budżetu państwa trzeba OBNIŻYĆ i uprościć system podatkowy.

Aż mi się przypomniało, jak to dawno temu został obniżony któryś podatek na alkohol wysokoprocentowy. Efekt był taki, że zakłady produkujące wódki zaczęły pracować na 3 zmiany, spożycie raczej zostało na podobnym poziomie, tyle że się zapewne szara strefa zmniejszyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

To bardzo dobra nowina, ni mniej jednak to tylko news na portalu internetowym:(

 

Nie do końca. Cały czas trwają prace nad modyfikacją systemu podatkowego, które zostały rozpoczęte w marcu br. przez Senatora Peczkisa:

http://www.senat.gov.pl/prace/komisje-senackie/przebieg,6400,1.html

 

Wszystko zmierza do tego, że jeden podatek zostanie zastąpiony innym:

http://m.onet.pl/moto/aktualnosci,l55qn5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy potrzebie kasy przez obecny rzad na program 500+, obniżenie akcyzy byloby absurdem ;)

 

Obniżenie akcyzy jest możliwe, z prostej przyczyny. Liczba sprzedawanych samochodów o pojemności silnika powyżej 2l ostatnio bardzo się zmniejszyła. Zatem przychody państwa z tego tytułu są niewielkie. Łącznie w 2015 r. zebrano z akcyzy 1.9 mld PLN. Sądzę, że co najwyżej 20% tej kwoty wynika z akcyzy 18% a reszta to standardowa stawka 4.6%.

 

Zgodnie z pomysłem ministra Jasińskiego rozważany jest podatek od emisji, w wysokości 200-500 zł rocznie (w zależności od emisji). Zakladając, że średnio będzie to 400 zł (w Polsce przeważają samochody starsze) to przy 19 mln obecnie zarejestrowanych samochodów budżet zyska blisko 8 mld zł.

 

Konkludując, wprowadzając 1 stawkę akcyzy budżet straci 0.38 mld, a zyska na podatki od emisji 8 mld. Warto? Pewno, że warto ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Subleo, dzięki za merytoryczne podsumowanie tematu. Jak wiadomo mniej prawdopodobne jest, że rząd będzie chciał nam ułatwić życie.Pierwszy rzut oka na sprawę sugerowałby, że jest to korzystniejsze dla nas rozwiązanie. Niestety w naszym kraju znacznie łatwiej sięgnąć do kieszeni obywateli niż usprawnić pewne rzeczy. Można się załamać licząc przykładowe stawki akcyzy np. przy imporcie używanego samochodu zza granicy. Policzyłem kilka wariantów na akcyzowy.pl i byłem bliski załamania:(

Edytowane przez dyzio2k11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Coś nowego w temacie?

 

Tutaj http://www.auto-swiat.pl/prawo/zmiany-w-akcyzie-na-uzywane-samochody-obnizka-czyli-podwyzka/fx07fe  piszą, że z tej obniżki, po poprawkach projektu, może wyjść podwyżka :biglol:

 

Mam do opłat 2,5 litrowca i się zastanawiam czy się coś zmieni "na dniach" czy nie bardzo  :rolleyes: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...